שתף קטע נבחר

מתנדבים וממציאים: הכירו את האנשים שהופכים את העולם לנגיש יותר

הם יצאו להתנדב והבינו שיש צורך בשינוי כדי להקל על צרכי האנשים להם סייעו. הכירו את המתנדבים בעמותת יד שרה שפיתחו עזרים טכנולוגיים לאנשים עם מוגבלויות

בשיתוף עמותת רוח טובה 

 

 

איתן דהרי, מתנדב בשירות ההסעות של יד שרה, לא האמין לאן היצירתיות תיקח אותו. כמתנדב בהסעת אנשים עם מוגבלות פיזית ברכב של יד שרה, שנקרא "נכונית", הגיע למסקנה שהוא חייב למצוא פתרון לבעיית המעבר של כיסא הגלגלים בדלתות.

 

"בכל יום הייתי מסיע את אילן, שהיה מרותק לכיסא גלגלים, מהבית לבסטה שלו בשוק הכרמל, אבל הבעיה הייתה שהוא היה גר בבניין ישן עם פתח צר וכיסא הגלגלים לא היה מצליח לעבור. לכן, כל בוקר הייתי צריך להרים אותו על כתפי ולהוריד אותו בחזרה. אמרתי לעצמי, אני חייב למצוא לאילן פתרון.

איתן מדגים את הפטנט (צילום: באדיבות יד שרה)
איתן מדגים את הפטנט(צילום: באדיבות יד שרה)

"ואז יום אחד זה הגיע, חשבתי מה היה קורה אם אפתח מתקן אוניברסלי שיתחבר לכיסא הגלגלים ויצמצם את הגודל שלו באמצעות מכשיר קטן כמו מנואלה שמסובבים אותו והוא מצר את הכיסא. ואכן זה עבד ובעיקר זה עשה את אילן המאושר באדם". כך המציא איתן את מכווץ הכיסא - פתרון שיסייע למעבר כיסא גלגלים בפתחים צרים.

 

הפטנט הזה, יחד עם עוד חמישה פטנטים מצילי חיים של מתנדבי יד שרה, עלו לגמר תחרות הפטנטים של העמותה. במסגרת התחרות התבקשו המשתתפים לשלוח רעיונות שיועילו לבעלי צרכים מיוחדים. במהלך המבצע, שלחו המתנדבים מאות רעיונות אפשריים לפטנטים שונים להקלה על חייהם של בעלי צרכים מיוחדים. ועדת שופטים מיוחדת בחרה שישה מתוכם, וכעת מזמינים ביד שרה את הציבור להכריע מהו הפטנט החיוני והשימושי ביותר.

 

ששת הרעיונות שעלו לשלב הסופי:

1. מכווץ כיסא - פתרון שיסייע למעבר כיסא גלגלים בפתחים צרים.

 

2. מתלה לרכב עבור כיסא גלגלים - מפנה מקום לנוסעים אחרים ברכב עצמו, ובנוסף מונע מצב בו הכיסא מלכלך את הריפוד ברכב.

 

3. מחולל חמצן עם מודד סטורציה - המחולל מפעיל את עצמו לבד מתי כשיש ירידת חמצן בדם.

 

4. מכשיר לבדיקת מכשירי טנס - מכשיר הבודק את תקינות הטנסים לאחר השאלה.

 

5. מכשיר לבדיקת סיפאפ - מכשיר מדידה לבדיקת לחץ אוויר היוצא ממכשיר הסיפאפ.

 

6. שולחן עבודה מתכוונן - עבודה נוחה ויעילה יותר לבדיקה ותיקונים של כסאות גלגלים עם פיתוח של המתקן.

 

הגמר יתקיים ביום ראשון, ה-26 בינואר, בטקס מיוחד בנוכחות שר המדע ח"כ אופיר אקוניס וישתתפו בו מתנדבי יד שרה ממציאי הפטנטים. קיומו של הטקס הוא תרומת משפחת מן לזכרם של הזוג פרופסור קלמן יעקב וסילביה מן ז"ל.

 

מתנדבי "יד שרה" עם הפטנטים שישנו עולמות (צילום: באדיבות יד שרה)
מתנדבי "יד שרה" עם הפטנטים שישנו עולמות(צילום: באדיבות יד שרה)
   

עושים טוב כל השנה, בכל התחומים

המתנדבים של "יד שרה" נוגעים בכל תחומי החיים. ביום מעשים טובים, שיתקיים השנה ב-24 במרץ, מתוכננים מגוון פרוייקטי התנדבות עם יד שרה בינהם ביקור חברתי לאנשים קשישים, בודדים ומרותקי בית וסיוע להם במטלות, הפעלות וסדנאות משמחות עבור אנשים עם מוגבלויות במרכזי יום, עזרה בסידור המחסן וניקוי וחיטוי של הציוד הרפואי, פרויקטים לוגיסטיים של שיפור חזות המבנה והגינה במרכזים של יד שרה.

 

בנוסף ליום מעשים טובים, ההתנדבות ביד שרה נמשכת לאורך כל השנה ועמותת רוח טובה המחברת בין מתנדבים לעמותות, מתאימה ליד שרה מתנדבים קבועים בתחומים של העברת הפעלות למשתקמים עם צרכים מיוחדים, ביקורי בית לקשישים וניצולי שואה לצורך הפגת בדידות ותיעוד סיפורי חיים, סיוע בהשאלת ציוד רפואי, הסעת אנשים עם מגבלה פיזית ועוד. גם התנדבות "סטנדרטית" יכולה להוביל בסופו של דבר להמצאת פטנט בנוסף לנתינה והעשייה החשובה, מסכמים בארגון.

 

ב-24 במרץ יתקיים יום מעשים טובים - יום שיא לעשיית טוב שנתית. תושבי ישראל ייצאו לעשות טוב מצפון ועד דרום בשלל פעילויות למען הקהילה והסביבה. רוצים להשתתף? הכנסו עכשיו ומצאו בקליק אחד את הדרך שלכם לעשות טוב. יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה

 

יש לכם סיפור טוב? אל תהססו, רשמו לנו אותו , ואולי הוא יתפרסם אצלנו וידביק רבים בעשייה החיובית

 

בשיתוף עמותת רוח טובה


פורסם לראשונה 22/01/2020 17:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות יד שרה
משנים את העולם
צילום: באדיבות יד שרה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים