שתף קטע נבחר

עזבה את הכת: "הייתה שם צייתנות מוחלטת, שטיפת מוח"

"ראיתי נשים ישנות זו על זו ומתקלחות בבית הרב. הן הסכימו לכל בקשה, אפילו להיכנס לתא המטען ברכב": מאיה, שהייתה חברה בכת בירושלים, תיארה לאולפן ynet את התנאים שבהם נאלצו הנשים לחיות ואת שליטת הרב החשוד בהן. שכן טוען כי מדובר בעלילה: "היה בית פתוח עם אנשים שמחים"

 

 

חשיפת הכת הירושלמית שבה הוחזקו על פי החשד עשרות נשים וילדים בתנאי עבדות עוררה סערה, והעדויות שממשיכות להיחשף שופכות אור על המציאות המצמררת שבה נאלצו לחיות. בריאיון לאולפן ynet סיפרה הבוקר (יום ג') מאיה (שם בדוי), חברה לשעבר בכת שנוהלה בידי רב בשכונת סנהדריה בבירה, על הכניעות המוחלטת שהפגינו הנשים, על הדרכים שבהן זרע הרב פחד שמא לא יצייתו למוצא פיו ועל הציפייה שהמשטרה תגיע למקום ותשים סוף לסיפור.

 

"הייתי חלק מהכת לתקופה ממש קצרה, ברחתי משם מהר", אמרה מאיה והוסיפה: "ראיתי את ההתנהלות שלו בצורה לא נכונה, אבל מהר מאוד הבנתי שקורה פה משהו לא טוב". מאיה ציינה גם את אופן גיוסן של הנשים למדרשתו של הרב, שנעשתה לדבריה על ידי הנשים שכבר הפכו חלק מהכת ומפתות אחרות להצטרף: "יש לו שתיים או שלוש בנות שמביאות את הנשים אליו. כך היה גם איתי. הייתי במדרשה בירושלים ופיתו אותי להגיע אליו הביתה 'לפגוש את הרב הגדול', ושם הכרתי אותו". היא תיארה את תנאי המחייה הקשים של הבנות: "ראיתי את המזרנים, ראיתי שהן ישנות זו על זה אחת, שהן מתקלחות בבית הרב. זה גם הפתיע אותי"

 

מה קורה שם בדיוק בתוך הכת הזו?

"אלו פשוט בנות שנסחפות אחרי הרב כביכול ומצייתות לכל הוראה שלו, אפילו דברים קיצוניים ביותר, כמו להיכנס לתא המטען של האוטו כי אין מקום פנוי. פשוט נתונות למרותו המוחלטת ושואלות לרשותו בכל נושא, פעוט ככל שיהיה".

 

אמרת שברחת משם מהר, מה הטריגר שגרם לך לעשות זאת? מה ראית שם?

"אני תמיד רבתי איתו. תמיד היה לנו על מה להתווכח. ראיתי את ההתנהלות שלו בצורה לא נכונה ומהר מאוד הבנתי שקורה משהו לא תקין בתוך הסיטואציה. כשפגשתי אותו לראשונה הוא הזהיר אותי שאם אעבור עבירה כלשהי, 'אלוהים ישמיד אותי'".

 

 

החשוד שהחזיק בתנאי עבדות עשרות נשים וקטינים (צילום: רפי קוץ)
"צייתנות מוחלטת". הרב החשוד בבית המשפט (צילום: רפי קוץ)

בית הכת של אהרון רמתי (צילום: אלכס גמבורג)
הבית שבו חיו חברות הכת (צילום: אלכס גמבורג)

 

 

חוץ מהכניעות המוחלטת של הנשים, ראית שם ממש התעללות?

"ראיתי התעללות רק באחת מהנשים. היו לו שתי מדרשות, אחת הייתה רחוקה ממנו ובחסותו, והשנייה ממש צמודה אליו, שם היו הבנות שהוא באמת אהב. אני הייתי במדרשה הרחוקה, ואם היינו רוצות לבוא לבית שלו, סתם להיפגש עם כל החברות מהמדרשה, היינו צריכות לבקש רשות. הייתה מישהי שסורבה להגיע, וממש התייסרה בגלל זה. על מקרים של התעללות מינית אני לא יכולה להעיד בוודאות, אני לא יודעת אם היו כאלה, אבל תמיד חשבנו לעצמנו מה קורה בינו ובין הבנות שקרובות אליו יותר".

 

מה לגבי הילדים?

"זה משהו שתמיד שאלנו גם אנחנו, בנות המדרשה ה'פחות אהובות' המרוחקות. זה היה שייך למעגל הקרוב יותר אליו ותמיד תהינו מה מתרחש שם בדיוק".

 

למה שאישה תסכים לחיות בתנאים כאלה?

"כנראה שהוא העניק להן משהו שלא היה להן, אני לא יודעת לשים על זה את האצבע, אני בכל אופן לא נשאבתי לזה וברחתי מהר. יש שם בנות ממש איכותיות ואינטליגנטיות. חברה טובה שלי עדיין שם, בחורה עם ראש על הכתפיים ואני לא מבינה איך היא חלק מזה".

 

 

מתי הבנת בדיוק שאת חייבת להסתלק משם? 

"יום אחד הוא לקח אותנו באוטו, אותי ואת חברה שלי, וכל הנסיעה הזהיר אותנו מגברים ואמר לנו להתרחק מהם. שאלנו אותו 'אז למה זה בסדר שנהיה איתך?' והוא התחיל להתווכח איתנו, זה היה מוזר, הוא הפחיד אותנו, אני לא זוכרת ספציפית מה בדיוק, אבל כל הסיטואציה הייתה מוזרה ומטרידה. יש בכת הזו שטיפת מוח, חד משמעית".  

 

האמנת שהמשטרה לבסוף תגיע?

"אני ידעתי שזה יקרה. אני חיכיתי שזה יקרה. וזה אכן קרה, אבל תמיד שיחררו אותו. אני מאושרת שהסיפור הזה התפוצץ, יש שם בנות שנותקו מהמשפחות שלהן ואני מקווה שעכשיו הן יעזבו ויחזרו אליהן. מקומו של האיש הזה בכלא".

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
"נשים ישנו אחת על השנייה", תיעוד מהפשיטה על מדרשת הרב(צילום: דוברות המשטרה)
 

תיעוד הפשיטה בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

 

 

"זה היה בית שמח, שמענו אנשים שרים וכולם נראו שמחים"

נחום שלזינגר, שהתגורר בשכנות לאחת ממדרשותיו של הרב החשוד, הכחיש את הטענות להתעללות בנשים מצידו של הרב, ותיאר מציאות נורמטיבית לכאורה כלפי חוץ. "אני ראיתי את האנשים שמגיעים ויוצאים מהבית, כולם היו מחויכים ושמחים, אנשים שלא נראה שחסר להם משהו", סיפר.

 

הוא דיבר בשבחו של הרב וטען כי מדובר ב"אדם צדיק", תוך שהוא דוחה מכל וכל את העדויות המטרידות שנחשפו: "זה היה בית פתוח, אף אחד לא הוחזק שם בניגוד לרצונו. שמענו משם אנשים שרים במהלך החגים, שוב דבר לא נראה חשוד".

 

סיפרו על ילדות שישנות בקור על הגג, לא ראית דבר כזה?

"זה שקר. אני רואה את הגג. אני מכיר את הבית. לא את הפעילות. ממה שראיתי בתור שכן, אני לא מכיר שום מקרה שכזה. כמו בכל בית של רב מוכר ומוערך, אנשים מגיעים לבקש ייעוץ וברכה, ולכן היו מגיעים אליו הרבה אנשים, זו לא הייתה כת".

 

נשים שגרו ממש עם ילדים קטנים בתנאים לא תנאים, אתה עדיין חושב שהכל זה שקר אחד גדול?

"כן, הכל שקר אחד גדול. מה זה תנאים לא תנאים, אתם ראיתם הכל?  לדעתי זו פשוט עלילה. יש פה רדיפה חרדית". 

 

אהרון פרידמן מהמרכז לנפגעי כתות, מספר כי הכת המדוברת הייתה מוכרת, אך התקשו לפעול נגדה בשל היעדר עדויות מהנשים עצמן, עדויות שעכשיו מתחילות להצטבר: "אני יודע שהיה יותר ממה שנחשף, הייתה התעללות בילדים. פנינו למשטרה בעבר, הם הבהירו לנו שבלי עדויות של הקורבנות עצמם, לא יפעלו. ברגע שהנשים החלו להתלונן, היה יותר קל לטפל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
הרב החשוד בניהול כת
צילום: רפי קוץ
מומלצים