שתף קטע נבחר

הופסקה העסקת מורה בתיכון בראשל"צ שפרסם פוסטים בעד סרבנות

עיריית ראשל"צ החליטה לסיים העסקת מורה בתיכון שקרא בפייסבוק לסרב לשרת בצה"ל. עוד כתב: "הטייסים שירו את הטילים בחרו להיות רוצחי ילדים". הוא זומן לשימוע בעקבות סערה בשיעור שהתמקד ברצח רבין. העירייה: "הגענו להסכמה משותפת על סיום העסקתו"

 

 

פרסום ראשון: עיריית ראשון לציון החליטה לסיים את העסקתו של ד"ר מאיר ברוכין, מורה ותיק לאזרחות בתיכון מקיף ט' בעיר, בעקבות תלונות מצד הורים לתלמידים על כך שהביע את עמדותיו הפוליטיות בכיתה וברשתות החברתיות. כך נודע ל-ynet. המורה קרא בין היתר בפייסבוק לסרבנות ואף הגדיר טייסים של חיל האוויר כ"רוצחי ילדים". לצד הורים שקראו למנהלת בית הספר ולעירייה להביא לפיטוריו, הביעו הורים אחרים התנגדות להחלטת העירייה שמסרה בתגובה כי ההחלטה על סיום העסקתו של המורה היא תוצאה של "הסכמה משותפת".

 ד
ד"ר מאיר ברוכין בכיתה
 

פוסטים מאיר ברוכין ()
הפוסט שבו קרא לסרבנות

 

חלק מההורים והתלמידים הצביעו על מסרים שנויים במחלוקת בדף הפייסבוק שלו. בחודש אוקטובר קרא המורה לתלמידיו לסרבנות: "כל חייל, כל מלש"ב, אתם לא חייבים לעשות את זה. אתם יכולים לבחור בצד הנכון של ההיסטוריה. אתם יכולים לסרב. על מנת לסרב אינכם זקוקים לזכות. אתם זקוקים להצדקה מוסרית. פשוט סרבו".

 

בפוסט אחר מהחודש שעבר הפנה למאמר על הנעשה בעזה, כתב: "טקסט חובה לכל חייל, לכל מלש"ב. הטייסים שירו את הטילים בחרו להיות רוצחי ילדים. הם ידעו היטב מה תהיינה התוצאות, ועדיין הם בחרו לציית". גורם שמכיר את הפרטים סיפר כי "הדעות הללו לא נשארו רק בפייסבוק. הוא גם דיבר על כך עם התלמידים, ולכן לא הייתה ברירה אלא לפנות להנהלת בית הספר".

 

"איזו חברה מנסים ליצור פה?"

חלק מהתלמידים שלמדו אצל ד"ר ברוכין התנגדו בתוקף להחלטה להפסיק את העסקתו, שלטענתם נגועה בשיקולים פוליטיים ובהשתקה. "איזו חברה אנחנו מנסים ליצור פה? איזה ערך מוסף אנחנו מנסים להעביר?", כתבה אחת מתלמידותיו של ד"ר ברוכין בפייסבוק בעקבות המקרה.

 

ד"ר ברוכין הוא מורה ותיק לאזרחות שבעבר אף לימד בחוג להוראת אזרחות בסמינר הקיבוצים. הורים לתלמידים בבית הספר סיפרו כי מדובר על מורה מוערך ומסור שאהוד מאוד על התלמידים. לאחרונה, לטענת אחד ההורים, בעת שיעור שהתמקד ברצח רבין, קראו חלק מהתלמידים קריאות שונות ובהן "מוות לערבים". "לאחר מכן הוא שאל את התלמידים האם הקריאה 'מוות לערבים' מצביעה על כך שבעצם חיילי צה"ל רוצחים, אך התלמידים הבינו זאת אחרת ומפה הכול כבר יצא משליטה", מספר אב לתלמיד בבית הספר.

פוסטים מאיר ברוכין ()
הגדיר טייסים כ"רוצחי ילדים". הפוסט של ברוכין

לאחר השיעור התלוננו הורי חלק מהתלמידים למנהלת בית הספר ובהמשך הוא זומן לשימוע בבית הספר. לאחר השימוע זומן לפגישה נוספת בעיריית ראשון לציון שבמהלכה, לטענת גורמים המכירים את הפרטים, הוצעה לו "עסקה": פרישה מוקדמת באופן מיידי וקבלת שכר עד סוף שנת הלימודים או סיום העסקה בסוף שנת הלימודים בתמורה לפרישה בתנאים מיטביים. בשבוע הבא צפוי המורה לחתום על סיום העסקתו מול העירייה, וכבר השבוע הודיע לתלמידים כי הוא נפרד מהם. לטענת אותם גורמים, המורה יתבקש לחתום על כך שלא ישוב ללמד בשום מוסד חינוכי בעיר.

