שתף קטע נבחר

מפקד חטיבה בצה"ל על נהגים מבצעיים: "ערסים, תופעת טבע"

מפקד חטיבה בדרגת אלוף-משנה באוגדת עזה כינה בשיחה עם לוחמים את הנהגים המבצעיים בגזרתו "אידיוטים". ללוחם שתהה בפניו אם הם אינם בני אדם ענה: "הייתי שולח 100 ערסים במקום 100 מחבלים לעזה". הנהגים מחו, והמח"ט התקשר לכל אחד מהם והתנצל

מח
"ערסים". חלק מהנהגים בתקרית

מפקד חטיבה באוגדת עזה, קצין בדרגת אלוף-משנה, כינה נהגי קו בסיורי הבט"ש בגזרתו "ערסים" ו"אידיוטים". כך עולה מעדויות של חיילים שהיו עדים לתקרית המביכה, שהתרחשה ביום שבת האחרון בגזרה. הדברים נאמרו בעת ביקורת פתע שערך המפקד לצוות סיור, שכלל כמה רכבים מבצעיים, בהם האמרים ורכבי שטח מדגם "דוד". מבדיקת התקרית עם החיילים עלה כי דבריו של המח"ט לא נאמרו בכוונת זדון. אחר הצהריים (יום ג') התקשר המח"ט באופן אישי לחיילים והתנצל בפניהם.

מח
הנהגים כונו "תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה"

בזמן שהנהגים הכינו קפה עם הגששים, פתח המח"ט בשיחה צדדית עם הלוחמים בכוח, מגדוד שמשון של חטיבת כפיר. "הוא שאל את הלוחמים אם הם מכירים את התהפכות הג'יפ הצבאי שהייתה בקרבת מקום כמה ימים קודם לכן", סיפר חייל שהיה עד לאירוע. "הלוחם אמר לו שמדובר היה בנהג חדש יחסית שלא הכיר כל כך טוב את הגזרה מול תנאי מזג האוויר. בשלב הזה המח"ט אמר 'הנהג היה ערס, נכון?', ואז השיב לו אחד הלוחמים 'ערסים אינם בני אדם?'".

 

על-פי העדות, מפקד החטיבה השיב לו: "לא, הם לא בני אדם. הם תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה. אם הייתי צריך לבחור לשלוח 100 מחבלים לעזה או 100 ערסים, הייתי שולח 100 ערסים". כאשר הלוחמים ענו לו שגם להם יש חברים ערסים, הוא השיב: "החברים שלכם הם ערסים צעצוע, לא כמוהם".

 

מח
"הייתי שולח 100 ערסים". אחד הנהגים בחטיבה

מח

בשלב מסוים התקרב לנקודה אחד מהנהגים בכוח, שעמד עם גבו למח"ט אך הספיק להאזין למרבית דבריו. לפי העדויות, המח"ט סיים באומרו ללוחמים: "אתם עושים עבודה טובה, תמשיכו לעשות אותה ואני אדאג שהנהגים לא יהפכו אתכם. יש להם שם אידיוטים".

 

המח"ט התקשר כאמור באופן אישי לחיילים המעורבים והתנצל. הוא הסביר להם: "אני מעריך מאוד את עשייתכם. במקרה הגעתי לביקורת גרועה מאוד באחת המשימות ומצאתי כוח שבמקום לשמור על הגדר עשה מדורת קומזיץ. באתי אליכם מאוד עצבני וכנראה שזה התנפץ עליכם. דבר אחרון שאני רוצה זה שישחטו לנו חייל. לא הייתה כוונה להעליב ולפגוע. פלוגת הנהגים שלכם חזקה מאוד וזכתה להערכה מגדודי החי"ר שהיו כאן ושיבחו אתכם".

 

בעקבות התקרית ובשל מחאה של החיילים המשמשים נהגים בחטיבה, הקצין צפוי לקיים עמם שיחת הבהרה וככל הנראה גם להתנצל על דבריו. אחד מהנהגים אמר בשיחה עם ynet: "הפלוגה שלנו קיבלה אותות הצטיינות על תפקודה. בזמן שיש לוחמים שמפחדים לפרוק מול מחבל עם סכין בגבול, הנהגים לא חוששים ומגיעים לפעול באזורים הכי מסוכנים".

 

לדבריו, "לא יכולתי להיות לוחם אבל בחרתי לבוא ולשרת כרובאי 02 בגבול עזה, לתרום במקום הכי רגיש. קצין צריך לתת כבוד לכל אדם באשר הוא אדם". הוא הוסיף כי זמן קצר לאחר התהפכות הג'יפ, אותו אירוע שהיה הטריגר לשיחה השנויה במחלוקת עם המח"ט, קבעו בחטיבה כי חל איסור לנהוג בקטע הדרך המועד לפורענות, עדות לתנאי הכביש החמורים שככל הנראה גרמו לתאונה.  עם זאת, מתחקיר ראשוני עלה שהסיבה להתהפכות הג'יפ נבעה מאי-הקפדה על הוראות הבטיחות בנהיגה.  

 

דובר צה"ל מסר בתגובה כי המח"ט קבע שיחה עם הנהגים על מנת להתנצל על דבריו, "אם לא הובנו או פגעו במי מהם".

 

צה"ל מסר כי "ביום שישי בלילה יצא מפקד החטיבה לסייר בין הכוחות במרחב הגדר. במהלך הסיור פגש המח"ט סיור והתפתחה שיחה על אודות התהפכות רכב שאירעה לפני כשבוע ונבעה מאי הקפדה על הנוהלים". עוד אמרו בצה"ל כי "כל החיילים והמפקדים הפועלים בגזרת אוגדת עזה ובפרט פלוגות הנהגים שמהוות מכפיל כוח משמעותי, ראויים לכל הערכה על שירותם בתנאים מבצעיים מורכבים ומאתגרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים