שתף קטע נבחר

בן 7 מיליארד שנה: החומר העתיק ביותר בכדור הארץ

מדענים שחקרו מטאוריט שפגע באוסטרליה ב-1969 גילו גרגירים שנוצרו לפני מערכת השמש שלנו

מדענים זיהו לאחרונה את החומר העתיק ביותר על פני כדור הארץ, שנוצר לפני מערכת השמש שלנו: מדובר באבק כוכבים שהתגלה על מטאוריט שחדר לכדור הארץ ב-1969 ושרידיו נמצאו באוסטרליה. מדובר בחומר בן כ-7 מיליארד שנים.

 

דגימות שנלקחו מהמטאוריט (צילום: מתוך המחקר)
דגימות שנלקחו מהמטאוריט(צילום: מתוך המחקר)

 

לפי המחקר, שהתפרסם אמש (יום ב') בכתב העת הרשמי של האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית, אבק הכוכבים העתיק, העשוי מגרגירי אבק שקדמו להיווצרות השמש שלנו, הגיע לאזור שלנו כתוצאה מכוכבים שהיו בשלבים האחרונים של חייהם. החומר הקדום הגיע לכדור הארץ באמצעות מטאוריט מורצ'יסון, סלע חלל שמשקלו כ-100 ק"ג שחדר לכדור הארץ ונפל ליד היישוב מורצ'יסון שבמדינת ויקטוריה באוסטרליה ב-28 בספטמבר 1969.

 

בדיקה חדשה שנערכה לכ-40 גרגירי אבק שנלקחו מהמטאוריט על ידי חוקרים מארצות הברית ומשוויץ - העלתה כי הם קדומים יותר ממערכת השמש שלנו, שנוצרה לפני כ-4.6 מיליארד שנים. "אלו ממצאים שהגיעו מכוכבים, אבק כוכבים אמיתי", אמר פיליפ האק מאוניברסיטת שיקגו - שהשתתף במחקר. ג'ניקה גריר מאוניברסיטת שיקגו, שהשתתפה גם היא במחקר, הוסיפה כי החוקרים ריסקו דגימות מהמטאוריט ויצרו אבקה: "ברגע שכל החלקים מופרדים זה סוג של עיסה, שיש לה מאפיין חריף וריח כמו חמאת בוטנים רקובה".

מטאוריט מורצ'יסון (צילום: shutterstock)
מטאוריט מורצ'יסון(צילום: shutterstock)

 

בכדי לחשב את גילם של הגרגירים, מדדו החוקרים כמה זמן הם נחשפו לקרניים קוסמיות (cosmic rays) בחלל. במחקרים קודמים גילו מדענים כי קרניים קוסמיות בעלות אנרגיה גבוהה לא מגיעות לכדור הארץ מכיוונים המפוזרים באורח אחיד על פני השמים. במקום זאת, הם נמצא שהם מגיעים כ"ברד" מאזורים בשמים שבהם נמצאים המרכזים הדחוסים של גלקסיות, המכילים חורים שחורים עצומים. במחקר התגלה כי כמה מהגרגירים הם העתיקים ביותר שהתגלו אי פעם על פני כדור הארץ.

 

במחקר עלה כי רוב הגרגרים שהגיעו לכדור הארץ על גבי המטאוריט הם בני 4.6 עד 4.9 מיליארד שנה, אך כמה מהם הם בני כ-7 מיליארד שנה ואפילו 7.5 מיליארד שנה. פרופ' פיליפ האק מאוניברסיטת שיקגו אמר ל-BBC: "רק 10% מהגרגירים הם בני 5.5 מיליארד שנה או יותר. 60% מהגרגירים הם 'צעירים' בהרבה והם בני 4.6 עד 4.9 מיליון שנים". לדבריו, יתר הגרגירים שנבדקו הם בני 4.9 עד 5.5 מיליארד שנים.

 

פרופ' האק הוסיף כי ככל הנראה יש אבק כוכבים קדום יותר מזה שהתגלה במטאוריט שנפל באוסטרליה, אבל הוא טרם נמצא עדיין. גם אבק הכוכבים הקדום יותר הגיע באמצעות מטאוריטים שפגעו בכדור הארץ מאז היווצרותו.

 

למחקר המלא:

https://www.pnas.org/content/early/2020/01/07/1904573117

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך המחקר
אחת הדגימות מהמטאוריט
צילום: מתוך המחקר
מומלצים