שתף קטע נבחר

רגע האמת של נעמה יששכר: מה הרוסים רוצים?

בין ישראל לרוסיה לא הוצגו תנאים רשמיים לשחרורה של הישראלית שכלואה במוסקבה, אולם הרוסים מצפים ל"מחוות" כמו הפסקת גירוש אזרחים רוסים בנתב"ג והסדרת בעלות בנכסים רוסיים בירושלים. ישראל כבר נענתה לבקשה להסדיר בעלות על חצר אלכסנדר ליד כנסיית הקבר. מחר ינחת פוטין בארץ וייפגש מיד עם נתניהו לשיחה גורלית שייתכן ותוביל לסיום הפרשה

בנימין נתניהו נעמה יששכר ולדימיר פוטין (צילום: מארק ישראל סלם, MCT, AP)
נתניהו, יששכר ופוטין. פגישה גורלית בין המנהיגים(צילום: מארק ישראל סלם, MCT, AP)
 

ה"מחוות" הלא רשמיות שרוסיה מצפה מישראל במסגרת שחרורה של נעמה יששכר: מחר (חמישי) ינחת בישראל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וייפגש מיד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לשיחה מכרעת על גורלה של נעמה יששכר, הישראלית בת ה-27 שעליה נגזרו 7.5 שנות מאסר בכלא הרוסי בגין אחזקת 9.5 גרם קנאביס - וכלואה כבר כמעט שנה בבית כלא ליד מוסקבה.

 

אף שרשמית לא מתקיים משא ומתן בין המדינות בנושא, ולפי שעה לרוסיה אין דרישות מישראל במסגרת עסקה כלשהי, בקרמלין מצפים לשורה של "מחוות" הקשורות באינטרסים, אתרים ונכסים רוסיים בארץ.

יפה יששכר ברחבת הכותל ()
אמה של נעמה, יפה, הבוקר בכותל
 

פרשת נעמה יששכר - ידיעות נוספות:

הרב הראשי של רוסיה: "מתקרבים לסוף"

דיווח: "פוטין שוקל לחון את נעמה ערב ביקורו בישראל"

נתניהו במכתב לנעמה: "איננו מפקירים אף אדם לגורלו"

  

פוטין צפוי לנחות מחר בשעה 08:30 בבוקר בנתב"ג, ומשם ייסע היישר למעון ראש הממשלה בירושלים - כאמור לפגישה גורלית בעניינה של יששכר. פוטין יהיה האישיות הראשונה שיפגוש נתניהו, ולא במקרה, לאחר ששר החוץ ישראל כץ יקבל את פני הנשיא הרוסי בשדה.

 

השיחה בין השניים תעסוק בכמה נושאים, כאשר הנושא הבוער ביותר הוא פרשת יששכר. בכירים בישראל אומרים שחלה התקדמות רבה במגעים לשחרורה של נעמה, והרוסים הביעו עניין בסיום מהיר וטוב של הפרשה. ואולם, ישנם פרטים אודות התהליך שצריכים להיסגר.

 

אינפו גרפיקה דרישה דרישות רוסיה ולדימיר פוטין נעמה יששכר בנימין נתניהו ()

 

 

מגרש הרוסים (צילום: ענר גרין)
חצר אליזבטה (מגרש הרוסים)(צילום: ענר גרין)
ייתכן שאותם פרטים קשורים במחוות, שכאמור ברוסיה מצפים להן: שישראל תפסיק לגרש אזרחים רוסים שנוחתים בנתב"ג מחשש שהם מהגרי עבודה או מבקשי מקלט, שישראל תאמץ את הנרטיב הרוסי בוויכוח ההיסטורי על מידת אחריותה של פולין לשואה. גם השבת הבעלות על חצר אליזבטה (מגרש הרוסים) והסדרת טענות על בעלות בנכסים ובאתרים כמו כנסיית אלכסנדר נבסקי ברובע הנוצרי בעיר העתיקה, כלולות ברשימת המחוות - כמו גם שינוי תוואי הרכבת הקלה בירושלים, כך שיורחק מהכנסייה הרוסית בעין כרם.

 

בתוך כך, ישראל נענתה לבקשת הרוסים להסדיר את הבעלות על חצר אלכסנדר ליד כנסיית הקבר, ולפני כשלושה שבועות משרד המשפטים פרסם ברשומות את שינוי רישום הבעלות. על כך פורסם הבוקר במעריב.

  

פגישת נתניהו-פוטין: מהם התרחישים?

התרחיש האופטימי הוא שפוטין יודיע בפגישה עם נתניהו על החלטתו להעניק חנינה לנעמה מסיבות הומניטריות, ויורה על שחרורה המיידי. על פי תרחיש זה נעמה תשוחרר בתוך זמן קצר ותוכל לחזור לארץ. התרחיש החיובי פחות הוא שפוטין יודיע על החלטתו לתת לה חנינה בזמן הקרוב, והיא תשוחרר רק בעוד כחודש וחצי - לקראת הבחירות בישראל.

 נעמה יששכר (צילום: AP)
המתח במשפחת יששכר בשיאו. האם יפה והאחות ליעד(צילום: AP)

שלט על נעמה יששכר (צילום: יאיר שגיא)
קריאות לשחרורה של נעמה (צילום: יאיר שגיא)

Naama Issachar in Russian prison ()
יששכר בכלא הרוסי
  

התרחיש הפסימי הוא שפוטין יודיע על החלטתו לאפשר לנעמה לרצות את המשך גזר הדין שלה בישראל. במקרה כזה נעמה תעבור לבית כלא ישראלי, כאשר בהמשך הנשיא ריבלין יוכל להעניק לה חנינה היות שמדובר באזרחית ישראלית. כך פוטין יוכל לשמור על כבודה של מערכת המשפט הרוסית, שרק באחרונה דחתה על הסף את הערעור שהגישה נעמה.

 

כך או אחרת, נתניהו רוצה להיות ליד פוטין כשזה ישמיע את ההצהרה שלו בעניין נעמה. קיימת גם אפשרות שפוטין לא יכריז על החלטתו לתת לנעמה חנינה, אלא ישאיר את ההצהרה דווקא לנתניהו, שישמיע אותה אחרי שפוטין יעזוב את המקום.

  

ובינתיים, המתח במשפחת יששכר מגיע לשיאו. האם יפה, שלא איבדה תקווה כי מחר יוכרז על שחרורה של נעמה, הלכה אתמול לרב וקיבלה ממנו ברכה. משעות אחר הצהריים שהתה יפה עם אחותה של נעמה, ליעד, ועם אחיה ואחיותיה. המשפחה עקבה בדריכות אחר ההתפתחויות בטלוויזיה וברדיו, ולא החמיצה אף דיווח בכלי התקשורת.

 

בתוך כך נודע כי בעת ביקורה במוסקבה בשבוע שעבר, ביקשה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, לפגוש את נעמה בכלא. אולם, שגרירות ישראל במוסקבה, מטה משרד החוץ ויפה יששכר התנגדו לכך והביעו חשש שהדבר יפגע במאמצי השחרור.

 

גורמים במשרד החוץ אמרו כי גמליאל התעקשה על קיום הפגישה, אך לאחר בירור בלשכת רה"מ התברר שנתניהו לא מאשר זאת. בנוסף, שלשום טענו גורמים בסביבת נתניהו כי השרה לא נסעה לרוסיה בשליחות נתניהו וכי היא לא בקיאה בנושא. גמליאל, שאירחה אתמול לקבלת פנים את סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב, לא מסרה תגובה על פרשת הביקור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם, MCT, AP
נתניהו, יששכר ופוטין
צילום: מארק ישראל סלם, MCT, AP
מומלצים