שתף קטע נבחר

טיבי: "נפנה ליהודים, אנחנו הבית של השמאל האמיתי"

הח"כ מהרשימה המשותפת אמר באולפן ynet כי דחיקת פריג' מהעשירייה הראשונה היא "סטירת לחי" והוסיף: "המצביעים הערבים של מרצ צריכים להסיק מסקנות. נפנה גם לשמאל היהודי, שלא יכול להצביע לאורלי לוי". על אזהרתו לכחול לבן: "בלי תמיכתנו מבחוץ, גנץ לא יהיה ראש ממשלה"

 

 

 

מכנה את דחיקת עיסאווי פריג' "סטירת לחי" ומבהיר כי הרשימה המשותפת תפנה בקמפיין הבחירות גם לשמאל היהודי: חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התראיין הבוקר (יום ג') לאולפן ynet, על רקע האיחוד בין העבודה-גשר למרצ. בעקבות אותו איחוד, שקדם לו איחוד של מרצ עם מפלגתו של יאיר גולן, עתר הבוקר פריג' לבית הדין של מרצ למתן צו על תנאי, לפני ההצבעה הצפויה ב-17:00.

 

טיבי התייחס גם לאזהרה שהפנה לח"כ יועז הנדל (כחול לבן) במהלך הדיון בוועדה המסדרת, לפיה אם מפלגתו תקדם את סיפוח בקעת הירדן, לא ימליצו על גנץ בפני הנשיא. הוא הדגיש כי ישנם גורמים שמנסים "לעקוף את הליכוד מימין" בכל הנוגע למדיניות כלפי האזרחים הערבים, וציין כי בכחול לבן מתגברות אמירות שמזכירות ברוחן התבטאויות של ימין מובהק, מה שברשימה המשותפת יתקשו לעכל. בנוסף דיבר גם על האיחוד בין העבודה-גשר למרצ, ועל הדחתו של עיסאווי פריג' ממקום ריאלי ברשימה, תוך שהוא מותח ביקורת על ההחלטה.

 

למה הרגשת צורך לומר להנדל את האמירה הזו?

"כי לאחרונה יש גורמים בכחול לבן שעוקפים את הליכוד מימין. הם מבקרים את הליכוד - מדוע אינו תוקף בעזה? למה הוא לא מספח את בקעת הירדן? בנוסף יש התבטאויות מגמתיות נגד הרשימה המשותפת מגורמים בתוך כחול לבן - 'לא נשתף פעולה' וכדומה. כמו שיש קהל מצביעים לכחול לבן, יש קהל מצביעים לרשימה המשותפת ועמדותיו  ברורות- נגד סיפוח בקעת הירדן. מבחינתנו זה שטח שנכבש ב-1967, שטח פלסטיני, והזעם על הקריאות לסיפוח ניכרות גם בירדן".

 

 

Joint List MK Ahmad Tibi in the Knesset  (Photo: Alex Kolomoisky)
"גנץ לא יהיה ראש ממשלה בלי תמיכתנו". טיבי(Photo: Alex Kolomoisky)

נראה שבכחול לבן מנסים להתנער מכם, מה שלא היה לפני כמה שבועות

"אלו בכחול לבן שאומרים 'לא נשב עם הרשימה המשותפת בממשלה או בקואליציה" מתפרצים לדלת פתוחה, כי הרשימה המשותפת לא רוצה להיות בקואליציה או בממשלת גנץ. אמרנו זאת בעבר ואני שב ואומר את זה היום". 

 

אם אתם לא רוצים אותם, והם לא רוצים אתכם, איך תהיה פה ממשלה?

"בין לא להיות שם בכלל לבין חברות בממשלה יש מצב ביניים. קוראים לו גוש חוסם והייתה אפשרות מעשית שהוא יתגבש לפני חודשים - ממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת בכפוף להסכם. אחת מהסיבות שגנץ לא הצליח להרכיב ממשלה היא סיעת הנדל את האוזר. וטו שהם שמו, איומים שהם השמיעו. כחול לבן צריכה בפעם הבאה לעשות חושבים ולהסיק מסקנות אם היא רוצה להמשיך להתנהג באותה צורה. אני מעריך שבלי תמיכת הרשימה המשותפת, הסיעה השלישית בגודלה, שעומדת לגדול מבחינת מושבים בכנסת , גנץ לא יהיה ראש ממשלה. התמיכה הזו אינה בחינם".

 

מה אתה חושב על מה שעשו לעיסוואי פריג'?

"עיסוואי פריג' הוא חבר שלי ואני חושב שמקומו בכנסת הבאה. מה שעשו לו זו סטירת לחי למצביעים הערבים של מרצ והם צריכים להסיק מסקנות".

 

אולי תתנו לו מקום אצלכם?

"אנחנו מגישים את הרשימות מחר וצר לי על עיסאווי. הרשימה המשותפת היא הבית, האופציה והכתובת המתאימה לכל הציבור הערבי. לא רק 90% כמו שקיבלנו בפעם הקודמת, אלא הרבה יותר מ-90%. לקהל המאוכזב של מרצ מההתנהלות, גם עם עיסוואי פריג' וגם לעיקרון של נציג ערבי במקומות ריאלים, יש רק כתובת אחת - הרשימה המשותפת. אבל יש עוד קהל שנפנה אליו - השמאל היהודי שלא יוכל להצביע עבור רשימה שכוללת את אורלי לוי-אבקסיס, בוגרת ישראל ביתנו. אנחנו, המשותפת, הבית והכתובת של השמאל האמיתי ואני חושב שנגדל גם ברחוב היהודי".

 

גם אם תקבלו 15 מנדטים, מה תעשו איתם מהאופוזיציה?

"הישגים אזרחיים לציבור שבחר בנו, ערבים ויהודים. הגשנו רשימת דרישות לפני כמה חודשים לכחול לבן והייתה הבנה לגבי רובן. כשקיבלנו 13 מנדטים, הצלחנו בתוך בלוק מתמטי של 65 למנוע מנתניהו להקים ממשלת ימין. כאשר נהיה 15, אין ספק שההשפעה שלנו תהיה גדולה ומוחשית יותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים