שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בגיל 104: שבתאי הוכר כניצול שואה

  שבתאי חרינוביצ'קי עלה ארצה ב-1958 לאחר שכל בני משפחתו נרצחו בידי הנאצים, אך רק לאחרונה הוכר כניצול שואה, וקיבל את הזכויות המגיעות לו. "זה תהליך שמצריך המון ביורוקרטיה ויש כאלה שפשוט מוותרים", אמרה נציגת המועצה שטיפלה בעניינו

  בביתו שבקיבוץ גברעם שבדרום שוכב, כמעט ללא יכולת לזוז, שבתאי חרינוביצ'קי - בן 104 - שרק לפני כמה שבועות הוכר כניצול שואה. הוא נולד בפולין ועם פרוץ המלחמה נאלץ להימלט ממנה יחד עם עוד שמונת אחיו ואחיותיו. חרינוביצ'קי ואח נוסף נדדו בין מקומות מסתור במשך כל המלחמה, סבלו מקור ומרעב, שהו במשך חודשים באורוות וישנו על מצע קש. למרות כל הקשיים הצליחו לשרוד, ולבסוף הגיעו לרוסיה, שם נהרג אחיו שלחם בשורות הצבא. יתר בני משפחתו נרצחו בידי הנאצים.

  שבתאי חרינוביצ'קי ובתו רינה בל ()
  שבתאי חרינוביצ'קי ובתו רינה בל
   

  חרינוביצ'קי נישא ברוסיה הביא לעולם שלושה ילדים. בשנת 1958 עלה לישראל. עוד לפני שעלה ארצה, ביקר בפולין בניסיון לאתר זיכרון כלשהו ממשפחתו, אך לא מצא דבר. 

   

  בארץ פתח פרק חדש בחיים והתגורר בבת ים, תוך שהוא מתפרנס מסנדלרות. "הוא מאותם ניצולי שואה שלא רצו לפתוח את הפצעים והעדיפו להתמקד בחיים. הוא עבד קשה בישראל, הביא פרנסה הביתה וכמעט ולא דיבר עם משפחתו על השואה", סיפרה צפרירה דנון, מנהלת המחלקה למיצוי זכויות במועצה האזורית חוף אשקלון, שטיפלה בעניינו של שבתאי בשנים האחרונות.

   

  היא הוסיפה כי "במרוצת השנים ניסה שיכירו בו כניצול שואה ולקבל רנטה, אבל הביורוקרטיה הייתה מסובכת מדי וכואבת עבורו, ולכן העדיף להניח לזה. סיפור קשה וכואב. ניצולי שואה או משפחותיהם לא תמיד מודעים לזכויות שלהם, ויש להם הרבה מאוד, אבל לצערי זה מצריך מאמץ והרבה בירוקרטיה ולכן לא מעט מהם מוותרים מראש".

   

  בתו של שבתאי, רינה בל, חברת קיבוץ גברעם, החליטה בשנים האחרונות להעתיק את מגורי אביה לקיבוץ, קרוב אליה, על מנת שתוכל לסעוד אותו בשנותיו האחרונות. במקביל היא פנתה למחלקה למיצוי זכויות במועצה האזורית חוף אשקלון, ובסופו של דבר, לאחר השלמת התהליך- שבתאי הוכר כניצול שואה שרשאי לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו על פי חוק. כעת, למרות גילו ומצבו הרפואי, הוא זוכה לסעד מלא.

   

  ראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו, אמר: "שורדי השואה שעדיין חיים בקרבנו צריכים לחיות ברווחה מקסימלית. זו הזכות והחובה שלנו בתור דור ההמשך לדאוג לכך. אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי ללוות את כל שורדי השואה החיים במועצה האזורית חוף אשקלון, ולדאוג באופן אישי לכך שיחיו בכבוד וימצו את כל הזכויות המגיעות להם מהמדינה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים