שתף קטע נבחר

סמוטריץ' מערים קשיים על ריצה עם הבית היהודי ועוצמה יהודית

רגע לפני סגירת הרשימות, הודיעו באיחוד הלאומי על "חישוב מסלול מחדש" מאחר שמרכז הבית היהודי לא הצביע על הסכם של מיזוג קבוע לאחר הבחירות ועריכת התמודדות לקביעת יושב ראש: "הבסיס להסכם הריצה המשותפת נשמט". הבית היהודי: "האיחוד הלאומי מתנהג בחוסר אחריות"

 

שליש רפי פרץ איתמר בן גביר בצלאל סמוטריץ' (צילום: ייואב דודקביץ', AP, יצחק קלמן)
בן גביר, פרץ וסמוטריץ'(צילום: ייואב דודקביץ', AP, יצחק קלמן)

"הבסיס להסכם הריצה המשותפת נשמט". יום לאחר שנדמה היה כי מפלגת האיחוד הלאומי תתמודד בבחירות הקרובות ברשימה אחת עם מפלגות הבית היהודי ועוצמה יהודית, נראה הבוקר (יום ג') כי היו"ר בצלאל סמוטריץ' מערים קשיים על המהלך. בהודעה שפרסמה מפלגתו של סמוטריץ', צוין כי אנשיה "מחשבים מסלול מחדש" וקוראים ל"חיבורים נוספים" במחנה הימין.

 

מרכז הבית היהודי בראשותו של שר החינוך רפי פרץ אישר אמש את ההתמודדות המשותפת עם עוצמה יהודית בראשותו של איתמר בן גביר. במהלך כינוס הבית היהודי, הסמיך מרכז המפלגה את היו"ר פרץ לנהל משא ומתן ולבצע חבירות נוספות עד תום מועד הצגת הרשימות לכנסת מחר ב-22:00 בערב.

 

במפלגת האיחוד הלאומי הביעו הסתייגות מתוכן ההסכמות שהתקבלו במרכז הבית היהודי. "אתמול בצהריים, אחרי שעות של דיונים שהתקדמו יפה, נתכנסנו לסגירה של המשא ומתן עם הבית היהודי בביתו של הרב חיים דרוקמן מתוך כוונה ברורה של שני הצדדים לצאת משם עם הסכם חתום שיאושר בהמשך הערב בשני מרכזי המפלגות", ציינו במפלגתו של סמוטריץ'.

 

בהודעה הבוקר הודגש כי מרכז הבית היהודי לא הצביע על ההסכם שבמסגרתו אמורה המפלגה להתמזג באופן קבוע אחרי הבחירות עם מפלגת האיחוד הלאומי ולערוך התמודדות ליו"ר המפלגה המאוחדת. "דרישה יסודית ועקרונית שהיוותה את הבסיס לכל הההסכם הייתה חתימה על נספח מיזוג המפלגות וכניסה לתהליך מיידי של ביצוע המיזוג", אמרו באיחוד הלאומי. "הנספח כלל תהליך ברור ולוחות זמנים למימושו ולעריכת בחירות ליו"ר המפלגה המשותפת.

 

"ביקשנו ואף דרשנו לחתום על ההסכם כולו לפני היציאה להחלטות המרכז כדי שהוא יאושר במרכזים. למרבה ההפתעה, רגע לפני החתימה, ואחרי שגובשו הבנות, נסוג הבית היהודי מהחתימה וביקש להמשיך במשא ומתן לאחר כינוס המרכז. כפועל יוצא מכך לא הונחו ההסכם והנספח בפני מרכז הבית היהודי והוא לא אישר אותם אלא רק הסמיך את הרב פרץ לחתום על הסכמים פוליטיים נוספים".

 

"הנספח הפך לאות מתה" 

באיחוד הלאומי הגדישו כי מרכז מפלגתם כן אישר ברוב הדרוש את ההסכם והנספח. "בהיעדר עיגון של הליך המיזוג, ועל רקע התמונות שהתפרסמו מישיבת מרכז הבית היהודי וההבנה שהמרכז לא יכונס שוב עד הבחירות, וגם אם כן לא ברור שנספח המיזוג יעבור בו ברוב הדרוש, הפך נספח המיזוג לאות מתה, והבסיס להסכם הריצה המשותפת נשמט.

 

"בלי הסעיף המרכזי והעקרוני של איחוד המפלגות ועל רקע ההבנה כי אין עוד אפשרות להעביר זאת במרכז הבית היהודי", הודיעו באיחוד הלאומי כי הם מחשבים כאמור מסלול מחדש.

 

לסיכום צוין בהודעת האיחוד הלאומי כי "התמונות הקשות ממרכז הבית היהודי, בצירוף התנהלות המפלגה לכל אורך השבועות האחרונים, פוגעות עוד יותר בסיכויי הרשימה לעבור את אחוז החסימה, ולכן חתימה עם הבית היהודי בלבד ללא חיבורים נוספים שיבטיחו את הצלחת הרשימה היא חוסר אחריות לימין והציונות הדתית.

 

"במעט הזמן שנותר עד לסגירת הרשימות נחתור בכל הכוח לאיחוד כמה שיותר גדול מימין לליכוד שימנע סיכון של בזבוז קולות והקמת ממשלת שמאל".

 

בבית היהודי אמרו בתגובה: "בשביל לומר אמת לא צריך אלפי מילים. יש אמת פשוטה והיא שהאיחוד הלאומי מתנהג בחוסר אחריות למחנה הימין כולו. המרכז של הבית היהודי אישר אמש ליו"ר להוביל חיבורים והמיזוג יאושר על ידי המרכזים המשותפים בהמשך.

 

"אין שום פערים וניתן לסגור כבר עכשיו, זה רק עניין של רצון. הסירוב של האיחוד הלאומי מגלה שלא איחוד מפלגות מעניין אותם אלא כנראה הצעה חדשה מהימין החדש. הציבור במחנה הימין ובציונות הדתית מצפה מאיתנו להגיע לאחדות. זה מה שעשינו עד עכשיו וזה מה שנעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ייואב דודקביץ', AP, יצחק קלמן
בן גביר, פרץ וסמוטריץ'
צילום: ייואב דודקביץ', AP, יצחק קלמן
מומלצים