 

בית הספר דוד אלעזר בראשון לציון (צילום: עמית הובר)
בית הספר שבו לימד המורה(צילום: עמית הובר)

 

העירייה: הסכמה משותפת, לא פיטורים

"מערכת החינוך, עיריית ראשון לציון, הנהלת בית הספר שלי, מקיף עירוני ט', תלמידים והורים - טעיתם", כתבה התלמידה. "אף אחד במערכת החינוך לא הכין אותי ליום שבו אגלה כי מערכת החינוך יודעת טוב מאוד לעמוד מאחורי קלישאותיה, בתקשורת, בבתי הספר וברשתות החברתיות, אך ברגע שנתקלת בקושי, כשלמעשה הוא איננו קושי מאבדת את סבלנותה וסובלנותה". התלמידה סיפרה כיצד נפרד מהם המורה השבוע. "מאיר הודיע לנו כי זה השיעור האחרון שלנו איתו. מאיר, המורה שלי לאזרחות, שכמעט בכלום אני לא מסכימה איתו, הוא מבני האדם המיוחדים והמשובחים שיצא לי להכיר. הוא עשה משהו שלא כל מורה יעז לעשות וזה להעמיד את התלמידים מול מידע שלא תמיד נוח לשמוע. דבק בערכים שלו, ולימד אותנו כמה חשוב לעמוד מאחורי הערכים שלך ושהם אלו שיובילו אותך בחיים. פתח בפנינו עולם שלם של דעות ומחלוקות שמדינת ישראל, הממשלה, התקשורת ומערכת החינוך, מנסות להצניע בלשון המעטה. ואת האדם הזה החליטו לתלוש מתפקידו".

 

עוד כתבה התלמידה: "מאיר מחזיק בדעות פוליטיות שאינן כל כך פופולריות בחיי היום יום שלי של חבריי ושל רבים ממדינת ישראל. בחברה הסופר-אטומה שאנו חיים בה - הן דעות שאינן מתקבלות על הדעת בעיני לא מעט אזרחים". בהמשך כתבה: "לך מאיר, זכיתי להיות תלמידה שלך, אתה אדם ומורה לחיים, אני סבורה שהיום לא היה השיעור האחרון שלי איתך. תודה רבה לך על הכול, אני מלאת הערכה אליך על הנאמנות שלך כלפי עצמך".

 

הורה לתלמיד אמר: "מדובר על מורה שמקדם חשיבה עצמאית. הוא מלמד אותם לשמוע כל מיני רבדים של דעות וצורות ובתוך זה מדגיש שעל התלמידים לקבל את ההחלטות שלהם, אך בבית הספר הזה יש מנהלת והיא אוהבת 'יסמנים'. זה לא מורה שרעב ללחם ולא מורה שלא ימצא מקום עבודה. בכל מקום בית ספר אחר יחטפו אותו. מדובר על מורה שגרם לתלמידים לאהוב את שיעורי אזרחות. מה עובר עליהם? בגלל שבן אדם הביע את עמדותיו בית הספר הוא צריך לעוף ממערכת החינוך?".

  

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "לאחר תלונות רבות מצד תלמידים, הורים, מורים ומנהלת בית הספר, הגענו להסכמה משותפת עם המורה על סיום העסקתו ללא פיטורים בשיתוף עם ארגון המורים".

 

מפורום חינוך לזכויות אדם מיסודה של האגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה לפרסום: "אנו חוששים שמקרים מסוג זה יובילו למצב שבו מורים יפחדו לעסוק בכיתה בנושאים המצויים בלב הדיון הציבורי ובסוגיות שנויות במחלוקת, ומלנווט את תלמידיהם לשיח ביקורתי במסגרת לימוד סוגיות ערכיות ודילמות אזרחיות. הידיעה שאלה עלולים להוביל לא רק להתנגדות של הורים כי אם גם להתנכלות של המערכת ואף לסיום העסקתם מובילה לצנזורה עצמית בכיתה ובחיים הפרטיים, שעומדת בניגוד גמור לשליחותם של אנשי החינוך. אנו קוראים למשרד ולמערכת החינוך בכללותה לעודד את אנשי ההוראה, ובוודאי את המורים לאזרחות, לקיים עם תלמידיהם דיונים מורכבים בנושאים פוליטיים ואקטואלים, ולאפשר הצגה של מגוון רחב של דעות, גם כאלה החורגות מן הקונצנזוס, במסגרת שיח ראוי ומפרה. זה תפקידה האמיתי של מערכת חינוך במדינה דמוקרטית".

 

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורה ד"ר מאיר ברוכין בכיתה
מומלצים