שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סימני צל אפל: כך זיהמו הכסף והטכנולוגיה את הבייסבול

  הרמאות והניצול הציני של טכנולוגיות השידור, העוזרת לקבוצות לגנוב סימנים של זריקות ומעצבנת את הרומנטיקנים, הגיעה לשיאה בפרשת השעיית בכירים ב-MLB. על ענף שלם שזועם ומכות במיכל אשפה מפלסטיק

  אחת השערוריות הגדולות ביותר של ליגת הבייסבול בכל הזמנים הגיעה השבוע לשיאה: דו"ח שכתב נציב הליגה והוצג בתחילת השבוע הביא כבר לפיטוריהם של שלושה מנג'רים ביוסטון, בוסטון וניו יורק, וכן של מנכ"ל קבוצת יוסטון אסטרוס. הדו"ח שעסק בגניבת סימנים (תכף נסביר בהרחבה את המושג) בעזרת מכשירים טכנולוגיים, הטיל צל אפל על האתיקה של המשחק, אבל רמז בבירור: עוד קבוצות רימו, עוד עונשים בדרך. או כמו שאמר נציב הליגה רוב מנפרד: "חייבים לנקות את זה. זה חייב להיפסק".

   

  פרשת הרמאות הזו עורכת מפגש לא נעים אבל מחייב בין העולם הישן של הבייסבול, הנאיבי, המשפחתי, הכמעט נינוח, לעולם החדש של הבייסבול, הטכנולוגי, מבוסס הסטטיסטיקות, שמחפש כל פתח צר כדי להשיג יתרון. שתיים מהקבוצות הנענשות, יוסטון אסטרוס של 2017 ובוסטון רד סוקס מודל 2018, זכו בשנים הללו באליפות. מדובר לא רק בכתם כבד על הענף ועל הקבוצות הזוכות, אלא במלחמת עולם בין טהרני הבייסבול לבין אלו שרוצים לזרוק אותו למאה ה-21.

   

  רוב מנפרד (צילום: MCT)
  "חייבים לנקות את זה". רוב מנפרד(צילום: MCT)

  בייסבול (צילום: AP)
  עבודתו הופסקה. מאמן בוסטון אלכס קורה(צילום: AP)
   

   

  סוף עידן התמימות

  קיימים שני סוגים של סימנים שקבוצות מעבירות בינן לבין עצמן. הקבוצה המתקיפה יכולה להעביר סימנים בין מאמן הבסיס השלישי לשחקנים על הבסיסים. הסימנים הללו די מבדרים וכוללים נגיעות באף, משיכות באוזן, טפיחות על הכובע וכו'. הסוג השני של סימנים הוא בקבוצת ההגנה והוא מתקיים בין הזורק לתופס, וכולל סימונים באצבעות של התופס לגבי סוג הזריקה שהוא מעדיף. הסימונים לסוג הזריקה ניתנים בעיקר על ידי אצבעותיו של התופס.

    

  עד 2014 לא היה חוק מעוגן בחוקת הספורט נגד גניבת סימנים. נכון שגניבת סימנים לקחה מהזורק את היתרון היחיד שלו, גורם ההפתעה, אבל גניבת סימנים באמצעים אנושיים נחשבה לתחבולה מקובלת. לא הרבה השתמשו בתחבולה הזו וגם מי שנתפס לא ממש נענש. המקרה הזכור ביותר של גניבת סימנים היה ב-1973 במשחק בין מילווקי לטקסס, כשהקמע של מילווקי, לבוש בבגדים בווארים מסורתיים, ישב ביציע מול התופס של טקסס ובכל פעם שגילה מה הזריקה המתוכננת מחא את כפיו בצורה שהבהירה לחובטים של מילווקי איזו זריקה מגיעה.

   

  סנסינטי נגד שיקגו ב-1958. פעם לא היו גונבים סימנים (צילום: AP)
  סנסינטי נגד שיקגו ב-1958. פעם הכל היה טהור(צילום: AP)

   

  השינוי הגיע כאמור ב-2014. זו השנה שבה הכניסה הליגה את הטכנולוגיה למשחק, כשאיפשרה לקבוצות להציב מסכים בחדרי ההלבשה כדי שיוכלו להסתכל בהילוכים החוזרים ולהחליט אם הן רוצות לערער על החלטת שיפוט. בשביל רבים מטהרני הבייסבול זה היה חזיר בהיכל. גם ככה הם ראו בעיניים כלות איך חשבונאים, בנקאים ורואי חשבון השתלטו להם על הענף, הפכו שחקנים ליחידות סטטיסטיקה וסחטו ממנו לאט לאט את הגורם האנושי, המשפחתי, הנוסטלגי. לבייסבול לא נותרו אפשרויות רבות. מדובר בעסק של עשרה מיליארד דולר בשנה. הוא לא יכול לקפוא על שמריו. טכנולוגיה? לכולם היה ברור שיהיו וירוסים, אף אחד לא ידע שהוירוסים הללו יטנפו אליפויות ויזהמו את טוהר הענף.

    

  "כלום לא נעשה כדי לעצור את הרמאות"

  כבר לפני ארבע שנים התחילו לרוץ שמועות על קבוצות שמנצלות את הטכנולוגיה החדשה כדי לגנוב סימנים. מנפרד העניש בקלות את בוסטון רד סוקס על גניבת סימנים באמצעות שעוני אפל וחידד שוב בפגישה עם המנכ"לים, הבעלים והמנג'רים של הקבוצות שהוא מבקש להקפיד על טוהר המשחק ושהקבוצות לא ינצלו לרעה את הטכנולוגיה החדשה.

   

  בייסבול (צילום: AP)
  מנג'ר יוסטון איי ג'יי הינץ' הושעה(צילום: AP)

   

  מייק פירס, זורק ששיחק ביוסטון ב-2017, הוא זה שפוצץ את הפרשה כשסיפר על הרמאות ביוסטון באותה שנה. פירס שיחק במהלך העונה הרגילה, אבל בגלל ירידה בכושרו הוא לא שובץ במשחקי הפלייאוף שבסיומו זכתה הקבוצה באליפות. קשה לדעת אם פירס עשה זאת כנקמה או בגלל שהמצפון הציק לו, ובכל מקרה: פירס תיאר איך יוסטון העבירה את המוניטור לשידורים החוזרים מחדר ההלבשה קרוב לספסל הקבוצה. הוא סיפר שהקבוצה השתמשה בשידור של אחת המצלמות כדי לקדד את הסימנים מהתופס לזורק. עד כאן הכל היי טק. כאן מגיע החלק הפרימיטיבי. כדי לשדר לחובט איזו חבטה מגיעה מהזורק, שחקני יוסטון הכו במיכל אשפה מפלסטיק. מכה אחת: כדור מסובב. שתי מכות: כדור שמשנה את הגובה שלו. בלי מכות? כדור מהיר.

   

  העונשים של מנפרד היו חסרי תקדים: הוא השעה את הג'נרל מנג'ר של יוסטון ג'ף להנאו ואת המנג'ר איי ג'יי הינץ' לשנה, קנס את יוסטון בחמישה מיליון דולר (ההקנס הכספי המקסימלי) ולקח מהקבוצה את בחירות הדראפט בסיבוב הראשון והשני שלה בשנתיים הקרובות. ג'ים קריין, הבעלים של יוסטון, פיטר את שניהם שעה קלה לאחר פרסום הדו"ח וההשעיות.

   

  בייסבול (צילום: AP)
  הושעה גם הוא. ג'ף להנאו(צילום: AP)

   

  קריין טען ש"שניהם לא התחילו ברמאות, אבל לא עשו כלום כדי לעצור אותה", וכן אמר שהעונש שלו חמור מהעונש של הליגה בגלל שהוא מחזיק בסטנדרט גבוה יותר עבור העיר והקבוצה שלו. להנאו דחה את ההאשמות כלפיו, אבל לפי עדויות הוא שבר שני מוניטורים של טלוויזיה במהלך 2017 כשגילה שהקבוצה ממשיכה לרמות ולגנוב סימנים.

   

  יום לאחר מכן הגיעה בוסטון רד סוקס והמנג'ר שלה אלכס קורה להבנות לפיהן הוא לא ימשיך לאמן את הקבוצה. קורה היה מאמן ספסל ביוסטון ב-2017 ולפי העדויות הוא היה אחד מהמושכים בחוטים של מעשה הרמאות. ביום שישי הופסקה עבודתו של קרלוס בלטרן, המנג'ר החדש של הניו יורק מטס. בלטרן שיחק ביוסטון ב-2017, ולפי מקורות גם הוא היה אחד מהיוזמים של מעשה הרמייה ומי שגם החליט על השימוש בפח מפלסטיק.

   

  אלכס קורה (צילום: AP)
  מהאחראים לרמאות. אלכס קורה(צילום: AP)

   

  הבעלים של בוסטון ג'ון הנרי וחברי ההנהלה (צילום: AP)
  הבעלים של בוסטון ג'ון הנרי וחברי ההנהלה(צילום: AP)

   

  הבייסבול כאמור נמצא על סף משבר אתי חמור. היושרה של המשחק נפגמה. הטכנולוגים מבקשים כבר ללכת הלאה.

  שבמקום לתת סימנים ולגנוב סימנים כל שחקן פשוט צריך ללבוש אוזניה וכך ישודרו הסימנים. תארו לכם: בייסבול עם אוזניות. פעם אנשים הלכו לאצטדיון כדי לברוח מהחיים לכמה שעות. פתרון כמו אוזניות לכל שחקן מכניס את החיים לבייסבול, ולוקח ממנו את החיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים