שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נהגי מוניות שבתו והפגינו בנתב"ג: "ביבי הביתה"

  הנהגים מוחים על החובה להצטייד במונה החדש, המבוסס על חישוב מחירים שונה מזה שקיים כיום. הם השביתו את הפעילות בנמלי התעופה נתב"ג ורמון וגרמו לשיבושי תנועה במחלף האלוף שדה ברמת גן. היום צפויות "נסיעות מחאה" בחיפה, ירושלים ותל אביב

  מאות נהגי מוניות מכל רחבי הארץ הפגינו היום (חמישי) נגד כניסת המונה החדש לפועל ובצהריים שיתקו את העבודה בנמל התעופה בן גוריון. הנהגים קראו באולם הנוסעים: "ביבי הביתה". בהמשך היום מתכננים הנהגים "נסיעות מחאה" בתל אביב, בירושלים ובחיפה. במפגינים, נהג המונית וכוכב הריאליטי לירון אורפלי (טילטיל).  

   

   

  הנהגים, כמו גם ראשי שני הוועדים הגדולים בענף המוניות, הודיעו בכנס שקיימו ביום שני האחרון על צעדי המחאה. במקביל, שיגרה הבוקר דפנה עין דור, מנהלת אגף הכלכלה והמפקחת על המחירים במשרד התחבורה, מכתב לנהגים שבו כתבה כי תקופת ההמתנה למונים החדשים תסתיים ב-6 במרץ - אז על כל הנהגים לעבור למונים החדשים.

   

   

  הפגנה הפגנות מונית מוניות ב נתב
  מחאת נהגי המוניות בנתב"ג. גם טילטיל הגיע(צילום: עמית הובר)
   

  מנגד, הנהגים מאיימים לשתק את ישראל בדומה להפגנות בצרפת: "אני חושב שאדון ביבי הוא אדם מאוד חכם. מה שהוא מנסה לעשות כרגע במדינה זה להשתיק אותנו, אבל לא נשקוט עד שיהיה ביטול של הצווים. לא הגיוני ששום חברי כנסת מהימין יבוא ויפתח את הפה לטובת הענף הזה. שבצלאל סמוטריץ' יירד אלינו לעם וישמע אותנו", אמר אחד הנהגים. אחר אמר: "אנחנו לא מצביעים לביבי, אנחנו נפיל את הימין".

   

  טילטיל תהה בהפגנה: "בשורה התחתונה, מה הנהג הישראלי מבקש מראש הממשלה?". הנהגים השיבו: "תורידו לנו את ההוצאות. נחנקנו. הכי קל לדרוך על האנשים הפשוטים האלה, אתם לא תלכו לדרוך על בעלי בתי קפה, בעלי רשתות, אתם תדרכו על הנהג הפשוט. אנחנו לא נשתוק, אנחנו נוריד את הימין ובצער רב זה מה שאנחנו נאלצים לעשות, או שתבטלו את הצו הזה באופן מיידי, לא הקפאה, ביטול באופן גורף". הנהגים קראו: "ביבי, עשקת אותנו, רמסת אותנו, ביבי הביתה. ניפגש בקלפי, אין יותר ליכוד, ביבי הביתה".

   

  במסגרת העיצומים שאותם נוקטים הנהגים, הושבתה מהבוקר ועד 12:00 פעילות המוניות בנמל התעופה רמון וכן באילת. ב-09:00 שבתו נהגי מוניות באזור קריית אונו ובית החולים תל השומר. חלק מהנהגים אף האט את הנסיעה במחלף האלוף שדה וגרם לשיבושים בתנועה.

  מחאת נהגי המוניות בציר התנועה הצמוד לבנייני עזריאלי בתל אביב (צילום: TPS)
  (צילום: TPS)

  מחאת נהגי המוניות בציר התנועה הצמוד לבנייני עזריאלי בתל אביב (צילום: TPS)
  מחאת נהגי המוניות סמוך למחלף השלום בת"א(צילום: TPS)
   

  הפגנה של נהגי מוניות בעקבות כניסת תעריפי מונה חדשים (צילום: רפי קוץ)
  מחאה בירושלים, שלשום(צילום: רפי קוץ)

  הנהגים מוחים, כאמור, על החובה להצטייד עד מרץ במונה החדש, המבוסס על חישוב מחירים שונה מהיום. המונים ימשיכו לפעול כמקובל כיום בשני תעריפים - יום ולילה או שבת וחג - אבל חישוב שונה של מחיר הנסיעה אמור, להערכת משרדי התחבורה והאוצר שיזמו את המהלך - להוזיל את עלות הנסיעה הבינעירונית ב-6.7% ולייקר את הנסיעה בעיר ב-13%. אלא שלדברי נציגי הנהגים, הבטחות משרדי התחבורה והאוצר לא קוימו. 

   

  550 (צילום: שי דיין)
  (צילום: שי דיין)

  מחאת נהגי המוניות בציר התנועה הצמוד לבנייני עזריאלי בתל אביב (צילום: TPS)
  (צילום: TPS)

  מבדיקות בשטח של נהגי המוניות שנערכו לאחרונה וכללו השוואה בין שיטת החישוב החדשה בתעריפי המונה לזו הנהוגה כעת, עולה כי יישום התעריפים החדשים תביא לידי ירידה של כ-30% בהכנסות בנסיעות בינעירוניות (לעומת הבטחות משרדי הממשלה ל-6.7%), ולעומת זאת נרשמה עלייה בתעריפי הנסיעה העירונית של כ-6% בלבד, לעומת הבטחה ל-13%). כתוצאה מכך, שכרם של הנהגים צפוי לדבריהם להיפגע בשיעור של כ-25%-30%

   

  בתחילת השבוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כניסת המונים החדשים תידחה מ-1 בינואר (התאריך שבו הייתה אמורה להיכנס לפועל) למרץ. הנהגים טענו כי הדחייה נעשתה בשל שיקולים פוליטיים והחליטו להחריף את המאבק.

   

  דפנה עין דור ממשרד התחבורה כתבה לנהגים כי "מי שמבצע בימים אלו נסיעות ארוכות בשעות השפל אכן יגלה הפחתה בתמורה המתקבלת". עם זאת, עיןן דור הוסיפה: "סך הפדיון יעלה מפני שנהגים יבצעו יותר נסיעות עירוניות". בהמשך נכתב: "היות שרובכם מבצעים נסיעות עירוניות או שילוב של עירוניות ובינעירוניות, תגלו כי התעריף החדש גבוה יותר ומעלה את התמורה הכוללת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית הובר
  מחאת נהגי המוניות
  צילום: עמית הובר
  מומלצים