שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  "צאו החוצה!": נשיא צרפת צעק על אנשי ביטחון ישראלים בירושלים

  תיעוד מעימות מילולי חריף בכנסייה צרפתית בעיר העתיקה בירושלים: מקרון זעם שמאבטחים מתכוונים להיכנס איתו לכנסיית סנטה אנה. "אני לא אוהב את מה שאתם עושים, כבדו את הנהלים", אמר - 23 שנה לאחר עימות דומה בין נשיא צרפת דאז למאבטחים בירושלים. בהמשך התנצל

   

  נשיא צרפת מקרון בעימות עם המשטרה

  נשיא צרפת מקרון בעימות עם המשטרה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עימות מילולי בין נשיא צרפת לאנשי ביטחון ישראלים. במהלך ביקורו היום (ד') בירושלים לקראת השתתפותו ב"פורום השואה" לרגל 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, צעק הנשיא עמנואל מקרון על המאבטחים הישראלים ואמר: "כולם מכירים את הנהלים. אני לא אוהב את מה שאתם עושים, צאו החוצה. אף אחד לא התכוון לעשות פרובוקציה לאף אחד". בהמשך התנצל מקרון בפני השוטרים ומאבטחי השב"כ ואמר כי לא התכוון לפגוע בהם. צפו בתיעוד התקרית.

   

  העימות בין מקרון לישראלים התרחש בכניסה לכנסיית סנטה אנה בעיר העתיקה שנמצאת בשליטה צרפתית. נשיא צרפת זעם על כך שהישראלים רוצים להיכנס איתו, ותקף אותם מילולית בחריפות. בהמשך מקרון פנה למאבטח הראשי מטעם היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, הודה לו על עבודתו, אך ביקש מכולם לצאת. "עשיתם עבודה נפלאה בעיר. בבקשה, תכבדו את הנהלים שנהוגים במשך מאות שנים. בבקשה", אמר.

  עמנואל מקרון נשיא צרפת עימות עם המשטרה משטרת ישראל (צילום: AFP)
  נשיא צרפת מקרון בעימות בעיר העתיקה(צילום: AFP)

  יצוין כי הישראלים לא התווכחו עם הנשיא הצרפתי. בצד הישראלי אומרים כי מקרון אמנם צעק על אנשי הביטחון, אבל במקביל נתן טפיחה חברית לאחד מאנשי האבטחה במקום. בסופו של דבר הישראלים יצאו, ומקרון נכנס לכנסייה רק עם מאבטחיו.

   

  בירור שנערך בהמשך העלה כי העימות נבע מאי-הבנה. לשב"כ יש אחריות לאבטחתו של מקרון מרגע נחיתתו בישראל, ובוודאי בעיר העתיקה בירושלים. עקב העובדה שהיה ידוע מראש שמדובר בשטח אקס טריטוריאלי בשליטה צרפתית סוכם מראש שעם מקרון ייכנסו לכנסיה נציג אחד של השב"כ ונציג אחד של משטרת ישראל.

   

  מאחר שהשוטרים והמאבטחים הרבים עמדו במבואה לכנסייה, מאבטחיו של מקרון חשבו שיש הפרה של הסיכום. מקרון הרים את קולו ודרש מהם לצאת. בסופו של דבר נשיא צרפת נכנס לכנסיה, כפי שסוכם מראש, עם מאבטח אחד מהשב"כ ושוטר אחד. כאשר מקרון יצא מהכנסיה הוא ניגש למפקד של היחידה לאבטחת אישים ולמפקד המשטרה, התנצל בפניהם ואמר שלא היתה לו כוונה לפגוע באף אחד. הוא לחץ את ידיהם וחיבק אותם. בהמשך הגיעו מקרון ופמלייתו למתחם הר הבית והמתינו לסיום התפילה כדי להיכנס לתוך מסגד אל-אקצה.

  עמנואל מקרון נשיא צרפת עימות עם המשטרה משטרת ישראל (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בעקבות התקרית פרסמו דוברות המשטרה והשב"כ הודעה משותפת: "היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל אבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא", נאמר בהודעה.

   

  עוד צוין כי "נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי. עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל".

  עמנואל מקרון נשיא צרפת ב ביקור ב ירושלים (צילום: AFP)
  מקרון בכנסייה(צילום: AFP)

  עמנואל מקרון נשיא צרפת ב ביקור ב ירושלים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  עמנואל מקרון נשיא צרפת ב ביקור ב ירושלים (צילום: AFP)
  מקרון במתחם הר הבית(צילום: AFP)

  בשנת 1996 ז'אק שיראק נשיא צרפת ב עימות עם ה משטרה משטרת ישראל (צילום: AFP)
  העימות של הנשיא הצרפתי המנוח שיראק ב-1996(צילום: AFP)

   

  העימות של שיראק בירושלים ב-96'

  העימות של שיראק בירושלים ב-96'

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כמה ימים לפני הגעתו של מקרון אמרו באליזה כי הוא יגיע לאזור דרך שער האריות. "הוא זה שיחליט במקום אם להסתובב באזור או לא", הוסיפו - בתגובה שמתייחסת לביקורו המפורסם של נשיא צרפת ז'אק שיראק במזרח ירושלים ב-1996, שבו התעמת עם אנשי הביטחון הישראלים שהגנו עליו מפני אזרחי מזרח ירושלים שניסו ללחוץ את ידו - ואף איים שיעזוב את ישראל אם לא יאפשרו לו לשוחח איתם.

   

  ההתפרצות של שיראק נראתה אז לצופה הטלוויזיה כספונטנית. שגריר ישראל דאז בצרפת אבי פזנר טען כי ש"שיראק תיכנן דרמה עם ישראל כדי לשאת חן בעיני דעת הקהל הערבית שהוא החשיב כל כך. לאחר התקרית, קטע שיראק את ביקורו במזרח ירושלים וחזר בהפגנתיות למלון. כתנאי להמשך ביקורו בארץ, דרש התנצלות מראש הממשלה נתניהו שכמובן סירב ואמר, “אם הוא רוצה להסתלק, שיילך".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים