שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

הרכבת האווירית בדרך: ישראל נערכת לפורום השואה הבינלאומי

בבית הנשיא ערכו "חזרה גנרלית" עם עובדי משרד החוץ, בנתב"ג תגברו כוחות "כדי להצליח ולקיים עשרה טקסים בו-זמנית" - ובירושלים ייפרסו אלפי שוטרים, כשיותר מ-45 מנהיגים יגיעו לאירוע לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו. פוטין ייפגש עם נתניהו וריבלין, וסגן נשיא ארה"ב פנס יבקר בכותל

  

תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", יתקיים השבוע בימים רביעי וחמישי פורום השואה הבינלאומי לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. יותר מ-45 נשיאים, ראשי ממשלה, נציגים של בתי מלוכה וראשי פרלמנט מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה נמצאים בדרכם לארץ, ובירושלים נערכים ביתר שאת לאירוע הענק שמתקיים זו הפעם החמישית - ולראשונה בישראל.

הכנות כנס השואה העולמי (צילום: אגף התקשורת יד ושם, רויטרס, AP, AFP, מארק ניימן לע
(צילום: אגף התקשורת יד ושם, רויטרס, AP, AFP, מארק ניימן לע"מ)

באירוע ינאמו נציגי המעצמות שהיו שותפות במלחמה בגרמניה הנאצית: נשיא רוסיה פוטין, סגן נשיא ארה"ב פנס, נשיא צרפת מקרון ונסיך וויילס צ'ארלס. עם הנואמים הישראלים נמנים ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, נשיא מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו ומנכ"ל יד ושם אבנר שלו. הערב כבר נחת האורח הראשון: המושל הכללי של אוסטרליה דייוויד הארלי.

 

בתוך כך, בבית הנשיא ערכו אתמול (שני) "חזרה גנרלית" בהשתתפות כ-40 עובדי משרד החוץ שדימו את המנהיגים לקראת ארוחת הערב הרשמית שתפתח את הפורום, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. לאירוע עצמו צפויים להגיע כ-250 מוזמנים ומערך האבטחה תוגבר משמעותית. 

חזרה גנרלית בבית הנשיא לקראת הגעת 40 ראשי מדינות (צילום: מארק ניימן לע
חזרה גנרלית בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן לע"מ)

חזרה גנרלית בבית הנשיא לקראת הגעת 40 ראשי מדינות (צילום: מארק ניימן לע
ההכנות בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן לע"מ)

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם  (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
ההכנות ב"יד ושם"(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם  (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם  (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם  (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

הכנה הכנות ל טקסט פורום השואה העולמי ב יד ושם  (צילום: אגף התקשורת יד ושם)
(צילום: אגף התקשורת יד ושם)

כמו כן, בבית הנשיא נבנו שלושה מתחמי אירוח לאורחים המכובדים. האחד ישמש לקבלת הפנים ולצילום התמונה המשותפת בתום האירוע, והאחרים ישמשו את הדיפלומטים המלווים. במהלך הארוחה ההיסטורית ישרתו את המנהיגים כ-200 סדרנים ומלצרים, ויוגשו בה מנות ארצישראליות אופייניות שהותאמו לאירוע. יצוין כי בימים האחרונים תורגלה הגעת שיירות הרכבים שיובילו את עשרות המנהיגים אל האירוע, ולבית הוכנסו עשרות טונות של ציוד: 150 קורות ברזל ועץ, 400 מ"ר של ריצוף, 240 פריטי ריהוט ו-800 נורות לצד מאות אמצעי חימום.

 

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, אמר לעוסקים במלאכה: "הבית הזה לא אירח אף פעם 40 ביקורים ממלכתיים בפעימה אחת, ולכן אנחחנו מקפידים על רגישות בכל פרט ופרט". על החזרה ניצח אורן אברהם, מנהל הטקסים של בית הנשיא, שתידרך את אנשי המקצוע והניצבים. במרכז האולם הוצב שולחן האוכל החגיגי המסודר בצורת האות ח' והורכבו הכיסאות המיוחדים המיועדים לכל מנהיג ומנהיג. דגלי המדינות המתארחות הוצבו במקומותיהם גם באולם בית הנשיא וגם על הבמה המיוחדת שנבנתה לטובת התמונה ההיסטורית שתצולם על ידי אבי אוחיון, צלם לשכת העיתונות הממשלתית הוותיק.

חזרה גנרלית בבית הנשיא לקראת הגעת 40 ראשי מדינות (צילום: מארק ניימן לע
דגלי המדינות בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן לע"מ)

חזרה גנרלית בבית הנשיא לקראת הגעת 40 ראשי מדינות (צילום: מארק ניימן לע
ההכנות בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן לע"מ)

 

פנס יבקר בכותל, הנסיך צ'ארלס יבקר בבית לחם

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יתקבל בנמל התעופה בן גוריון על-ידי שר החוץ ישראל כץ. פוטין, בניגוד לשאר האורחים, יגיע לישראל לביקור רשמי. הוא ייפגש עם נתניהו וריבלין, ישתתף בטקס חנוכת האנדרטה לזכר קורבנות המצור על לנינגרד וייסע לבית לחם - שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. לאחר מכן הוא ייסע ישירות לנתב"ג - וימריא לרוסיה. בסך הכול ישהה פוטין בישראל וברשות הפלסטינית 12 שעות. ביקורו של פוטין ואנשיו ינוצל על-ידי ישראל כדי לקדם שורת הסכמים בין המדינות - בהם תופעת ההגירה הבלתי-חוקית מרוסיה לישראל.

3084 (Photo: AFP)
יגיע לביקור בזק. פוטין(Photo: AFP)

מייק פנס סגן נשיא ארה
יבקר בכותל. פנס(צילום: AP)

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס יערוך ביקור רשמי בכותל המערבי - ככל הנראה יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - והנסיך צ'ארלס ייפגש עם ניצולי שואה ויעלה לקבר סבתו, הנסיכה אליס, שהוכרה כחסידת אומות עולם ונטמנה בהר הזיתים. הוא ייפגש ככל הנראה הן עם נתניהו והן עם ריבלין. צ'ארלס יבקר גם בבית לחם וייפגש שם גם הוא עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. סגן הנשיא פנס ישהה בישראל פחות מ-21 שעות. הוא ינחת כשעה לאחר פוטין ויגיע ישירות ל"יד ושם". הוא לא ישתתף בארוחת הערב בבית הנשיא, אך חתנו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, ייקח חלק באירוע בבית הנשיא. 

 

משתתפים נוספים בפורום: נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן-דר בלן, נשיא יוון פרוקפיס פבלופולוס, נשיא אלבניה איליר מטה, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', נשיאת גיאורגיה סלומה זוראבישווילי, נשיא בולגריה רומן ראדב ונשיא סרביה אלכסנדר וויצ'יק. כמו כן, יגיעו שלושה ראשי ממשלה: סטפאן לופבן השבדי, מטה פרדריקסן הדני ואנדריי באביש מצ'כיה. כמו כן, באירוע ייקחו חלק מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ ואנרי, הדוכס הגדול של לוקסמבורג - שמקביל למלך.

 

בתוך כך, ארבעה שרים - זאב אלקין, אופיר אקוניס, אמיר אוחנה ויפעת שאשא ביטון - החליטו לוותר על השתתפותם בפורום השואה כדי להעביר את כרטיס הכניסה שלהם לניצולי שואה, זאת לאחר שהתברר שרק 40 ניצולים הוזמנו לאירוע.

הנסיך צ'ארלס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנסיך צ'ארלס(צילום: gettyimages)

דייוויד הארלי מושל אוסטרליה ()
אורח ראשון כבר נחת. דייוויד הארלי, מושל אוסטרליה

דייוויד הארלי מושל אוסטרליה ()

 

גנץ ייפגש עם מקרון וקומץ מנהיגים

מבין עשרות המנהיגים שיגיעו לישראל ייפגש יו"ר כחול לבן בני גנץ רק עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס ויו"ר בית הנבחרים בארה"ב ננסי פלוסי. לפי שעה, פוטין ופנס לא אישרו כי ייפגשו גם הם עם גנץ. הוא ישתתף גם באירוע המרכזי ב"יד ושם" ואף הוזמן לארוחת הערב בבית הנשיא, אולם חרף דרישתו - לא ינאם.

 (צילום: אבי מועלם, AFP)
גנץ ומקרון(צילום: אבי מועלם, AFP)

לשכת גנץ מקיימת מגעים לפגישה בין יו"ר כחול לבן לבין הנשיא הרוסי פוטין, סגן נשיא ארה"ב פנס ואישים נוספים, אך לפי שעה המגעים לא הבשילו. בסביבתו של יו"ר כחול לבן ציינו כי ייתכנו פגישות נוספות וכי "יש דברים שעדיין לא ניתנים לפרסום".

 

בנתב"ג מתגברים כוחות, היערכות שיא בירושלים

בנמל התעופה בן גוריון הולכות ונשלמות ההכנות להגעתם של עשרות המנהיגים. כמות המטוסים החריגה שתנחת בישראל, במקביל להמשך הפעלתו הסדירה של נתב"ג, הצריכה מרשות שדות התעופה התארגנות מיוחדת. בין היתר נסגר טרמינל 1 לטיסות בינלאומיות מאתמול ועד יום חמישי (כולל), והטיסות הועברו לטרמינל 3. טיסות הפנים לנמל התעופה רמון יתנהלו כרגיל. בנוסף הועברו מטוסים פרטיים ומטוסי תובלה לנמל התעופה רמון בערבה בכדי לפנות רחבות לקליטת מנהיגי מדינות.

 

 

ראש אגף מבצעי קרקע בנתב"ג, אלי מור יוסף, אמר כי "זה אירוע מורכב ביותר בנתב"ג, בין היתר בגלל שהפעילות התעופתית נמשכת במקביל כרגיל". מנהל חטיבת תפעול ומבצעי קרקע, זוהר גפן, סיפר שחלק מראשי המדינות יגיעו במטוסי המדינות, חלק יגיעו במטוסים פרטיים וחלק יגיעו עם כמה מטוסים של המשלחת.

הכנות ב נתב
ההיערכות בנתב"ג

הכנות ב נתב

הכנות ב נתב

מאחר שחלק מהטקסים הרשמיים לקבלת המנהיגים עם ירידתם מהמטוס יתקיימו במקביל, בנמל התעופה בן גוריון נערכים עם צוותים רבים. "כל המחלקה שלי מגויסת בכוחות מתוגברים", אמר אייל ליברמנש, מנהל הטרמינל הקרקעי בנתב"ג שאחראי על קיום הטקסים. "יש לנו נגררים מוכנים עם כל הציוד. הכנסנו מראש דגלים למעטפות עם שמות המדינות כדי שלא נתבלבל ותיגרם תקרית דיפלומטית. שחס וחלילה לא יהיה מצב שנשים בטעות דגל לא נכון לנציג מדינה. בכל גזרה יש לנו צוות של עשרה אנשים, שכולל גם סבלים ודיילות, שיקיימו טקס מלא עם דגלים וחלוקת פרחים. אנחנו שואפים להצליח לקיים עשרה טקסים בו זמנית".

 

גם בבירה נערכים לקליטת המנהיגים. אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יתפרסו החל מהיום ועד ליום חמישי ברחבי העיר על מנת לאבטח, לשמור על הסדר הציבורי ולהכווין את התנועה. בנוסף לפריסת הכוחות בשטח, יפעלו מרכזי השליטה ומוקדי המשטרה באופן מתוגבר. לקראת מבצע "פני עתיד" ייפתחו בין היתר מרכז ניהול מידע משטרתי ארצי וחפ"ק משטרתי של מחוז ירושלים בבנייני האומה. במהלך המבצע עצמו, ובפרט החל מיום רביעי ועד חמישי, צפויים שיבושי תנועה וחסימות בצירים שונים בתוך העיר. כמו כן, ייתכנו שינויים בהסדרי התנועה בצירים הראשיים המובילים לעיר לפרקי זמן קצרים ונקודתיים.

 

בין הצירים שייחסמו ממחר (רביעי):

 

• דוד המלך מרחוב אמיל בוטה עד רחוב מאפו. הרחוב צפוי להיפתח שוב רק ביום שישי.

 

• רחוב הנשיא מ-17:30 ועד 22:00.

 

• רחוב רבין מצומת הנשיא השישי עד צומת בן צבי בין השעות 11:30-17:30.

 

• רחוב רוטשילד בין השעות 11:30-17:30.

 

• רחוב בורג מצומת רבין ועד בניין מבקר המדינה בין השעות 11:30-17:30.

 

• צירי התנועה ביציאה ובכניסה לעיר ייסגרו לסירוגין בזמן מעבר המשלחות.

  

 


פורסם לראשונה 20/01/2020 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן לע"מ
ההכנות בבית הנשיא
צילום: מארק ניימן לע"מ
מומלצים