שתף קטע נבחר

בית המשפט: מותר לפרסם שלטים עם מסר הומופובי

ביהמ"ש המחוזי בירושלים קבע שיש לאפשר את פרסום השלטים "אמא+אבא=משפחה", שנתלו סמוך לקיום מצעד הגאווה בעיר והוסרו על-ידי העירייה. ההחלטה באה בעקבות עמדתו של היועמ"ש, שקבע כי "הסמכות להטיל מגבלות על מודעות בשל פגיעה ברגשות צריכה להישמר למקרים חריגים"

שלט נגד משפחה חד מינית ירושלים ()
אפשר לפרסם את השלט, תלוי במועד

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (ב') כי יש לאפשר לפרסם את השלטים עם הכיתוב "אמא ואבא=משפחה, האומץ להיות נורמלי", שנתלו לפני כחצי שנה על-ידי תנועת חזון, סמוך למועד קיום מצעד הגאווה בעיר. באותה העת הנחתה עיריית ירושלים את חברת הפרסום להסיר את השלטים בעקבות פניות זועמות מהקהילה הגאה ומחבר המועצה יוסי חביליו, מאחר שמדובר בשטח עירוני שבו לעירייה יש סמכות להסיר שלטים בהתאם לשיקול דעתה.

 

בית המשפט והצדדים קיבלו למעשה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שהוצגה במסגרת ההליך. "סמכות הרשות המקומית להטיל מגבלות על מודעות בתחומה בשל פגיעה ברגשות הציבור צריכה להיות שמורה למקרים חריגים ביותר בהם מדובר בפגיעה קשה וכבדה העולה על הנסבל בחברה דמוקרטית", קבע היועמ"ש בעמדתו.

אביחי מנדלבליט בהצהרה על כתבי האישום (צילום: רפי קוץ)
"לשמור את הסמכות למקרים חריגים ביותר". מנדלבליט(צילום: רפי קוץ)

עוד קבע כי לא הייתה הצדקה להסיר את השלטים של תנועת חזון. "השיקול של פגיעה ברגשות הציבור לא הצדיק בנסיבות העניין את הוראת עיריית ירושלים להסיר את המודעה", טען.

 

בדיון שהתקיים בבית המשפט, קיבלה עיריית ירושלים את עמדת היועמ"ש באופן עקרוני, אך נציגיה הציגו הסתייגות שלפיה לראש העיר שמורה הזכות להפעלת שיקול דעת במקרים מסוימים. השופט ארנון דראל קיבל את הסתייגות העירייה. "זכות זו היא מובנת מאליה", אמר. "סמכות ראש העיר מחייבת את הפעלת שיקול דעתו בכל מקרה ומקרה, והפעלת הסמכות מחייבת בחינה פרטנית של הנוסח המיועד לפרסום, המיקום והעיתוי בכל מקרה ומקרה, תוך עריכת האיזון הנדרש בין השיקולים השונים".

 

הרב דרור אריה מתנועת חזון בירך על פסק הדין. "ההחלטה היא פתח חשוב להשבת השפיות לשיח הציבורי מול גורמי קיצון המנסים לנרמל כל סטיה, ולעוות כל מחשבה בריאה, בסיסית ופשוטה", אמר. "יצאנו להשמיע קול שפוי, נאור ונורמלי, שאיתו מזדהים רוב אזרחי ישראל. נשים סוף לריטואל המכפיש והמשתיק את האמת הבהירה יותר מאור השמש. נמשיך להיאבק בכל תוקף על הזכות לנורמליות".

 

חבר מועצת העיר יוסי חביליו אמר מנגד: "אני לא מסכים עם עמדת היועץ המשפטי לממשלה ולדעתי היה ויש מקום למנוע את הצבת השלטים המסיתים נגד הקהילה הלהט"בית. אני שמח שבית המשפט השאיר שיקול דעת מסוים לעירייה שלא לאפשר את הצבת השלטים בסמוך למועד מצעד הגאווה או במקרים אחרים ואני אבקש שכך יעשה כפי שעשיתי סמוך למצעד הגאווה בשנה שעברה".

 

עו"ד משה פולסקי אשר ייצג את תנועת חזון בבימ"ש מסר: "אנו מברכים על כך שבסופו של יום השכל הישר ניצח וכל הצדדים הבינו שאין ולא היה כל מקום למנוע מתנועת חזון להציע בפני הציבור הרחב את את מסריה ובפרט בתקופה בה נראה כי במרחב הציבורי ניתן להשמיע רק עמדות ליברליות ולא עמדות שמרניות, יהודיות, טבעיות, ומקובלות ביחס לערכי המשפחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים