שתף קטע נבחר

נאס"א: העשן מהשריפות באוסטרליה יקיף את כדור הארץ

בהודעת סוכנות החלל האמריקנית נכתב כי העשן הכבד הנגרם מהשריפות באוסטרליה - השלים חצי סיבוב ב-8 בינואר והוא צפוי להשלים הקפה אחת לפחות של כדור הארץ

ההשפעות הסביבתיות הקשות של שריפות הענק: העשן הכבד משריפות הענק באוסטרליה צפוי לבצע בקרוב סיבוב אחד מלא בכדור הארץ ויחזור שוב לשמי היבשת החמישית. כך הודיעה סוכנות החלל האמריקנית, שפרסמה תיעוד מהחלל של העשן.

 

 

 

בהודעה נכתב כי העשן הכבד העולה מהשריפות המשתוללות בחודשים האחרונים במזרח אוסטרליה נמצא מעל האוקיינוס השקט. בסוכנות החלל האמריקנית הוסיפו כי העשן הכבד הגיע לדרום אמריקה בסביבות תחילת השנה החדשה והוא השלים חצי סיבוב של כדור הארץ ב-8 בינואר.

 

 

בהודעת סוכנות החלל האמריקנית נכתב בין היתר: "העשן צפוי להקיף לפחות פעם אחת את כדור הארץ". עוד אמרו בנאס"א: "במהלך השבוע האחרון, לווייני סוכנות החלל האמריקנית הבחינו בכמות יוצאת דופן של עשן, שנע מזרחה, שהגיע לאטמוספירה מהשריפות באוסטרליה". על-פי הנתונים, העשן הגיע לגובה של 17.7 ק"מ - כלומר לאזור הסטרטוספירה.

 

העשן בתמונה שצולמה בשבוע שעבר (צילום: נאס
העשן בתמונה שצולמה בשבוע שעבר(צילום: נאס"א)

 

האש שמשתוללת באוסטרליה כמעט שלושה חודשים כילתה שטח עצום של יותר מ-100 מיליון דונם, ולפי חלק מההערכות מיליארד בעלי חיים נהרגו. בשריפות נספו 28 בני אדם, אלפי בתים נהרסו ואלפים נאלצו להתפנות מבתיהם. תמונות של קנגורואים, קואלות ופוסומים שרופים, לצד סרטונים של אנשים המסכנים את חייהם כדי להציל בעלי חיים, הפכו ויראליים ברחבי העולם. אנשים ברחבי העולם נענו לבקשה לסרוג אלפי כיסים ושמיכות לחיות בר פצועות.

 

האסון הופך בהדרגה גם למשבר פוליטי. באוסטרליה טוענים שהממשלה לא נערכה כראוי לשריפות שמשתוללות מדי קיץ, שהשנה קשות במיוחד, ולא הקצתה מספיק משאבים לשירותי הכבאות. מוריסון עצמו ספג ביקורת רבה על החלטתו לנסוע לחופשה משפחתית בהוואי בזמן המשבר. הוא התנצל והקדים את חזרתו לאוסטרליה.

 

 שריפות באוסטרליה (צילום: gettyimages)
שריפות הענק באוסטרליה(צילום: gettyimages)

 שריפות באוסטרליה (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בראיון לרשת ABC מוריסון דחה את הביקורת על ההיערכות הלקויה, אך הביע חרטה על התגובה כשגל השריפות התחיל. "יש דברים שיכולתי לעשות בשטח הרבה יותר טוב", הודה. מוריסון התייחס למפגשים טעונים עם תושבים במוקדי השריפות ואמר שמדובר בסביבה רגישה עם אנשים אמוציונאליים מאוד. "ראשי ממשלה הם גם בשר ודם", אמר. "יש בפירוש צורך בבדיקה לאומית של התגובה", אמר מוריסון על הקמת ועדת החקירה.

 

במקביל, אמרו מדענים כי מה שאנחנו רואים בחודשים האחרונים באוסטרליה הוא סימן למה שעלול להיות העתיד של כדור הארץ. "זה משהו שאפשר לצפות שיקרה כשהטמפרטורה תעלה לרמה של 3 מעלות מעל המצב שלפני המהפכה התעשייתית", אמר פרופ' ריצ'ארד בטס ל"גרדיאן" הבריטי. "אנחנו רואים סימן מה יהיה המצב הנורמלי בעולם שבו יהיו 3 מעלות יותר. זה באמת מראה למה הכוונה בשינויי האקלים".

 

עשרות אלפי אוסטרלים השתתפו בשישי האחרון בהפגנות על משבר האקלים ברחבי המדינה. המפגינים בסידני, מלבורן וקנברה קראו לממשלה של מוריסון להפסיק במהרה את השימוש בדלקים מאובנים.

 

להודעה ולתמונות של נאס"א

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
אוסטרליה והעשן הכבד
צילום: נאס"א
מומלצים