שתף קטע נבחר

נתניהו החליט: הנגבי שר החקלאות, אקוניס שר הרווחה, חוטובלי לתפוצות

ראש הממשלה החליט על מינוי מחליפים בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו: השר צחי הנגבי ימונה לשר החקלאות, השר אופיר אקוניס ימונה לשר העבודה והרווחה, סגנית השר ציפי חוטובלי תמונה לשרת התפוצות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) על מינויי מחליפים לתפקידי השרים שעליהם נאלץ לוותר בעקבות הגשת כתב האישום נגדו.

צחי הנגבי (צילום: אלכס קולומויסקי)
יכהן בשני משרדים במקביל. הנגבי(צילום: אלכס קולומויסקי)

Tzipi Hotovely  (Photo: Avi Moalem)
לא ימונה לה מחליף במשרד החוץ. חוטובולי(Photo: Avi Moalem)

השר צחי הנגבי ימונה לשר החקלאות, בנוסף לתפקידו כשר לשיתוף פעולה אזורי. השר אופיר אקוניס ימונה לשר העבודה והרווחה, בנוסף לתפקידו כשר המדע והטכנולוגיה, וסגנית השר ציפי חוטובלי תמונה לשרת התפוצות. לא ימונה סגן במקומה של חוטובלי במשרד החוץ.

 

שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא ביטון תישאר בתפקידה ולא תמונה לשרת הרווחה. בנוסף, סגן השר משולם נהרי ימונה לסגן שר העבודה והרווחה, במקום תפקידו כסגן שר במשרדי הפנים ופיתוח הפריפריה.

 

הגשה רשימות מפלגות לכנסת ה-23 (צילום: שלו שלום)
מתח ביקורת על ראש הממשלה. ביטן(צילום: שלו שלום)

ישיבת ממשלה (צילום: אבי כהן)
השר אופיר אקוניס(צילום: אבי כהן)

במקור, היה אמור חבר הכנסת דוד ביטן לקבל את תפקיד שר החקלאות, אולם הוא החליט לוותר על התיק לאחר הביקורת הרבה על מינויו. ביטן, שאותו המליצה המשטרה להעמיד לדין בגין קבלת שוחד והפרת אמונים ב-12 פרשיות, היה עלול לעמוד בפני כתב אישום בעצמו ולהיאלץ להתפטר מהתפקיד. לדברי ביטן, הוא וויתר על המינוי בעקבות "ההשהייה במינוי השרים". הוא מתח ביקורת על נתניהו: "חבל שמינוי שהיה צריך להתבצע לפני שנתיים נדחה כל הזמן באמתלות שונות - עד שהגענו לנקודה שמעקרת אותו מתוכן".

 

כמו כן, חבר הכנסת יצחק כהן מש"ס היה אמור להתמנות במקור לשר השיכון והבינוי במקומה של יפעת שאשא ביטון, אולם הוא החליט לוותר על המינוי לפני כמה ימים. לדברי כהן, מינויו היה מחייב את פיטורי השרה המכהנת שאשא ביטון, שהייתה אמורה לקבל את תפקיד שרת העבודה והרווחה - מהלך שלא יצא לפועל בעקבות ביקורת של בג"ץ על מינויי שרים בזמן ממשלת מעבר. לכן, מונה היום אקוניס לשר העבודה והרווחה בנוסף לתפקידו כשר המדע והטכנולוגיה.

 

לפני כשבועיים הודתה חוטובלי לנתניהו על מינויה לשרת התפוצות ואמרה: "כשרת תפוצות אקדם את מדיניות הממשלה, שיהודי כל הקהילות וכל הזרמים ירגישו בבית בישראל. אפעל להדק את הקשרים בין מדינת ישראל לכל אחינו ואחיותינו בתפוצות. אני רואה חשיבות עליונה לפעול יחד עם מנהיגי כל הקהילות במאבק בגל הגואה של האנטישמיות בעולם". רק לפני שנתיים שקל נתניהו לפטר את חוטובלי עקב הסערה שחוללה לאחר שעלבה ביהודי ארה"ב והטיחה בהם כי הם חיים חיי נוחות ומעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם למען ישראל.

 ישיבת ממשלה (צילום: AP)
נאלץ להתפטר. ראש הממשלה נתניהו(צילום: AP)

ישיבת ממשלה  (צילום: עמית שאבי)
נשארה בתפקיד שרת השיכון. שאשא ביטון(צילום: עמית שאבי)

נתניהו התפטר מתפקידי השר השונים כבר בתחילת חודש ינואר, לאחר שבחודש דצמבר הודיע לבג"ץ על כוונתו לעשות כן. נתניהו אמר אז כי לא יתפטר מתפקידו כראש ממשלה, שכן החוק מחייב שר להתפטר רק לאחר הרשעה עם קלון ולא חל על ראש הממשלה. לעמדת נתניהו, אין מקום להתערבות של בג"ץ בסוגיית ההתפטרות.

 

פרקליטיו של נתניהו הודיעו שמשפטית הוא אינו חייב להתפטר מתפקידיו כשר, אך למרות זאת הוא בחר לעשות כן בתחילת השנה החדשה. בעקבות אילוץ זה, מונה גם חבר הכנסת יעקב ליצמן לתפקיד שר הבריאות בפועל, במקום תפקיד 'סגן שר במעמד שר' שבו החזיק. גם נגד ליצמן עומדות המלצות משטרה להעמדה לדין בשתי פרשיות שונות בגין הצעת שוחד, מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע בחודש נובמבר כי החליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (פרשת המתנות) ומרמה והפרת אמונים בתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים