שתף קטע נבחר

ממשל טראמפ נגד "תיירות הלידות"

המוני נשים, רבות מהן מרוסיה וסין, נוסעות לארה"ב במיוחד כדי ללדת, וכך להשיג לילד שלהן דרכון אמריקני. במסגרת הקשחת חוקי ההגירה, כעת מטיל עליהן הממשל הגבלות חדשות

ממשל טראמפ מכניס לתוקף הגבלות חדשות על אשרות כניסה לארצות הברית בניסיון להיאבק ב"תיירות היולדות", שבמסגרתה נוסעות נשים לארה"ב כדי ללדת שם וכך להשיג לילדיהן דרכון אמריקני, מסמך נחשק למדי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

רוסיה רוסיות יולדות ב פלורידה ארה
סבטלנה מוקרבה, תיירת מרוסיה שנסעה ללדת בארה"ב(צילום: AP)

נשיא ארה
רוצה לבטל את הזכות לאזרחות מלידה. טראמפ(צילום: AP)

לפי הנחיה חדשה של מחלקת המדינה שהועברה אתמול לגורמים הרלוונטיים, מבקְשות-אשרה שייקבע כי הן באות לארה"ב בראש ובראשונה כדי ללדת יקבלו יחס זהה לזה של אזרחים זרים המגיעים לארה"ב לצורך טיפול רפואי. מבקשות האשרה יצטרכו להוכיח שהן באות לטיפול רפואי ושיש להן כסף לשלם על כך. ההנחיות ייכנסו לתוקף מחר.

 

המנהג של תיירות-יולדות בארה"ב הוא חוקי בעיקרו, אם כי יש פה ושם מקרים שבהם הרשויות עוצרות מפעילים של סוכנויות תיירות-לידה בשל הונאות הקשורות בוויזה או העלמת מס. בדרך כלל הנשים ההרות אינן מסתירות את כוונותיהן כשהן מבקשות אשרת כניסה, והן אפילו מציגות חוזים חתומים עם רופאים ועם בתי חולים.

 

 

ממשל טראמפ פועל בשנים האחרונות להגביל את את ההגירה על כל צורותיה, אבל את הנשיא מעסיק במיוחד הנושא של אזרחות מלידה: לפי החוקה האמריקנית, כל מי שנולד בארה"ב נחשב לאזרח אמריקני, וטראמפ יצא נגד הנוהל הזה ואיים לבטל אותו. מומחים וגורמים בממשל שלו אומרים שמבחינה משפטית לא יהיה קל לעשות זאת.

רוסיה רוסיות יולדות ב פלורידה ארה
36 אלף נשים בשנה. לידת-תיירת בארה"ב(צילום: AP)

הטלת הגבלות על אשרות כניסה לנשים בהיריון היא אחת הדרכים להילחם בנושא, אבל היא כרוכה בשאלות קשות, למשל כיצד יוכלו אנשי הרשויות לקבוע אם אישה בהיריון. שאלה אחרת היא אם משטרת הגבולות תורה לנשים לשוב על עקבותיהן משום ששוטרים יחשדו שהן בהיריון רק בעזרת מראה עיניים.

 

תיירוּת-יולדות היא עסק משתלם הן בארה"ב והן במדינות אחרות. חברות אמריקניות גובות עד 80 אלף דולר כדי לסייע להורים בהליך, והן מציעות להם חדרים במלון וטיפול רפואי. רבות מתיירות-הלידה מגיעות מרוסיה ומסין. אין מידע מדויק על מספר הנשים הזרות שנוסעות לארה"ב במיוחד כדי ללדת, אבל הארגון לחקר ההגירה – ארגון הפועל להקשחת חוקי ההגירה – העריך לפני שנים אחדות שבשנת 2012 ילדו בארה"ב כ-36 אלף נשים שנולדו מחוצה לה – ואז עזבו אותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סבטלנה מוקרבה, רוסייה שבאה ללדת בארה"ב
צילום: AP
מומלצים