שתף קטע נבחר

דיפלומט ישראלי צעיר טרפד העברת מיליונים לאונר"א

רוסיה איימה להעביר תקציב לארגון הסיוע לפליטים הפלסטינים, כדי למנוע תקציב לחקירת פשעי המלחמה בסוריה. דיפלומט צעיר הגה מהלך שהצליח לסכל את הניסיון הרוסי

בזכות הברקה של דיפלומט ישראלי צעיר, ירון ווקס - עדיין צוער בקורס הצוערים של משרד החוץ - הצליחה ישראל לטרפד לאחרונה באו"ם מהלך של רוסיה, בתמיכת הפלסטינים, לאשר תוספת תקציב של 17 מיליון דולר לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של של האו"ם לפליטים הפלסטינים.

דיפלומט ישראלי האו
"ניהל את המגעים באופן חכם ובזהירות". הדיפלומט ירון ווקס
 

העצרת הכללית של האו
האיום הישראלי השתלם. מליאת עצרת האו"ם(צילום: EPA)
 

המהלך התרחש בזמן דיוני הוועדה החמישית של האו"ם שמאשרת את התקציב השנתי של הארגון לשנת 2020. ישראל מחזיקה בתפקיד סגן ראש הוועד המנהל של הועדה, כנציגת קבוצת המדינות המערביות. הוועד המנהל מוביל את תהליך המשא ומתן בנושאי תקציב האו"ם, בטרם ההצעות עולות להצבעה במליאת הוועדה.

 

השנה, לראשונה, החליט מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש להעביר בוועדה הצעה להקצות מתקציב האו"ם סכום של 17 מיליון דולר למנגנון IIIM, שתפקידו לאסוף מידע על פשעי מלחמה בסוריה, בעיקר בהקשר של שימוש בנשק כימי. עד כה התנגדו רוסיה וסין למימונו מתקציב האו"ם, ולכן הוא פעל על בסיס תרומות בלבד.

 

מדינות המערב, ובהן ישראל, תמכו בהצעת המזכ"ל, אך רוסיה, סין ובעלות בריתן התנגדו. במטרה להפיל את ההצעה, רוסיה הציעה לקבוע תוספת של 17 מיליון דולר לאונר"א - גוף שגם הוא ממומן בעיקר מתרומות של מדינות. בשנים האחרונות נמצא אונר"א בעין הסערה על רקע טענות על שחיתות והחלטת ארה"ב להפסיק לתמוך בו.

 

בשלב זה עלה רעיון לתרגיל דיפלומטי מצידו של נציג ישראל בוועדה - הדיפלומט ירון ווקס, שהוא עדיין צוער בקורס הצוערים של משרד החוץ. ישראל איימה כי אם מדינות המערב יצביעו בעד הגדלת תקציב אונר"א, ישראל תדרוש באופן חסר תקדים לקיים בוועדה הצבעה על כל תקציב האו"ם. תקציב האו"ם תמיד עובר בקונצנזוס, ללא הצבעה, ולא מקובל שמדינה קוראת להצבעה, ודאי לא מדינה קטנה כמו ישראל. הסיכון היה שישראל תישאר לבדה, או לכל היותר עם תמיכת ארה"ב. במשלחת הישראלית גם חששו כי מדינות האיחוד האירופי יחליטו לתמוך בהצעה להעביר תקציב לאונר"א.

 

האיום הישראלי השתלם, ומאחורי הקלעים החל משא ומתן שנמשך כמה ימים, לפני ואחרי חג המולד. לבסוף מדינות האיחוד האירופי החליטו להתנגד להצעה הרוסית, ובעקבות זאת הפלסטינים ביקשו מרוסיה להסיר את ההצעה, כדי למנוע החלטה אירופית נגד אונר"א. רוסיה "התקפלה" ומשכה את ההצעה שלה, ואילו הצעתו של המזכ"ל גוטרש לתקצב את חקירת פשעי המלחמה בסוריה עברה ברוב גדול.

 

במשרד החוץ שיבחו את תפקודו של הצוער ירון ווקס, "על כך שניהל את המגעים באופן חכם ובזהירות, ומבלי להיכנס לעימותים מיותרים".


פורסם לראשונה 13/01/2020 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירון ווקס שניהל את המגעים וטרפד את העברת המיליונים
מומלצים