שתף קטע נבחר

סמוטריץ' עם בנט. פרץ ובן גביר: ריסוק הציונות הדתית

עם תחילת הגשת הרשימות, הודיע האיחוד הלאומי כי יתמודד בבחירות עם הימין החדש: סמוטריץ', בנט ושקד קראו לרפי פרץ לחבור אליהם, ללא עוצמה יהודית. בנט: "איחדנו מחדש את הבית". פרץ ובן גביר תקפו: "טעות חמורה, נודיע בקרוב על המשך המהלכים"

דרמה פוליטית, דקות ספורות לפני תחילת הגשת הרשימות: יממה לאחר שנפתלי בנט הודיע כי הימין החדש ירוץ עצמאית, ואחרי שנראה היה כי האיחוד הלאומי יתמודד לצד הבית היהודי, סגרו היום (ג') בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט על ריצה משותפת - וקראו ליו"ר הבית היהודי רפי פרץ להצטרף אליהם, ללא עוצמה יהודית. ההודעה על האיחוד בימין הועברה לקראת פתיחת מסירת הרשימות המתמודדות לכנסת ה-23 בוועדת הבחירות המרכזית. 

 

בהודעה הרשמית נאמר כי ראשי הימין החדש, בנט ושקד, חתמו עם יו"ר האיחוד הלאומי, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', על ריצה משותפת בבחירות הקרובות. בהודעה נאמר כי ההסכם שנחתם משאיר דלת פתוחה לצירוף "שיוויוני ומכבד" גם למפלגת הבית היהודי. אם הבית היהודי לא יצטרף, צמרת הרשימה תיראה כך: 1. נפתלי בנט. 2. בצלאל סמוטריץ'. 3. איילת שקד. 4. אופיר סופר. 5. מתן כהנא.

איילת שקד בצלאל סמוטריץ' נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
שקד, סמוטריץ' ובנט(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
 

"זה יום גדול", אמר שר הביטחון בנט, יו"ר הימין החדש. "איחדנו מחדש את הבית. הובלנו לאחדות גדולה בימין האידיאולוגי ובציונות הדתית - ממסורתיים ועד חרד"לים, מכיפה סרוגה ועד כיפת שמיים, מתל אביב ועד קדומים. אני קורא לידידי הרב רפי להצטרף אלינו מיד למפלגה אחת מאוחדת לניצחון המחנה הלאומי".

 

שקד, שותפתו להנהגה, הוסיפה: "אני מברכת על החיבור עם האיחוד הלאומי. בצלאל סמוטריץ' הוא שותף וחבר לדרך. החיבור עימו מאחד את כל זרמי הציונות הדתית והימין החילוני האידאולוגי ויבטיח הקמת ממשלת ימין יציבה ובטוחה. אני קוראת לבית היהודי להצטרף אלינו".

 

סמוטריץ', שהבוקר הודיע כי הוא "מחשב מסלול מחדש", אמר לאחר האיחוד עם בנט ושקד: "בשבועות האחרונים אנחנו עושים הכול כדי להגיע באחריות אמיתית לחיבורים שיביאו בשורה אמיתית ותקווה לבוחרי הציונות הדתית והימין האידיאולוגי. לשמחתי עשינו הלילה צעד משמעותי וגדול, ובעזרת השם נשלים את האיחוד המלא עם הבית היהודי בשעות הקרובות".

רפי פרץ עם איתמר בן גביר (צילום: יח
פרץ ובן גביר(צילום: יח"צ)

במפלגת הבית היהודי המאוחד, שכוללת גם את מפלגת עוצמה יהודית, הגיבו בחריפות: "נחשף פרצופם האמיתי של בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט - ריסוק הציונות הדתית. נפתלי חוזר לטעות המרה של מועד א' ועכשיו הצטרף בצלאל לטעות החמורה. מתחילת הדרך קראנו לאחדות השורות אך הם העדיפו לפצל את המחנה ולפגוע במחנה הימין כולו.

 

"פתאום לא מעניין את בצלאל פריימריז פתוחים, התמודדות דמוקרטית או מיזוג מפלגות, אלא רק הכיסא החם בימין החדש. הבית היהודי המאוחד ימשיך קדימה ונודיע על המשך המהלכים בקרוב".

 

גורם בכיר בבית היהודי המאוחד אמר: "חזרנו למגעים עם אלי ישי, שמעון ריקלין ושרה ב"ק". השר פרץ אמר למקורביו: "אין לי שום כוונה להפר את ההסכם עם בן גביר".

הגשת רשימות מפלגות בחירות 2020 (צילום: עמית שאבי)
השופט ניל הנדל ומנכ"לית הוועדה אורלי עדס(צילום: עמית שאבי)

הגשת רשימות מפלגות בחירות 2020 (צילום: עמית שאבי)
הגשת רשימות מפלגות בחירות 2020(צילום: עמית שאבי)

בכל מקרה, הליך הגשת הרשימות לקראת הבחירות ב-2 במרץ החל כאמור היום, ובסופו, מחר בלילה, תושלם תמונת המועמדים. הליך ההגשה יתבצע בפני היו"ר החדש של ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, שהחליף את המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר. ההליך יתקיים היום בשעות 17:00-12:00, ויימשך מחר בין השעות 22:00-16:00. כלומר, רשימות שירצו להתאחד בכל זאת ברגע האחרון ולרוץ כרשימה אחת יכולות לעשות זאת עד מחר בשעה 22:00, ולאחר מכן לא יורשו לבצע שינויים בהרכב המועמדים.

 

נכון לאמש, 41 נציגים של רשימות התייצבו בוועדה כדי להצטייד בטפסים הנדרשים להגשה, אולם ניתן להעריך שחלקם לא ינוצלו. העבודה-גשר ומרצ לקחו טופס כל אחת אך ירוצו ביחד, והרשימה הירוקה בראשות שפיר הצטיידה בטופס, אך ייתכן שלאחר שנותרה מחוץ לאיחוד בשמאל היא לא תנצל אותו. בין הרשימות הקטנות שלקחו טופס גם "משפט צדק", שעם מייסדיה נמנית לריסה טרימבובלר-עמיר, רעייתו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

 

בבחירות מועד ב', בספטמבר 2019, הוגשו 32 רשימות לוועדה, אולם עד יום הבחירות פרשו שלוש מהן כך שרק 29 הציגו פתק בקלפי. בבחירות מועד א', באפריל 2019, הוגשו 47 רשימות, ושבע מהן פרשו לפני יום הבחירות.

 

במעמד הגשת הטופס, הרשימות יקבלו אות או צירוף של אותיות שיוקצו להן ויירשמו על פתק ההצבעה שלהן. המפלגות שנכנסו לכנסת היוצאת זכאיות להישאר עם צירוף האותיות שאיתו התמודדו בבחירות הקודמות, והיתר חייבות לקבל מהן אישור על מנת להשתמש באות המשויכת להן. ישנן תשע אותיות פנויות, שלא שייכות לאף מפלגה שמכהנת כיום בכנסת: ז', י', כ', נ', ק', ך, ן, ף ו-ץ. המפלגות שלא קיבלו אישור להשתמש באחת האותיות האחרות ייאבקו על זכות הבחירה הראשונה בהן או באחד הצירופים שלהן, בשיטת "כל הקודם זוכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אבי מועלם
שקד, סמוטריץ' ובנט
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אבי מועלם
מומלצים