שתף קטע נבחר

איזו צוואה קובעת? האחיות הגיעו לביהמ"ש

הורים ל-8 השאירו שתי צוואות שונות: האחת הורתה לחלק את העיזבון בין כולם, והשנייה הורישה הכל לאחת הבנות. הסכסוך הוכרע בביהמ"ש

השופטת אילת גולן תבורי מבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה הכריעה לאחרונה בסכסוך ירושה בין שתי אחיות על רקע שתי צוואות שונות שהותיר אביהן המנוח, וקבעה כי זו שתקוים היא דווקא הצוואה המוקדמת יותר, מאחר שלא בוטלה כחוק.

 

הבת הראשונה עתרה לקיים צוואה של אביה מ-2014, שבה הוריש לה את כל עזבונו, שכולל דירה וכספים שונים. אחותה התנגדה לכך וביקשה לסלק על הסף את הבקשה בטענה שהאב לא ביטל כדין צוואה הדדית שערך עם אמם ב-2006.

 

בצוואה זו הורישו ההורים את עיזבונם זה לזה, ולאחר מותם – לשמונת ילדיהם (אם כי הדירה תחולק לכולם אך לא בחלקים שווים). אחים נוספים מסרו לבית המשפט שהם מצטרפים לעמדת המתנגדת ותומכים בקיום הצוואה המוקדמת.

 

מכאן עלו כמה שאלות שדרשו הכרעה. האם הצוואה מ-2006 הייתה הדדית? אם כן, האם היא בוטלה בהודעה בכתב כפי שהחוק דורש, האם בוטלה על ידי צוואה מאוחרת, או שמא לא בוטלה כלל. האחות המתנגדת טענה בין היתר שאביה לא שלח הודעת ביטול בכתב לאמה, ולא שינה את הצוואה מ-2006. לפיכך, התעקשה, לצוואה המאוחרת אין תוקף.

 

מנגד, טענה אחותה שהצוואה מ-2006 לא הייתה צוואה הדדית. לכן, לשיטתה, לא נדרשה שום הודעת ביטול, והיא בוטלה עם עשיית הצוואה המאוחרת.

 

על רקע עדות עורך הדין שערך את הצוואה מ-2006, שנכתבה בלשון רבים, קבעה השופטת גולן-תבורי שאכן הייתה זו צוואה הדדית (ליתר דיוק - שתי צוואות שעליהן חתמו שניהם באותו יום).

 

"הוכח רצון הדדי של בני הזוג, לא נסתרה טענת ההסתמכות של בני הזוג בצוואותיהם זה על זה, שניהם הסכימו כי עיזבונם יחולק רק לאחר פטירת שניהם, שרצונם המשותף ימומש לאחר פטירת שניהם", כתבה.

 

בהמשך נקבע כי האב לא ביטל כחוק את הצוואה כיוון שלא שלח לרעייתו הודעה על כך, בעוד שחוק הירושה מחייב זאת. השופטת הבהירה שלא ניתן לסטות או להתנות על הוראת חוק זו, ולא די ב"ידיעה משוערת" של הצד השני על ביטול.

 

מאחר שהצוואה לא בוטלה על ידי האב בהתאם לחוק, נקבע כי "כל צוואה מאוחרת יותר בטלה וחסרת תוקף". לפיכך נדחתה הבקשה לקיום הצוואה מ-2014, ונקבע כי תקוים הצוואה ההדדית מ-2006. המפסידה חויבה לשלם לאחותה הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המתנגדת: עו"ד בועז קראוס, עו"ד עמית אלזם
  • ב"כ המשיבה: עו"ד אריה סאמרלי, עו"ד יהונתן סורפין
  • עו"ד מאיה רוטנברג עוסקת בירושות וצוואות
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynetהוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים