שתף קטע נבחר

עמיר פלג

שחצן רווי בכמות גבוהה / פלג בחמישי

בוני גינצבורג ליקק למאמן בית"ר ירושלים (בצאתו מהבונקר בחיפה), ליגלג על אוהדיה ועף על עצמו. ואבי נשר מציג: עלובי הכדורגל

הנפוח

מרכיבי המיחזור של בוני

כמה דקות אחרי שבית"ר ירושלים חילצה 0:0 ממכבי ת"א, התייצב מאמנה בעמדת הראיונות. השאלה המתבקשת הייתה: מדוע קבוצה שהושקעו בה עשרות מיליוני שקלים ומרוחקת עשר נקודות מהמובילה, מסתגרת בהגנה ומאושרת מנקודה. אבל המראיין, בוני גינצבורג, הצליח להפתיע את רוני לוי בגדול. במקום שאלה, חנופה.

 

"רוני", הוא פנה אליו, תוך הזזת כפות הידיים בחיתוכים שהזכירו את קרמיט מהחבובות. "היום הוכחת שאתה המאמן מספר 1 בישראל. אתה מכיר אותי, אני לא חנפן. באת לשחק משחק שעל הנייר אין בן אדם פה שלא חשב שמכבי ת"א ינצחו. אבל לא התגוננתם, לא הכנסת אוטובוס, אלא שיחקת עם קבוצה שמצופפת ולחצת"... לוי נראה מופתע, והודה לו בנימוס. זו הייתה הפעם הראשונה במהלך הערב שבה לא נדרש אפילו להתגונן.

 

בוני גינצבורג (איור: אופיר בגון)
בהחלט חנפן. בוני גינצבורג(איור: אופיר בגון)

 

אז קודם כל, את הפרשן כולם מכירים, והוא בהחלט חנפן. הנה כמה דוגמאות מ"ראיונות" דביקים שערך לאחרונה. "הדבר שהכי הפתיע אותי זה השלמות של ראובן בפוזיציה שלו", סיכם גינצבורג שיחה עם עטר, שעובד היום בבית"ר טוברוק. "לא הפתיע אותי אלישע, אדם ראוי, מרתק ומאמן מצוין", דיווח בסוף ראיון עם לוי. "לא הפתיע אותי המפגש עם עמיר, בחור נבון, אינטליגנטי", ניתח בתום ראיון עם תורג'מן. כן, אפילו על מנת המשכל ה"אינטליגנט" שוחר ההפתעות נותן להם ציונים.

 

אבל נחזור למשחק שהפך את לוי לגדול מכולם, למרות שמעסיקו משה חוגג אמר לא מכבר: "מי שיאמן וישחק בבית"ר צריך להיות יוזם, טכני, גם אם זה יעלה לי בספיגת שערים". ומה יגידו עמיר תורג'מן ואורי גוטמן, שנפרדו ממכבי ת"א בתיקו עם סקציה נס־ציונה והפועל חדרה? נכון, גם מכבי נתניה עשתה זאת, אבל שם זה שניים נגד אחד. בסיבוב הראשון, המאמן מס' 1 הובס על ידי ולדימיר איביץ' 4:0 בטדי, והפסיד גם לחיים סילבס והפועל חיפה, ולמנחם קורצקי ורעננה. והיכן מדורגים ברק בכר, שלקח פה אליפויות בזמן שלוי קירטע בקפריסין, ומרקו בלבול, שעשה לו לא מזמן בית ספר. אז מי מספר אחת?

 

רוני לוי שמח (צילום: ראובן שוורץ)
אוהדי בית"ר סבלו. רוני לוי (צילום: ראובן שוורץ)

 

אחרי ה־0:0 השבוע, ודברי הכיבושים של החנפן, רואיינו אוהדים ירושלמים ואמרו מה שכולנו ראינו: "היינו מאוד חלשים. ציפינו להרבה יותר, אנחנו מאוכזבים... אני ממש לא מרוצה מההתנהלות של רוני לוי... הוא רואה שהשחקנים שלו לא רצים, נותן למחליפים להתחמם 40 דקות ולא מרענן... הוא הלך על תיקו... אם הוא לא היה מפחד היינו יכולים לנצח". גם באצטדיון, אלפי מתוסכלים שרו במקהלה: "רוני, תעשה חילוף". קשה לחלוק עליהם, חוץ מ־40 דקות החימום שקשורות אולי לספונסר של בית"ר - "עולם החימום".

 

ואז חזרה המצלמה לגינצבורג, הפרופסור לתורת המשחקים, שאמר בחיוך מלגלג: "זה ההבדל בין אנשי מקצוע לבין אוהדים, שהם לא בתוך המקצוע והולכים עם האמוציות שלהם"... איזה מקצוע? ברברנות רצופה בקלישאות? דקלום פרסומות וחלוקת פרסים לצופים? רברבנות והתנשאות על אוהדים? חנופה לבעלים, למאמנים ולשחקנים, כדי לשמור איתם על יחסים?

 

זה בדיוק ההבדל בין אוהדים שהם לא בתוך ביצת השמור לי ואשמור לך, לבין שחקני עבר נפוחים מחשיבות עצמית וחסרי מושג בעיתונות.

 

הביזיון

נשר, בן־זקן, המינהלת וההתאחדות

"אני במאי קולנוע, ובמאי קולנוע הוא בן אדם שרואה לנגד עיניו באופן המציאותי, המוחשי והממשי ביותר דברים המתוארים במילים". כך אמר השבוע אבי נשר בשלב הטיעונים לעונש של יצחק אספה, שהורשע בהפקרת בנו ארי ז"ל, אחרי שפגע בו ברכבו. ואכן, כמה מדויק ומצמרר היה לשמוע את דברי הבמאי על הסצנה המזעזעת שעברה פה בשתיקה.

 

"מר אספה משחק בקבוצת הכדורגל מועדון הספורט אשדוד, ובאופן מפחיד גם לראשי אותו מועדון אין כל כבוד לחיי אדם", המשיך האב השכול. "למרות שלמועדון הספורט יש מחויבות חינוכית מובהקת לקהילה בה מועדון הספורט פועל, ראשי מועדון הספורט אשדוד בחרו בציניות ובאטימות שאין כדוגמתן, גם אחרי הכרעת הדין, לתת לפושע המורשע לשחק מול קהל שכולל וילדים ובני נוער רבים.

 

יצחק אספה במדי אשדוד (צילום: אבי רוקח)
משחק במועדון הנשלט ע"י עבריין. יצחק אספה(צילום: אבי רוקח)

 

"איזו דוגמה חינוכית למופת. איזו אמירה צינית ונלוזה לגבי החובה האזרחית של כל אחד מאיתנו. איזה זלזול גמור בהכרעת בית המשפט, שהרי אולי זה חוקי לתת לעבריין שנמצא אשם לשחק מול קהל ילדים ובני נוער, אבל מוסרי וחינוכי זה ודאי לא. איזה זלזול גמור בקדושת חיי אדם, איזו יריקה בפני ההורים האבלים, בדיוק כמו שמר אספה זילזל לגמרי בחובות האנוש שלו, כך התנהג וממשיך להתנהג מועדון הכדורגל בו העבריין משחק".

 

כך איבחן איש הקולנוע, אלא שבטרגדיה הזו יש לא מעט "כוכבים" ושחקני משנה שנשר אינו מכיר. המועדון בו העבריין משחק נשלט על ידי ג'קי בן־זקן, עבריין שישב בעצמו בכלא ונתן במה לשחקן אחר, עוביידה חטאב, שהפקיר למוות אדם בו פגע ברכבו.

 

במועדון המופקר הזה מנהלים "אקדמיה לכדורגל", ואת פרס האקדמיה צריך להעניק גם למפיק־העל, ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי. פסלונים מגיעים גם לתפאורנים ממינהלת הליגה על עצימת העיניים, לניצבים מההתאחדות על האימפוטנציה, למלחכי הפנכה מהתקשורת על הסאונד ולכל מי שחיים בסרט ההזוי שנקרא "הכדורגל הישראלי".

 

כוכב הקופים

יניב קטן בשירות הגזענות

שלושה שבועות אחרי ניסיונה המבזה להימלט מעונש בפרשת הנהמות כלפי מגן בית"ר ירושלים אנטואן קונט, הגזענות הכתה במכבי חיפה שנית. קפטן קבוצת הנוער, מאור לוי, קרא ליריב ממוצא אתיופי "קוף". הפעם השופט שמע, הקפטן התנצל והסרט נלקח ממנו "עד להודעה חדשה", ופרקליט המועדון, עו"ד אהוד שוכטוביץ, לא ניסה לקעקע את אמינות הקורבן.

 

אבל החנפן מכולם היה חלוץ העבר וחצרן ההווה יניב קטן, שנתן בתוכנית הרדיו שלו "גילוי נאות", והוסיף: "אני מכיר טוב את הילד הזה וחבר טוב מאוד של אבא שלו. מאור מגיע מבית מאוד ערכי שהגזענות ממנו והלאה... אין לי ספק שמאור לקח את הסיפור הזה בצורה לא פשוטה"... מסכן. על "הילד" שקראו לו קוף קטן לא דיבר, כי את אבא שלו הוא לא מכיר.

 

בשירות הגזענות. יניב קטן (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
בשירות הגזענות. יניב קטן(צילום: גיל נחושתן)

 

גם בסיפור של קונט, כשבית"ר ירושלים נאלצה לגונן על המגן המותקף והציגה את תמונת הילד הנוהם ביציע, קטן אמר: "בא להקיא ממה שמשה חוגג עשה עם התמונה של הילד. סתם להדליק פה את האווירה". מהנהמות עצמן לקטן לא הייתה בחילה, ובשני המקרים הקורבן לדעתו זה "הילד" הירוק (גם כשהוא בן 19). והעיקר שמכבי חיפה הורידה עוד קוף מהגב.

 

הסטטיסט

בן־שמעון מפריח בלונים

רן בן־שמעון סיים את חוזהו בנבחרת קפריסין, שם עשה במשך שנתיים וחצי כמה דברים שלא רואים בסטטיסטיקה. "אני משאיר נבחרת טובה יותר מזו שהייתה כאן כשהגעתי", אמר המאמן בדברי פרידתו. "היא רק צריכה למצוא את הדי־אן־איי שלה". כלומר, הדוקטור סיים את הניתוח, עכשיו צריך רק רוקח.

 

ובכל זאת, כדאי לבדוק את העובדות: בעשרת המשחקים של מוקדמות היורו צברה קפריסין עשר נקודות, שתיים פחות מעשרת משחקי הקמפיין שלפני הגעתו. בטורניר שקדם להגעתו, היו לקפריסאים שבע נקודות מ־18 אפשריות (38 אחוז). אחרי מינויו הם צברו שלוש מ־12 (25 אחוז). חוץ מזה, בשלושת משחקיו האחרונים, עשתה נבחרתו 0 נקודות וספגה 13 שערים. אולי בגלל שזו קפריסין, מדובר באי־דיוק או אי־הבנה.

 

רן בן שמעון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רן בן שמעון(צילום: AFP)

 

מצד שני, היה נחמד לראות ישראלי שחוזר משם גאה, בלי עורכי דין וקפוצ'ון שמסתיר את הפנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: אופיר בגון
בוני גינצבורג
איור: אופיר בגון
מומלצים