שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משפט טראמפ יוצא לדרך. שאלות ותשובות

  היום ייפתח בסנאט שלב הדיונים במשפט ההדחה השלישי בהיסטוריה האמריקנית. פרקליטי טראמפ ידרשו זיכוי מיידי ויטענו שהאישומים אינם עילה להדחה. הדמוקרטים יצהירו שהנשיא פגע בביטחון ובדמוקרטיה: "הסיוט הכי גדול של אבות האומה". מדוע טראמפ עומד לדין, ומה הסיכוי שיודח?

   

  "ציד מכשפות". טראמפ על משפט ההדחה

  "ציד מכשפות". טראמפ על משפט ההדחה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  היום ייפתח בסנאט שלב הדיונים במשפט ההדחה של דונלד טראמפ, חודש אחרי שבית הנבחרים הצביע בעד הדחתו. לקראת משפט ההדחה כינו פרקליטיו של הנשיא את הליך ההדחה "עיוות מסוכן" של החוקה האמריקנית, ודרשו את זיכויו המיידי. המחוקקים הדמוקרטים שיובילו את משפט ההדחה אמרו מנגד שהסנאט צריך להדיח את טראמפ מתפקידו בתום משפט הוגן.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  טראמפ הפך בדצמבר לנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקנית שבית הנבחרים מאשר את הדחתו. בשבוע שעבר הועברו האישומים נגד טראמפ לסנאט. משפט ההדחה נפתח רשמית ביום חמישי, אך השלב הדרמטי שלו ייפתח היום אחר הצהריים. הסנאטורים יקשיבו לטיעונים בעד ההדחה ונגדה במשך שש שעות ביום, שישה ימים בשבוע. שלב הדיונים במשפט ייפתח כשטראמפ יהיה בשווייץ, בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.

  נשיא ארה
  "האפשרות החוקתית היחידה - זיכוי"(צילום: רויטרס)
   

  עדיין לא ברור אם הדמוקרטים יקבלו אישור לזמן עדים למשפט. חברי הסנאט, שרובם רפובליקנים, עשויים להצביע על זימון עדים והצגת ראיות חדשות שלא נכללו במשפט בבית הנבחרים (שנשלט על ידי הדמוקרטים). זימון עדים עשוי להאריך את המשפט בכמה שבועות. טראמפ מעוניין במשפט מזורז, ומקווה שהוא יסתיים עד נאום מצב האומה שלו ב-4 בפברואר.

   

  בתצהיר לסנאט הבהירו פרקליטי הנשיא שהם יתנגדו לקביעה שסעיפי האישום נגד טראמפ בפרשת "אוקראינה גייט" – ניצול סמכות ושיבוש הליכי חקירה בקונגרס – מהווים עילה להדחה. הם טענו שטראמפ פעל במסגרת סמכויותיו לקבל החלטות בנושא מדיניות חוץ ביחסים עם אוקראינה, ולגבי המידע שהוא מוסר לקונגרס. "האפשרות החוקתית היחידה היא להתנגד לאישומים האלה ולזכות את הנשיא", נכתב בתצהיר.

  עורך הדין אלן דרשוביץ חבר בצוות ההגנה של טראמפ ב משפט ב סנאט (צילום: AFP)
  פרקליט הצמרת אלן דרשוביץ, שמייצג את טראמפ(צילום: AFP)
   

  אחד הטיעונים של הרפובליקנים הוא שהדמוקרטים מנסים לנצח את הנשיא במשפט, מכיוון שהם לא יכולים לנצח אותו בבחירות. "הם רוצים להשתמש בהדחה כדי להתערב בבחירות 2020. זה לא מקרה שהסנאט מתבקש לשקול הדחה נשיאותית בשנת בחירות", כתבו פרקליטי טראמפ, והוסיפו שלדמוקרטים אין תשובה להישגים של הנשיא.

   

  בתצהיר הנגדי כתבו המחוקקים הדמוקרטים שטראמפ פגע בביטחון הלאומי של ארה"ב ובדמוקרטיה שלה, כשלחץ על נשיא אוקראינה לחקור את יריבו ג'ו ביידן. "הנשיא טראמפ טוען שהסנאט לא יכול להדיח אותו גם אם הבית מוכיח כל טענה בסעיפי ההדחה. זו קביעה מצמררת", כתבו הדמוקרטים. בהצהרה קודמת אמרו הדמוקרטים שמעשיו של טראמפ כנשיא הם "הסיוט הגדול ביותר" של אבות האומה האמריקנית.

   

  מדוע טראמפ עומד לדין?

  בגלל פרשת "אוקראינה גייט": לפי עדויות, טראמפ עיכב סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר לקייב כדי ללחוץ עליה לחקור את פעילותם באוקראינה של סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר ביידן, שישב עד תחילת 2019 בהנהלת חברת הגז האוקראינית "בוריסמה". לטענת טראמפ, כדי להציל את החברה ובנו מאישומים פליליים לחץ ביידן על קייב להדיח את התובע שניהל חקירה נגד החברה.

  תמונות השנה AFP דונלד טראמפ וולודימיר זלנסקי (צילום: AFP)
  טראמפ בפגישה עם נשיא אוקראינה (צילום: AFP)
   

  ביידן הוא מהמועמדים המובילים בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות, וגבוהים הסיכויים שיתמודד מול טראמפ בבחירות בנובמבר. הדמוקרטים טוענים שהלחץ על אוקראינה היה ניסיון של טראמפ לסבכו בפלילים בעזרת מדינה זרה וכך להשפיע על הבחירות. במשפט בסנאט מואשם טראמפ בשני סעיפים: ניצול לרעה של סמכות, בגין הלחץ על קייב, ושיבוש הליכי חקירה, משום שמנע התייצבות עדים והעברת מסמכים לחקירה נגדו בבית הנבחרים.

   

  מה הסיכוי שטראמפ יודח?

  קלוש. הדמוקרטים ניצלו את הרוב שלהם בבית הנבחרים כדי לאשר את סעיפי האישום, אך כדי לסלק את טראמפ מתפקידו צריכים 67 מ-100 חברי הסנאט להצביע בעד הדחתו. כיוון שבסנאט יש כעת רוב רפובליקני (53 מול 47), אפילו רוב רגיל יהיה קשה לדמוקרטים להשיג בו. אם הבלתי ייאמן יקרה וטראמפ יודח – סגנו מייק פנס יחליפו.

   

  כיצד מתנהל המשפט?

  כלליו נקבעים בהסכמה בין מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בו, צ'אק שומר. את המשפט מנהל נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, ומתפקידו לוודא שההליך מתקיים לפי הכללים. 100 הסנאטורים מתפקדים הן כחבר המושבעים והן כשופטים, שבהצבעתם מכריעים את דין הנשיא.

  U.S. Senator Mitch McConnell (Photo: AP)
  מיץ' מקונל. הסנאט יאפשר לזמן עדים?(Photo: AP)
   

  7 חברים דמוקרטים בבית הנבחרים, ובראשם שנוא נפשו של טראמפ אדם שיף, מתפקדים כתובעים מטעם הבית. את טראמפ מייצג צוות הגנה של משפטנים בכירים, בהם קנת' סטאר ואלן דרשוביץ. הנשיא עצמו רשאי להתייצב למשפט ולשאת דברים, אך בסביבתו העריכו שיימנע מכך. במהלך המשפט מציגים הצדדים את טיעוניהם, והסנאטורים יכולים להפנות להם ולעדים שאלות בכתב.

   

  מה אורך המשפט?

  כשהמשפט החל ב-16.1 ההערכה הייתה שיימשך כמה שבועות, אך אורכו תלוי במספר העדים שיופיעו בו. באמצעות רוב פשוט של 51 סנאטורים יכולים הרפובליקנים למנוע זימון עדים, וכך הם עשויים לקדם סיום מהיר של המשפט. משפט הנשיא ביל קלינטון, שבו הופיעו עדים, נמשך 5 שבועות. 

   

   

   


  פורסם לראשונה 20/01/2020 23:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים