שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בדרכו: חידת המאמן החדש של ברצלונה

  ברשימת יריביו הקודמים תמצאו את השחמטאי גארי קספרוב, הוא מעריץ את סרחיו בוסקטס ובמועדון הקודם בו עבד הוא זה שדווקא עשה את ראיון העבודה. על הנייר קיקה סטיין מתאים לבארסה כמו כפפה אבל ההיסטוריה הוכיחה שלא תמיד עדיף למות יפה

  קיקה סטיין תפס במרפקו של דייגו סימאונה. לחיצת היד המסורתית בין המאמנים לא הסתיימה אחרי כמה שניות, כפי שבדרך כלל קורה, כיוון שלסטיין, אז מאמן לאס פלמאס ,היה מה לומר ליריבו באותו ערב. "אתה עושה דברים גדולים באתלטיקו ואני יכול להעריך את התוצאות", אמר סטיין, "אבל אני לא אוהב

  לראות את הכדורגל של הקבוצה שלך. אתה אוהב לנצח מכוער, אבל לפעמים למות יפה זה דבר הרבה יותר אצילי".

   

  הקבוצה של סטיין אכן מתה יפה באותו משחק. היא בעטה לשער כפול מאתלטיקו, אבל הובסה. מובן, לאס פלמאס הייתה אז קבוצה מתחתית הליגה הבכירה ואילו אתלטיקו ניסתה באותו חודש להגיע לגמר ליגת האלופות, אבל הסיפור הזה מציג יפה את כל הצדדים של מינו קיקה סטיין, מאמן ברצלונה החדש. את הסיבות החיוביות שהביאו להחתמתו יחד עם סימני השאלה סביב המינוי.

   

  קיקה סטיין (צילום: EPA)
  ואלוורדה וסטיין. זה שהולך וזה שבא(צילום: EPA)

   

  הרי לברצלונה תמיד היה חשוב לשחק יפה, להיות בשליטה עם הכדור, וזה הדבר שסטיין מאמין בו אולי יותר מכל מאמן אחד – אי אפשר לצפות למשהו אחר ממישהו שאמר שהיה מוכן לחתוך את האצבע כדי לשחק עבור יוהאן קרויף – אבל לברצלונה חשוב גם לנצח, תמיד. למות יפה זה אולי עדיף מלמות מכוער, אבל בברצלונה לא רוצים למות בכלל, אף פעם. כל יום של לאו מסי שלא מנוצל לזכייה בתארים הוא יום מבוזבז.

   

  ארנסטו ואלוורדה פוטר למרות שבארסה במקום הראשון בטבלה ונדמה שכולם מסכימים שזה היה הדבר הנכון. ואלוורדה לא התאים לרעיונות של בארסה כישות כדורגל עצמאית, ובעניין הזה סטיין הוא בדיוק ההיפך, התאמה מושלמת. בנוסף, ואלוורדה לא הביא פתרונות מספיק טובים למשחקים ספציפיים בהם היה צריך יותר מאשר "מסי עושה הכל בעצמו", ולראיה הנפילות בליגת האלופות בשנים האחרונות, ופה, בתחום הזה, סטיין לא מגיע לקאמפ-נואו עם קבלות.

   

  "אתם בטוחים שאתם מקבלים את שיטת המשחק שלי?"

  סטיין הוא אדם מיוחד ומאמן מיוחד. כשמאמן מועמד לעבוד בקבוצה מסוימת, ובעצם כל אדם שמועמד להגיע למקום עבודה חדש, מרואיין על-ידי הגוף המעסיק. כשבטיס חשבה להחתים את סטיין למאמן הוא זה שעשה למועדון ראיון עבודה, לא להיפך. במקום שישאלו אותו למה הוא מתאים לאמן את הקבוצה, סטיין שאל "למה אתם רוצים אותי, אתם בטוחים שאתם מקבלים את שיטת המשחק שלי"?

   

  קיקה סטיין וזינדין זידאן (צילום: AP)
  סטיין וזינדין זידאן. עכשיו יהפכו ליריבים הכי גדולים(צילום: AP)

   

  המאמן הבהיר אז, ובטח גם עכשיו, שלא יתפשר, שתמיד יישאר עם הדרך שלו, כיוון שלקבוצות של סטיין יש הכי הרבה זהות בליגה. העיקר הוא שליטה בכדור, כלומר אין בעיה להניע אותו ללא הפסקה עד שתימצא הפרצה הנכונה. הסגנון הולך כמובן יד ביד עם לחץ גבוה במטרה להשיג את הכדור בחזרה ומהר. בשנה שעברה, עונה לא הכי טובה מבחינת תוצאות, בטיס של סטיין החזיקה בכדור 60 אחוז מהזמן – יותר מריאל מדריד, שנייה רק לברצלונה.

   

  בבטיס, סטיין שיחק עם שלושה בלמים, אבל הוא מגוון מבחינת המערך עצמו. הוא משנה מערכים תוך כדי עונה, ממש ממשחק למשחק, אבל הרעיון נשאר אותו דבר, הכדורגל נשאר אותו דבר. בכל מקרה, בזמן הנעת כדור תמיד יש קו אחורי של שלושה שחקנים (בברצלונה, בוסקטס, כמו בעבר, ייכנס להניע כדור בין הבלמים), כשהמגינים עולים לעמדה גבוהה מאוד בעוד שחקני הכנף נכנסים למרכז כדי לפתוח זוויות מסירה בין קווי ההגנה של היריב.

   

  כשזה עובד זה יפה, מאוד. גם לאס פלמאס הקטנה הייתה אחת הקבוצות הכי כיפיות לצפייה בספרד בתקופת סטיין, אבל מדובר בכדורגל בסיכון גבוה. אותה לאס פלמאס ספגה 74 שערים בעונה. לפני שנתיים, בעונה הכי טובה בקריירה שהסתיימה במקום שישי עם בטיס, הקבוצה הייתה עם יחס שערים שלילי ומקום שלישי בכמות ספיגות. כן, מקום שישי בטבלה, אבל רק שתי קבוצות ספגו יותר מהקבוצה של סטיין.

   

  קיקה סטיין (צילום: EPA)
  מקום שישי בטבלה - מקום שלישי בספיגות(צילום: EPA)

   

  פה נמצאת הביקורת הקבועה על סטיין – הקבוצות שלו משחקות יפה, דומיננטיות, אבל לא תמיד הנעת הכדור מובילה לבעיטות לשער ואז המצב יכול להיות מתסכל ולסטיין אין תכנית משנית. הוא תמיד ימשיך באותה הדרך. בשלב מסוים אוהדים של קבוצות אחרות החלו ללגלג על ההתעקשות של המאמן ולפני שנה, בהפסד בטיס ללגאנס, שרו האוהדים "איך השליטה בכדור שלך עכשיו". בראיון אחרי המשחק ענה סטיין שלמרות שלגאנס ניצחה "ככה לא משחקים כדורגל".

   

  "עמוק בפנים, בתוך הגוף, אני רואה את הדרך בה צריך לשחק כדורגל ממש כשאלה אתית", אמר סטיין בעבר. כל כדורגל אחר הוא חטא. דווקא כיוון שהדרך שלו מתאימה לזו בה בברצלונה רוצים לראות כדורגל, סטיין יהיה חייב להיות יותר פרגמטי לפרקים, אחרת הקומבינציה קבוצה-מאמן הזו תיסחף לקיצוניות. רעיון הכדורגל של סטיין מתאים לבארסה, ופה השוני הגדול מוואלוורדה, אבל הוא יצטרך להיות אחר ממנו גם ביכולת לשנות, להתאים, כמו באותם משחקים בליגת האלופות.

   

  "בהערכה ובהערצה על הדרך שלך לראות כדורגל"

  סטיין אוהב לספר על הקשר שהוא רואה בין משחק שח לבין משחק כדורגל. הוא משחק שח גם היום, אפילו התחרה מול גארי קספרוב, והבוקר, כשכולם מספרים זאת עם עלייתו לבמה הגדולה, זו אנקדוטה נחמדה. עם זאת, יותר חשוב להבין איפה סטיין רואה את ההקבלה ופה מגיע הסבר שסיפק בעבר. בשח הסיכוי לנצח גדל משמעותית עבור מי ששולט במרכז הלוח, הסביר סטיין, ולכן גם בכדורגל קודם כל צריכה להיות שליטה במרכז המגרש.

   

  מסי מאוכזב (צילום: getty images)
  מסי. יכול להיות ששיטת "תנו לו את הכדור" לא תעבוד(צילום: getty images)

   

  כשסטיין הגיע לבטיס הוא ישר החתים ארבעה קשרים מרכזיים. מאוד יכול להיות שבברצלונה המרוויחים הגדולים יהיו פרנקי דה יונג וארתור, ששניהם שחקנים שאוהבים את השליטה בכדור במרכז המגרש, וכנראה גם בוסקטס, שחווה ירידה אבל סטיין מעריץ. בוסקטס מעריץ לא פחות. לפני שנה ומשהו הקשר העביר לסטיין חולצה של ברצלונה ועליה הכיתוב "בהערכה ובהערצה על הדרך שלך לראות כדורגל".

   

  הדרך הזו ברורה ועכשיו ההטמעה שלה בברצלונה הופכת לאחד הדברים המעניינים ביותר בכדורגל העולמי. אם קבוצות של סטיין הציגו כדורגל כה מעניין ודומיננטי בלי שחקנים בטופ של הטופ איך זה ייראה עם כל הכישרון שיש בברצלונה? איך זה יהיה עם דה יונג וארתור ובוסקטס? כמה מדהים זה יכול להיות עם מסי?

   

  ברצלונה נכנסה השבוע לאיזה סימן שאלה התקפי עם הניתוח שעבר לואיס סוארס, אבל הקושי האמיתי נמצא אולי בחלק האחורי – ברצלונה סופגת כמעט כפול מריאל ואתלטיקו מדריד – וזה לא תחום שסטיין מצטיין בו. סימני השאלה קיימים, אולי כפי שהיו קיימים אצל כל מאמן שהוא לא "שם גדול" מבחינה בינלאומית, אבל הסגנון כבר נותן לסטיין נתוני פתיחה גבוהים בהרבה מאלה שהיו לוואלוורדה. סגנון שהופך את בארסה של החודשים הקרובים לאחד הניסויים המרתקים שאפשר למצוא בכדורגל העולמי.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים