שתף קטע נבחר

ברק הורה למופז לערוך בירור לקצין חינוך ראשי

ראש הממשלה הורה לרמטכ"ל לערוך בירור עם קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן, בעקבות דבריו שפורסמו ב-ynet כי חיילים לא-יהודים הם "פחות טובים". בשיחה עם ynet הכחיש שטרן כי אמר את "האמירה הגזענית" אך ציין: "כמות גדולה של חיילים לא יהודים לא טובה לצה"ל". קריאות במערכת הפוליטית להדיח את שטרן מתפקידו

ראש הממשלה ושר הביטחון היוצא, אהוד ברק, הורה לרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, לערוך בירור עם קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן, על דבריו שפורסמו לראשונה ב-ynet, לפיהם חיילים לא יהודים הם "פחות טובים", וכי חיילים לא יהודים "צריכים להתגייר, אחרת ילדיהם לא ישרתו בצה"ל". שטרן אמר את הדברים לחיילים בבסיס חיל החינוך מחו"ה אלון, וחלקם נפגעו מהדברים ופנו ל-ynet כדי לספר על התקרית.
ועדת העלייה והקליטה של הכנסת תקיים ביום שני הקרוב דיון מיוחד על התבטאותו של שטרן. לדיון בוועדת הכנסת הוזמנו, מלבד שטרן, גם נציגים של הרבנות הצבאית, משרדי החינוך, הביטחון והדתות והנהלת בתי הדין לגיור.

שטרן: כמות גדולה של לא יהודים פחות טובה לצה"ל

בשיחה עם ynet הכחיש קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן, שאמר כי "חיילים לא יהודים הם פחות טובים". לדבריו, זוהי אמירה גזענית, שהוא לא מסכים אתה.
עם זאת, אמר שטרן כי הוא מסכים עם התפיסה לפיה לחייל שאינו יהודי יש פחות זיקה לחברה הישראלית: "בניתוח סטטיסטי כמות כל כך גדולה של חיילים שאינם יהודים היא פחות טובה לצה"ל", אמר תא"ל שטרן, "חייל כזה, שאינו קשור ליהדות, קטן יותר הסיכוי שיסיים 3 שנות שירות בצה"ל, וגדל הסיכוי שהוא יאמר לבני משפחתו בעוד כמה שנים: בואו ניסע מישראל, אין שום דבר שקושר אותנו הנה".
לדבריו, יותר מ-60 אחוז מהחיילים העולים אינם רשומים כיהודים, והוא, כמי שמייצג את המערכת הצבאית, צריך לעשות משהו בנדון, ולאפשר לחיילים הזדמנות נוחה לגיור.
שטרן הביע כעס על כך שהן חלק מהחיילים והן אמצעי התקשורת מסרבים להתייחס למציאות האפורה שבתוכה הוא וחיל החינוך פועלים. "אתם מחפשים תשובות של שחור או לבן - לחלץ פצועים או לא לחלץ פצועים, להכריח חיילים להתגייר או להניח להם - בעוד שהמציאות היא אפורה וקשה להבנה בשתי כותרות בעיתון. אני כמחנך רואה חובה לפעול במציאות כזו ולהתייחס למורכבות שבה. על מנהיגות לא תמיד יש הסכמה של 100%, והיא תמיד גוררת התנגדויות".

ברונפמן: דברי שטרן - גזענות מכוערת

במערכת הפוליטית נשמעו היום (ה') קריאות להדחתו של שטרן מתפקידו. בעקבות פרסום דבריו, שיגר ח"כ רומן ברונפמן, יו"ר מפלגת "הבחירה הדמוקרטית", מכתב לרמטכ"ל, שאול מופז, שבו הוא קורא "לקיים בדיקה יסודית ולהדיח את שטרן לאלתר אם אכן אמר את הדברים". ברונפמן כותב למופז: "קצין אשר מפלה את חייליו, שמוכנים להקריב את חייהם למען המדינה, על רקע מוצאם אינו ראוי ואף מסוכן שיעמוד בראש חיל החינוך. דבריו של שטרן הם בגדר גזענות מכוערת".
שרת העלייה והקליטה היוצאת, יולי תמיר (מפלגת העבודה), אמרה בתגובה כי פנתה לקצין חינוך ראשי להתנצל בפני החיילים הלא יהודים. בראיון ל"קול ישראל" ציינה: "הניסיון לקשר בין חיול לגיור נראה לי מאוד מסוכן. קראנו לעולים להצטרף לחברה הישראלית. הם באים לכאן ומוצאים עצמם נרדפים פעם אחר פעם. עולה שרדפו אחריו בחו"ל על היותו יהודי, נרדף פה על היותו לא יהודי".
לדבריה, "ביום ראשון אלך לבקר כמה מהחיילים האלה, כדי שיראו כמה הם מוערכים כאן, כי ביטוי כמו של קצין חינוך ראשי פוגע קשות במוטיבציה שלהם. אני רוצה לראות את אלה שפגעו בעולים מתנצלים ומנסים להבין איך זה להרגיש זר בארצך".
ח"כ רן כהן (מרצ) תקף את שטרן ואמר כי הוא מדביק לחיילי צה"ל שאינם יהודים תווית בעלת ריח גזעני. כהן הוסיף, כי דבריו של שטרן הם אנטי מוסריים ופוגעים ביסוד השוויון הבסיסי בין חיילי צה"ל. "מפקדי צה"ל חייבים לכבד כל חייל על-פי אמונתו, ובלבד שהוא משרת את הצבא על-פי כישוריו", ציין.

אורלב: מעשה אמיץ של קצין חינוך ראשי

ואילו ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) הצדיק את דברי שטרן. "ל-70 אחוזים מהמתגייסים כתוב בתעודת הזהות שאינם יהודים. אני מברך על עלייתם לישראל, אבל לדעתי הקצין צדק כשהעלה את הנושא לסדר היום. אין לי ספק שהחיילים האלה טובים כמו היהודים, אך אנו צריכים לשאול את עצמנו איזו מן חברה אנחנו - האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית?
"אני חושב שבמעשה האמיץ של קצין חינוך ראשי יש ניסיון לחבק את העולים האלה ולא להוקיע אותם, אלא להתריע על שינוי בצביון המדינה, שכן הם פצצה מתקתקת. למערכת החינוך תפקיד רציני, והיא צריכה לתת את הדעת איך מחנכים דור עם רקע דמוגרפי כזה ואיך לבנות חברה יהודית מתוקנת ומסודרת".

"יחסו החם לבדווים ודרוזים ידוע לכל"

ג'ימי וחש, אחיו של רמזי וחש, גשש צה"ל שנהרג בגבול הצפון לפני 12 שנה, אמר בתגובה: "אני מכיר את שטרן עוד משירותי הצבאי. הוא אדם יקר לי מאוד, ואני מתפלא על האמרה הזאת. היחס החם שלו כלפי הבדווים והדרוזים ידוע בכל צה"ל.
"אם שטרן היה מתכוון למוסלמים, הייתי מתייחס, אבל אם הוא לא, והוא מתכוון אך ורק לחיילים הרוסים, המערכת הפוליטית היא זו שהביאה מרוסיה מאות אלפי לא יהודים, והיא זו שצריכה לנמק ולהסביר. שטרן, כפי שאני מכיר אותו, אוהב בדווים וחיילים בדווים, וחבל לי להגיד משהו שיפגע בו. אני מעריך את האיש ואני סבור שהוא לא צריך הגנה מהמגזר הבדווי. הוא כבר הוכיח את עצמו".
רפאל פיסחוב, אביו של חייל צה"ל, לב פיסחוב, שנהרג בשטחים ונקבר מחוץ לבית הקברות בבית שאן, משום שאמו אינה יהודיה, הופתע לשמוע על התבטאותו של שטרן. "אלה הן אמירות לא הגונות", אמר פיסחוב, "בייחוד כאשר יש הרבה חיילים שנהרגו בשורות צה"ל, שלא היו יהודים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
אלעזר שטרן. ליצור מערך גיור מיוחד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים