שתף קטע נבחר

שיעור שהעבירו התלמידים לשר החינוך

כיכר רבין הפכה לכיתת לימוד אדירה, והחומר הנלמד הוקדש כולו לשר רפי פרץ, אלא שהוא לא התייצב לשיעור החשוב ביותר בחייו

 

הפגנה של תלמידים בכיכר רבין (צילום: ועד ההורים המרכזי תל אביב-יפו)
הפגנת התלמידים אתמול בכיכר רבין(צילום: ועד ההורים המרכזי תל אביב-יפו)

אל תקראו להם תלמידים, קראו להם מורים לחיים: המופע הדמוקרטי המפואר שהעמידו אתמול (יום ד') תוך שעות ספורות אזרחי המחר כנגד אמירותיו החשוכות של שר החינוך רפי פרץ, ומשך אליו אלפים רבים מכל הארץ, היה השיעור החשוב ביותר שיכול היה לקבל אי-פעם בחייו. הביטו בהם ותלמדו כיצד מביעים עמדה מנומקת ואמיצה, טהורה מפוליטיקה וחפה מדעות קדומות, הקשיבו לקולם ותספגו קמצוץ מעוז נעורים בלתי מתפשר, צפו בהם מפגינים וקבלו דוגמא מופתית להתייצבות מול השררה ללא פחד וללא מורא, ראו אותם יוצאים מאזור הנוחות שלהם ותפנימו שככה בדיוק נראית הצלחה חינוכית מסחררת.

 

 

כיכר רבין הפכה אתמול לכיתת לימוד אדירה, והחומר הנלמד הוקדש כולו לשר הממונה על החינוך - על השלטים הופיעו סיסמאות הקוראות לערכים אנושיים בסיסיים כמו "החופש לבחור" ו"החופש להיות נורמלי" - אבל השר פרץ לא התייצב ללימודים.

 

בעולם אחר, חשוך פחות, הוא היה מגיע להפגנה ומתנצל על האשפה שפיזר בגינת המשחקים של ילדותם. טורח לתקן את העיוות, לתפור את הקרע בלב ילדים רכים למשפחות להט"ביות, ללטף שריטה של תיכוניסט בארון, לעשות שולם עם כל הילדים שהעליב אותם וכינה אותם בשמות.

 

אל תקראו להם ילדים, קראו להם מבוגרים אחראים: קוראים עיתונים, מונעים לפעולה ומאמינים בצדקת הדרך יצאו אתמול הילדים שלכם מבתי הספר על מנת להבהיר את עצמם. הם עשו משהו שאזרחי ישראל המותשים ממערכות הבחירות ומהכתישה הפוליטית המתמשכת שכחו כבר מזמן - מאבק על עיקרון צודק. לא ציונים ומבחנים, לא מחירם הגבוה של טיולים שנתיים, גם לא גזירת הגורל שזורקת את התיכוניסט הישראלי לשוק עבודה אכזר - אף לא אחד מאלו קיבץ בכיכר המרכזית של מדינת ישראל כל כך הרבה מפגינים מתחת לגיל 18 שבאו ללמד את שר החינוך איך באמת נראה חינוך.

 

הרב רפי, אל תקרא להם "בניי" כי הם מספיק ישרים לומר לך שאתה לא ה"רב" שלהם. מגיעה להם תעודת הערכה מיוחדת על כך שהתעקשו לבוא בראש מורם ולצאת נגד הערכים שאתה מטיף להם, צל"ש חינוכי מיוחד על הנכונות הטבעית להיאבק נגד מי שאמור לשמש להם מודל ותחת זאת בז להם, ואם תרצה - ממש כמו בטייסת, אות כבוד של חברים במסדר הדמוקרטיה.

 

על רקע היום האפור של ציוני המיצ"ב שהתפרסמו נמשכת המגמה העצובה של הגדלת הפערים בין חלשים וחזקים כלכלית, זרחה הפגנת התלמידים בכיכר המרכזית של ישראל כמו שמש טובה של אמצע ינואר והזכירה לכולנו שהצלחה חינוכית לא תמיד נמדדת במבחנים.

 

  • מרב בטיטו היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דויד וינוקור
מרב בטיטו
צילום: דויד וינוקור
מומלצים