שתף קטע נבחר

בעל מכה דרש מגרושתו לשלם לו את חובותיה

אישה ששהתה במקלט לנשים מוכות התמודדה עם חוב של 172 אלף שקל לכמה נושים, בהם בעלה לשעבר. בית המשפט נחלץ לעזרתה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע העניק לאחרונה הפטר לחייבת שהוכרזה כפושטת רגל לאחר שעברה הליך גירושין קשה ושהתה תקופה ארוכה במקלט לנשים מוכות. אחד הנושים בתיק היה בעלה לשעבר שהתנגד להפטר, אך השופט ישראל פבלו אקסלרד דחה אותו וקבע שהוא זה שהביא אותה למצבה הנוכחי.

 

האישה, בת 36 ואם לשניים, הוכרזה כפושטת רגל בעקבות חוב של 172 אלף שקל וניתן צו כינוס לנכסיה. לקראת הדיון בעניינה הוגש דוח מטעם הנאמן ובו המלצה לתוכנית פירעון מקלה. בהמשך המליץ הנאמן לתת לה הפטר מלא בשל נסיבותיה האישיות. הוא הסביר שהיא ניהלה הליך גירושין קשה ושהתה במשך תקופה ארוכה במעון לנשים מוכות, מחשש לה ולילדיה.

 

הגרוש התנגד למתן ההפטר וטען שהיא צריכה למצות את כושר ההשתכרות שלה, ושהיא יכולה לחסוך בהוצאות שלה. תביעת החוב שלו הוגשה על סכום של 161 אלף שקל ואושרה בסכום של 2,800 שקל.

 

השופט ישראל פבלו אקסלרד ציין כי מהתיק עולה תמונה עגומה וקשה לגבי השנים האחרונות בחייה של החייבת. לדבריו היא נאלצה לשהות במקלט לנשים מוכות בשל התעללות כלכלית, רגשית ונפשית מצד הגרוש שלה, הנושה המתנגד להפטר.

 

הוא ציין שהתמונה שעולה מפסק דין של בית משפט למשפחה שניתן בעניינה היא שהחייבת הייתה חשופה להתעללות קשה מבחינה כלכלית ורגשית. הוא הוסיף שבדרך כלל אישה ששוהה במקלט לנשים מוכות מתקשה במשך כמה שנים להשתלב באופן מלא במעגל העבודה.

 

לפיכך, בשלב הנוכחי החייבת לא יכולה למצות את כושר ההשתכרות שלה וכיום לא ניתן לדרוש ממנה העלאה של התשלום החודשי. התוצאה היא שהמשך ההליך לא יצמיח תועלת ממשית לנושים.

 

"על בית המשפט במקרה זה לתת את חלקו בהליך שיקומה של החייבת על דרך של מתן הפטר מיידי, ללא תוספת לקופה, על מנת שהחייבת תתפנה לטפל בעצמה, בילדיה, ולשם את עצמה מהבחינה הכלכלית והרגשית, שיקום שהיא זקוקה לו כפי שעולה מן המסמכים כמו אוויר לנשימה", נכתב.

 

השופט מתח ביקורת על הגרוש והתייחס להתנגדותו כמקוממת. "יש צורך בעזות מצח רבה כדי לעורר התנגדות נגד מתן הפטר לחייבת בנסיבות אלה", סיכם.

 

בסופו של דבר הורה השופט לפטור את החייבת מהליכי פשיטת הרגל ולסגור את תיקי ההוצאה לפועל המתנהלים נגדה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד ניר ויינרמן
מומלצים