שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "הממשלה מפקירה אותנו": חקלאי מובלעת צופר נותרו ללא פתרון

  לקראת החזרת הקרקעות לירדן בעוד כשלושה חודשים, 30 משפחות שיוותרו על אלפי דונמים דורשות מהממשלה תקציב לקרקע חלופית: "כל יום הוא קריטי". המו"מ מתארך, ובשל המצב הפוליטי קיימת בעיה משפטית להעביר את הכספים

   

   

  מובלעת צופר נסגרת לאזרחים    (צילום: רועי עידן)

  מובלעת צופר נסגרת לאזרחים    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חקלאי צופר דורשים מהממשלה העברת כספים להכשרת קרקע חלופית בהקדם. מובלעת צופר צפויה לחזור לממלכת ירדן בחודש אפריל הקרוב, לאחר 25 שנה. הירדנים החליטו שלא להאריך את ההסכם עם ישראל, והמשמעות היא שבמועצה האיזורית ערבה תיכונה יחזירו את אדמות מובלעת צופר. נכון להיום 30 משפחות של חקלאים יוותרו על שטח של אלף דונם לעובד.

   

  מושב צופר (צילום: מועצה איזורית ערבה תיכונה )
  יוותרו על שטח חקלאי של אלפי דונם. מושב צופר(צילום: מועצה איזורית ערבה תיכונה )

  "ממשלת ישראל מפקירה את המשפחות שנשלחו לעבד את האדמה ולהפריח את השממה כמשימה לאומית ביטחונית", מוחה ארז גיבורי, אחד מחקלאי צופר. "כדי לאפשר את פתיחת עונת הגידול הקרובה בערבה אנו זקוקים להעברה מיידית של המשאבים לפיתוח תשתיות המים, החשמל, החממות והקרקע החלופית שיאפשרו לנו להתפרנס בכבוד".

   

  ארז גיבורי חקלאי מצופר ()
  "ממשלת ישראל מפקירה אותנו, זקוקים למשאבים". ארז גיבורי

  גורמים במשרד האוצר טוענים כי החקלאים היו צריכים להתכונן לאפשרות, שכן מבחינה חוקית סיום ההסכם עם הירדנים היה ידוע.

   

  במועצה ניהלו משא ומתן מול משרד ראש הממשלה כדי לפצות את החקלאים על הקרקע האבודה, וביקשו להעביר להם תקציב לצורך הכשרת קרקע חקלאית חדשה. באוקטובר 2018, עם הכרזתו של מלך ירדן, עבדאללה השני, כי לא יחודש הסכם החכירה בין ישראל לירדן במובלעת, דרשו המועצה וחקלאי צופר ממשרד ראש הממשלה והאוצר, להעביר תקציב להכנת שטחים חקלאיים חלופיים.

   

  המשא ומתן בין החקלאים למשרדי הממשלה נמשך זמן רב. לטענת החקלאים משרד ראש הממשלה התחייב בפניהם בעל פה למצוא פתרון. לפני כחודש וחצי החלה עבודת המטה במשרד בניסיון לקבוע כיצד לפצות את החקלאים. לאור החשיבות הלאומית של החקלאות הגיעו להסכמות כי 22 מיליון ש"ח לפיצוי החקלאים עבור ציוד יגיע ממשרד החקלאות, בעוד ש-14 מיליון נוספים להכשרת קרקע חקלאית חדשה יגיעו מרשות מקרקעי ישראל.

   

  מלך ירדן מכריז על ביטול ההסכם

  מלך ירדן מכריז על ביטול ההסכם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מלך ירדן עבדאללה עם בנו, חוסיין, בצופר ()
  מלך ירדן ובנו בביקור בצופר

  אין ממשלה - התקציבים תקועים

  בשל בעיות משפטיות והמצב הפוליטי, נוצרה בעיה משפטית להעביר את הכסף מרשות המקרקעים. יו"ר הוועדה החקלאית במועצה האזורית ערבה תיכונה, אורן קמיר, מסר כי "האמנו שהמדינה תעשה הכל עבור חקלאיה למען האינטרס הציוני, הבטחוני והכלכלי. היה צורך להכשיר את השטחים כבר לפני חודשיים". הוא הוסיף: "כל יום הוא קריטי לעתידם של החקלאים".

   

  ממשרד ראש הממשלה נמסר: "משרד ראש הממשלה גיבש החלטת ממשלה בעלות של 36 מיליון ש"ח להכשרת הקרקע ולמימון ציוד חקלאי. ההחלטה נמצאת באישורים אחרונים במשרד האוצר". באוצר אמרו כי הנושא נמצא בדיונים בין משרד האוצר למשרד ראש הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים