שתף קטע נבחר

חולצה בחנות באוקראינה: "שיט, אתה יהודון?"

פריט הלבוש ועליו הכיתוב האנטישמי נמכר בחנות מקוונת בעיר טרנופול שבמערב המדינה. בעקבות דרישת הקהילה היהודית הופסקה מכירת החולצה והבעלים התנצלו. בבולגריה דווח כי 20 מצבות נותצו בבית עלמין יהודי

 

ונדליזם בבית קברות בבולגריה ()
החולצה עם הכיתוב האנטישמי באוקראינה

הקהילה היהודית באוקראינה זועמת לאחר שחנות מקוונת הממוקמת בעיר טרנופול שבמערב המדינה הציעה למכירה חולצה שעליה הודפס הכיתוב האנטישמי: "שיט. מה, אתה ז'יד (יהודון)?". במקביל, הערב (שבת) דווח כי בית עלמין יהודי עתיק בבולגריה הושחת לפני כשבוע על-ידי אלמונים. המשטרה המקומית פתחה בחקירה.

 

גורמים בקהילה היהודית באוקראינה דרשו מהחנות - שפרסמה צילום של החולצה בחשבון האינסטגרם שלה - להפסיק מיידית את מכירת החולצה ולפרסם התנצלות, אחרת יפנו לרשויות אכיפת החוק בדרישה לפתוח בחקירה פלילית. בעקבות הדרישה - הוסר הפרסום ומנהלי החנות טענו כי אין מדובר במוצר בעל מאפיינים אנטישמיים והתנצלו בפני מי שמצא עצמו נפגע.

 

בולגריה: בית עלמין יהודי עתיק חולל

בתוך כך, כ-20 מצבות חוללו בבית הקברות היהודי העתיק בעיר שאומן בצפון מזרח בולגריה - שהייתה ביתה של קהילה יהודית גדולה בתקופת שליטת האימפריה העות'מאנית. כיום לא נשארו יהודים בעיר, ובית העלמין הוא שריד לקהילה שחיה בעבר במקום. רוב הקברים בבית הקברות הם מהמאה ה-19 - אך ישנן מצבות מתקופות עתיקות יותר. גם ב-2008 חולל בית העלמין המדובר, אך אז נתפסו המבצעים והועמדו לדין.

 

הקהילה היהודית בבולגריה פרסמה הודעה שבה נכתב: "אנו מודאגים מכך ששוב אלמונים חיללו את בית הקברות היהודי בשאומן - שהוא אחד מבתי הקברות העתיקים והשמורים ביותר במדינה. מצבות ישנות נותצו, החומה ודלת הברזל נשברו".

ונדליזם בבית קברות בבולגריה ()
אחת המצבות שהושחתו בבולגריה

ונדליזם בבית קברות בבולגריה ()

ונדליזם בבית קברות בבולגריה ()

ונדליזם בבית קברות בבולגריה ()

ארגון הקהילה היהודית בבולגריה "שלום", שבראשו עומד אלכסנדר אוסקר, פנה למשרד התובע האזורי בדרישה לפתוח בחקירה. "אנו מקווים שהרשויות ימצאו את המבצעים ויבטיחו שפעולות כאלה לא יישנו בעתיד", נמסר מהארגון. יו"ר האסיפה הלאומית סבטה קריאנצ'בה גינתה את הוונדליזם.

 

"מעשה השחתה כזה עומד בניגוד מוחלט לטבע הסובלני של העם הבולגרי, שהציל את היהודים ממחנות המוות בשואה. אני מגנה התנהגות כזאת בחריפות ומפצירה ברשויות לחקור את המקרה ולהביא את האחראים לדין", הוסיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החולצה עם הכיתוב האנטישמי באוקראינה
מומלצים