שתף קטע נבחר

בגלל סתימה ממגבונים: נחל צאלים זוהם בביוב

מי הביוב זרמו בנחל צאלים מקו הביוב של ערד במשך כתשע שעות. כלים כבדים הובאו למקום על מנת למנוע מהביוב להמשיך לזרום בנחל

זו התוצאה הקשה של השלכת מגבונים לאסלה: קו ביוב של תאגיד המים מעיינות הדרום, שהוקם בשיתוף היישובים דימונה, ערד, ירוחם ומצפה רמון - דלף וזיהם את נחל צאלים שבמדבר יהודה. הביוב פרץ בעקבות חסימה בצינור, שנבעה מסתימה שנגרמה על ידי מגבונים.

 

 

מי הביוב החלו לזרום אתמול (יום ב') במעלה נחל צאלים, מחלקה המערבי של ערד, במהלך כתשע שעות. רשות ניקוז ים המלח הביאה למקום טרקטורים על מנת לייצר חסימות פיזיות ולמנוע מהביוב להמשיך לזרום לנחל. 

 

מרשות הטבע והגנים נמסר כי התקלה אירעה במתקן השפכים של העיר ערד, בקו ביוב שמוביל למכון לטיהור שפכים שנסתם. "מקרה כזה היה יכול להימנע אם נרחיק את מתקני השפכים מראשי הנחלים. כך נמנע זיהום של הנחל במידה ויש תקלה", אמר מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין.

 

הצינור שדלף וממנו זרם הביוב לנחל (צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים)
הצינור שדלף וממנו זרם הביוב לנחל(צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים)

 

ברשות הניקוז ים המלח החלו בשאיבת הביוב. אתמול בערב הפסיקה זרימת השפכים לנחל. מנכ"ל רשות ניקוז ים המלח, איתי פרימן, מסר כי הביוב לא גלש לאזור שמורת הטבע לאחר שבמקום הוצבו סכרי חירום.

 

עם זאת, בוצה עדיין נוצרה בנחל ומזהמת את הסביבה. "במזל אנחנו לא סובלים כעת משטפונות", הוא אמר. "אנחנו רואים בחומרה כל זיהום שמגיע לאפיקי הנחלים בתחום רשות הניקוז. אנו פועלים במשותף עם התאגיד לצמצום סיכוני הזיהום. נקטנו בפעולות חירום בשיתוף רשות הטבע והגנים והתאגיד. אנו מצפים מהתאגיד למנוע הישנות מקרים כאלה ולשקם את אפיק הנחל שזוהם".

מחסומים הוקמו כדי למנוע מהביוב לזרום להמשך הנחל (צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים)
מחסומים הוקמו כדי למנוע מהביוב לזרום להמשך הנחל(צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים)

 

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את האירוע ואת זיהום הנחל, ועל כן מנהל מחוז דרום פנה בעניין למנהל המשטרה הירוקה. חוקרי המשטרה הירוקה בוחנים את התשתית הראייתית ומבצעים את פעולות החקירה הנדרשות.

 

 

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי במהלך סריקת השטח התגלתה קורוזיה חריפה במקטע מסוים של קו הביוב העירוני, שהובילה לדליפה מזערית אך קבועה בנקודה זו. הגורמים המקצועיים במחוז דרום של המשרד יפנו אל תאגיד המים על מנת לבחון לעומק את עמידתו בתקנות הצנרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים
הצינור שדלף
צילום: ג׳אמיל אלאטרש, רשות הטבע והגנים
מומלצים