שתף קטע נבחר

כת הזוועות בירושלים: מנהיג הסמינר - הרב אהרון רמתי

50 נשים ו-10 ילדים נפלו לפי החשד קורבן למעשי רמתי (60), ושמונה נשים נוספות בסמינר "באר מרים" בשכונת הבוכרים בירושלים. הרב, שמנהל את הסמינר כבר יותר מעשור, מכחיש את המיוחס לו: "אין בזה כלום. מבחינתם כל מה שקשור לעולם החרדי זה כת". מעצרו הוארך

 

 
 
 
 
 
 
 
הרב אהרון רמתי (60), ראש סמינר "באר מרים" בירושלים, הוא מנהיג הכת שלפי החשד היוותה קרקע למעשי זוועה מחרידים. כך הותר בצהריים (יום ג') לפרסום. שמותיהן של שמונה הנשים שנעצרו יחד עם הרב רמתי טרם הותרו לפרסום.

 

לפי החשד של המשטרה, 50 נשים ו-10 ילדים נמנים עם קורבנות הכת. מעצרו של הרב רמתי - שחשוד בעבירות עושק והחזקה בתנאי עבדות, בעילת אישה תוך ניצול ותקיפת קטין - הוארך אתמול בחמישה ימים. עוד טוענים במשטרה כי שתי נשים שנעצרו שימשו כ"עוזרות" של הרב במעשים ומיוחסת להן עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

 

בנוסף, ארבע עצורות חשודות בקשירת קשר לביצוע פשע, תקיפת קטין ושיבוש הליכי משפט. לחשודה אחרת מייחסים קשירת קשר לביצוע פשעה והטרדה מינית. לחשודה נוספת, ששוחררה למעצר בית, מיוחסת גם כן עבירת של קשירת קשר לביצוע פשע. מעצרן של ארבע חשודות הוארך בארבעה ימים ושל שלוש חשודות בשלושה ימים.

הרב אהרון רמתי  (צילום: רפי קוץ)
הרב אהרון רמתי בבית המשפט(צילום: רפי קוץ)

הרב רמתי מנהל את הסמינר כבר יותר מעשר שנים. בעבר שכן הסמינר בשכונת סנהדריה ולפני ארבע שנים הוא עבר לפעול ברחוב ישא ברכה בשכונת הבוכרים בבירה.

 

אתמול, במהלך הדיון בבית משפט השלום בעיר, אמר נציג המשטרה בהתאם לעדויות כי "מה שקרה בסמינר זה לא לימוד תורה. הבנות למדו לציית למנהל הכת. הן הזמינו בחורות לארוחות שבת. הרב יודע לדבר לנשים. לאט לאט הפחידו אותן והפרידו אותן מהמשפחות שלהן". לדברי המשטרה, "כסף שהגיע מהבנות הלך, בין היתר, לקניית רכב למנהיג הכת".

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
הסמינר אחרי הפשיטה של המשטרה(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

לפי המשטרה, אחת העצורות, שנחשבת מקורבת מאוד לרב, לקחה יחד עם אחרת חלק פעיל הן ב"גיוס" הבנות לכת והן בהתעללות נפשית בהן: "השפילו אותן, אחת מהן נהגה להכניס את אצבעותיהן לאש לשם 'הדגמת הגיהינום'". באחד המקרים, כך לפי החשד, אחת מהחשודות דחפה סחוג חריף לפיה של אחת הבגירות.

 

נציג המשטרה סיפר עוד כי "הבנות שגויסו לכת מההתחלה קיבלו יחס טוב וחשבו שמצאו בית חם, אך בשלב שהן כבר היו בתוך הכת - לימדו אותן להתנתק מההורים ומכל המשפחה והחברים".

 

פשיטת המשטרה גילתה כי במתחם המגורים המתנהל כסמינר נשים חרדי, חיו נשים וילדיהן בתנאי דוחק וצפיפות. "הן היו צריכות לבקש ממנו רשות על כל דבר, ולהתייעץ איתו על כל דבר, על כל פעולה פשוטה", אמר בדיון נציג המשטרה.

 

הרב רמתי דחה את המיוחס לו. אתמול, בכניסה לאולם בית המשפט, הוא אמר: "אף אחד לא מאמין שזה נכון. הקטינים בבית? אולי אלה נכדים שלי שהגיעו לבקר". רמתי אף נשאל אם הילדים חיו תחתיו בתנאי עבדות - והשיב: "זה מעבר לקשקוש, זה טמטום".

 

בשיחה בבית המשפט בין רמתי לאנשי התקשורת שנכחו באולם אמר רמתי כי "גם בפעם הקודמת האשימו אותי בכת". לדבריו, "זה סתם כדי לחפש כותרות. אין בזה כלום. מבחינתם כל מה שקשור לעולם החרדי זה כת". עו"ד גבי טרונשוילי, שמייצג את הרב רמתי מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר כי "הרב טוען כי מדובר בסכסוך בין נשים בסמינר לבני המשפחה שלהן, שבעקבותיו הוגשו תלונות בעבר, ולא נמצא דבר".

 

טרונשוילי אף התייחס לעובדה כי הותר לפרסם את שמו של רמתי: "מטבע הדברים, כשמדובר בחקירה רחבת היקף עם פוטנציאל להגיע לנפגעים נוספים זו העמדה של בית המשפט. אבל אני סבור אחרת ושהיה מקום להשאיר את איסור הפרסום בגלל שרמתי בעבר נחשד באותן עבירות ולא יצא מזה שום דבר. זו גם הסיבה שעמדנו על איסור הפרסום ובית המשפט לא קיבל את עמדתי. מרשי כופר בהאשמות לחלוטין, לא פגע באף אחד מעולם ומחכה לרגע שיטיחו בפניו את החשדות כדי שיוכל לתת תשובות והסברים".

 

כבר ב-2011 נחשף החשד לקיומה של כת בסמינר. במודעות ענק שהופצו אז ברחבי העיר, האשימו מנהיגי הציבור החרדי ובכללם הרבנים המנוחים עובדיה יוסף ויוסף שלום אלישיב את הרב רמתי בנקיטת שיטות חינוכיות פסולות שמנתקות את התלמידות ממשפחותיהן, גר עמן ומטיף להן שלא להתחתן - והכול ב"אצטלה מזויפת של קדושה".

 

ברחוב החרדי נטען אז כי בשם הצניעות, רמתי מנהיג קוד לבוש שמחייב את הבנות בשתי שכבות של בגדים שחורים, אוסר עליהן לנסוע באוטובוס ודורש מהן לעדכן את הרב במסרונים על מעשיהן, כמעט בכל שעה. חבר הכנסת לשעבר נסים זאב (ש"ס) טען כי האיש הוא כ"מיני גואל רצון". זאב טען אז כי לרב יש השפעה הרסנית על גופן ונפשותיהן של כ-60 נערות.  "זה הגיע למצב שבת אחת שרצתה לשים קץ לחייה כי חשבה שהיא מהווה מכשול לעולם הזה", סיפר אז זאב, "הוא זרע בהן פחד שהפך אותן לרובוטים".

 

מנהיגים חרדים פרסמו גילוי דעת בעניינו של רמתי בעקבות תביעה שהוגשה נגדו בבית דין רבני שמזוהה עם הרב עובדיה יוסף. הדיינים אסרו אז על רמתי לגור במקום שבו פועל המוסד החינוכי. כמו כן דרשו ממנו אז הדיינים למנות מנהלת אישה לצידו וקבעו כי הוא לא יקבל תלמידות ללא הסכמת הוריהן.

 

באפריל 2015, ארבע שנים אחרי שנחשף החשד לקיומה של הכת, הפגינו מאות מול "כת הסמינר". משפחות התלמידות הנפגעות התאחדו אז למאבק משותף במנהיג רמתי בטענה כי הוא מתעלל נפשית בתלמידותיו. חודש לאחר מכן שוטרים פשטו על הסמינר כחלק ממבצע אכיפה משולב בחשד לפעילות בלתי חוקית במקום.

 

"נשים נוספות התלוננו - וצפויים מעצרים נוספים"

בעקבות הפרסום אתמול, נשים נוספות פנו למשטרה כנגד הרב רמתי והמשטרה אומרת כי היא צפויה לעצור חשודים נוספים. רפ"ק אייזיק סימון, ממחלק פשיעה והונאה כללית בימ"ר ירושלים, אומר ל-ynet כי "לאור הפרסום פנו עוד כמה נשים למשטרה. יש עוד מעצרים שצפויים, כולל חשודים נוספים". המשטרה חוקרת היבטים של סממנים שדומים לכתות והעבירות העיקריות הן עושק והחזקה בתנאי עבדות.

 

רפ"ק סימון סיפר על המעבר של החקירה מהשלב הסמוי לשלב הגלוי: "ערכנו פשיטה על מתחם שנמצא בשכונת הבוכרים שבו שוכנת מדרשה או סמינר שבו מתגוררות כ-50 נשים, חלקן בגירות, חלקן קטינות וגם ילדים. יש גם סוג של גן לא פורמלי במקום. הפשיטה התרחשה אחרי חקירה שבה נמסרו הרבה עדויות על עבירות לכאורה שעל פי החשד מתבצעות במקום. הבנו שיש שם מאפיינים שדומים למה שנראה כמו כת".

 

רמתי נחקר גם ב-2015, מה קרה עכשיו?

"נשים שיצאו מהסמינר הגיעו ללשכות הרווחה ולמרכז הישראלי לנפגעי כתות וסיפרו מה קורה בבית הזה. זה נכון שהוא נחקר ב-2015, גם אז בחשד לניהול כת. בסופו של הוגש כתב אישום נגד אנשים שקשורים לסמינר, שנקרא אז 'עמותת זוהר החיים' – אך כתב האישום כלל היבטים כלכליים. מה שקרה עכשיו זה שיש נשים שיצאו מהסמינר, ואותן נשים שיתפו פעולה. בתיק הנדון חוקרים בעיקר נושא של עושק ותנאים של דוחק ואיומים במקום. חשוב לנו להגיד שהמשטרה לא הגדירה את זה ככת. אנחנו חוקרים היבטים של סממנים שדומים לכתות".

 

לדברי סימון, הרב רמתי חשוד בעבירות פליליות של עושק והחזקה בתנאי עבדות – לצורך קבלת הטבות מאותו אדם שבו החזיק, גם בדרך כלכלית. "המטרה של הפשיטה הייתה גם כדי לבדוק את מצבן של הנשים שחיות שם וגם לנהל את החקירה".

 

הנשים שנעצרו אתמול ניהלו בעצם יחד איתו את הכת. אבל גם הן קורבנות באיזשהו אופן.

"כשבוחנים את הראיות מבנים שאותן נשים הן הזרוע הארוכה של המנהיג. הן השפיעו בגיוס ובהשפעה פסיכולוגית, וגם ביצועו סנקציות או חינוך עם סממנים דתיים. כרגע הן חשודות. עיקר הנשים הן מזרם חרדי דתי, אבל חלקן גם חוזרות בתשובה. יש כאן סממנים דתיים. יש דברים שהם חורגים מאוד מהליך רגיל של לימוד תורה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים