שתף קטע נבחר

מבקר המדינה העניק צו הגנה לחושף שחיתות במשרד התחבורה

אנגלמן העניק צו קבוע לעובד שפרש במשרד התחבורה לאחר שחשף שתי פרשיות שחיתות במסגרת עבודתו כבוחן נהיגה. העובד גם יקבל פיצוי של 75 אלף שקלים לאחר שחווה התנכלויות ממנהליו בעקבות דיווחיו. "הגנה על חושפי השחיתות - אינטרס חשוב", אמר אנגלמן

 

מתניהו אנגלמן (צילום: יריב כץ)
"הגנה על חושפי שחיתות - אינטרס חשוב". מבקר המדינה אנגלמן(צילום: יריב כץ)

בצעד תקדימי העניק מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, צו הגנה קבוע לעובד שחשף שתי פרשיות שחיתות במשרד התחבורה לאחר פרישתו. במסגרת הצו קבע אנגלמן כי משרד התחבורה ישלם למתלונן פיצוי בגובה 75 אלף ש"ח בשל עוגמת הנפש שנגרמה לו בעקבות חשיפת הפרשיות.

 

הצו הוצא לאחר פרישת העובד והביא לידי ביטוי הכרה בפעילותו למניעת שחיתות במהלך תקופת עבודתו בגוף המבוקר, במקרה הזה משרד התחבורה.

 

המתלונן פנה לנציבות תלונות הציבור בבקשה לקבלת הצו בעקבות סדרת התנכלויות שחווה מצד מנהליו. לאחר בירור קבע הנציב שאכן נפגעו זכויותיו של העובד שספג התבטאויות בלתי הולמות. על כן חייב המבקר את המשרד לשלם למתלונן פיצוי בגין עוגמת נפש אשר מצטרף לפיצויי הפרישה שהעובד קיבל כדין.

 

חושף השחיתות דיווח על זיוף מבחני נהיגה - הבוחן הורשע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
חושף השחיתות דיווח על זיוף מבחני נהיגה - הבוחן הורשע(צילום: הרצל יוסף)
 

מבדיקת המקרה עלה כי הוא פרש באחרונה ובמסגרת תוכנית פרישה של המשרד הועסק כבוחן נהיגה באחד מסניפי משרד התחבורה. במהלך עבודתו דיווח על חשד שלפיו בוחן נהיגה זייף מבחנים, ובמקרה נוסף חשף כי הממונה עליו לא פועל על פי נהלי המשרד ומשתמש בטפסים שונים מהמקובל לצורך הגדלת כמות מבני הנהיגה ומתן העדפה לבית ספר מסוים לנהיגה.

 

עוד עולה מבדיקת הנציבות כי עם חשיפת פרשת השחיתות הראשונה ונוכח טענותיו של המתלונן, הגיש אגף הביטחון במשרד התחבורה תלונה למשטרה שבעקבותיה הורשע הבוחן. בעקבות חשיפת פרשת השחיתות השנייה מינה משרד התחבורה צוות בדיקה שמצא כי יש ממש בחלק מהטענות שהעלה.

 

בהחלטתו להעניק את הצו ציין אנגלמן כי יש לתת את הדעת לכך שבמקום העבודה המודרני ההתנכלות לחושף שחיתות מתרחשת רובה ככולה מתחת לפני השטח. לטענתו, לעיתים היא מורכבת ממעשים שלמתבונן מהצד נראים מנותקים האחד מהשני. "המבקר רואה בהגנה על חושפי השחיתות והקפדה על המנהל התקין אינטרס חשוב ומהותי", ציינו במשרדו.

 

אנגלמן הוסיף כי לעיתים עשויות לחלוף שנים בין המועד שבו נחשפו מעשי השחיתות ובין המועד שבו נעשתה ההתנכלות וכי ככל שהשנים עוברות עשויה להתעצם ההתנכלות בדומה לכדור שלג המתגלגל במדרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים