שתף קטע נבחר

בני 8 עם רובים: ילדים מול קרטלי הסמים

מקסיקו מזועזעת מתמונות של ילדים חמושים בני 8, שמתאמנים למאבק מול קרטלי הסמים. ארגון משמר אזרחי גייס אותם במדינת המחוז גררו, מהאלימות ביותר במקסיקו. הנשיא אומר שגם הקרטלים מגייסים ילדים, אפילו קטנים יותר

תיעוד ממחנה אימונים של ארגון משמר אזרחי במקסיקו מזעזע השבוע את המדינה. בתמונות ממדינת המחוז גררו נראים ילדים, חלקם רק בני 8, מחזיקים רבים ומתכוננים לסיורים נגד ארגוני הסמים שמטילים אימה על התושבים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

התמונות מדרום מקסיקו פורסמו ביום רביעי, ימים ספורים אחרי שמתנקשים מקרטל סמים חיסלו עשרה מוזיקאים בצ'ילאפה דה אלוורז, מהערים האלימות ביותר בגררו – שנחשבת לאחת ממדינות המחוז האלימות ביותר במקסיקו. פרסום התמונות עורר דיון על השימוש בילדים במלחמה מול קרטלי הסמים. ארגוני זכויות אדם טוענים ששילוב הילדים בלחימה לא פוגע רק בביטחונם של הילדים, אלא גם בבריאות הנפשית שלהם.

  ()
התמונות ממדינת גררו

  ()
 

יום אחרי פרסום התמונות אמר נשיא מקסיקו שגם קרטלי הסמים משתמשים בילדים – אפילו קטנים יותר. הנשיא אנדרס מנואל לופס אוברדור טען שבגלל שתוכניות סוציאליות מעניקות לצעירים יותר הזדמנויות לעבוד או ללמוד, קרטלי הסמים מתקשים למלא את השורות ולא מוצאים חמושים – ולכן מגייסים ילדים.

 

"הכנופיות מתקשות למצוא מתנקשים, ולכן מגייסות יותר ילדים וצעירים, בגלל שיש תחרות", אמר הנשיא. לדבריו התוכניות הסוציאליות "מייאשות" את הכנופיות, "והן מנסות לחזק את עצמן עם ילדים". הנשיא הוסיף שכדי להתמודד עם התופעה צריך לטפל בבעיה מהשורש: "לעצור את פירוק המשפחות, לחזק את הערכים ורמת החיים החומרית ולהקדיש תשומת לב לצעירים".

  ()

  ()
 

בתמונות ממדינת המחוז גגרו מציג ארגון משמר אזרחי את הכוח החדש שגוייס "למשטרה הקהילתית": 19 חמושים רעולי פנים, בני 8 עד 15, רובם נושאים אקדחים ורובים. חלק מהילדים הקטנים ביותר מחזיקים מקלות במקום נשק חם. האימונים היו בעיירה אלקוסקאן בגררו.

 

ראש המשרד לזכויות אדם בגררו גינה את ארגון המשמר האזרחי, ואמר שהוא מסכן את הילדים. "אנחנו מתנגדים בתוקף למעורבות קטינים בתפקידים ביטחוניים שמאיימים על שלומם, חייהם וההתפתחות שלהם", נמסר מהמשרד. אחד מארגוני זכויות האדם מתח ביקורת על הממשלה המחוזית בגררו, ומסר שהיא "מתרשלת באופן שיטתי בהבטחת תנאים מינימאליים לרווחת הקהילות, ובהגנה על זכויות הילדים" במדינת המחוז האלימה.

נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור (צילום: רויטרס)
נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור(צילום: רויטרס)
 

אלפי תושבים נמלטו מגררו בעקבות האלימות של קרטלי הסמים. ארגוני משמר אזרחי – שמשמשים כמשטרה בעיירות מרוחקות שהמשטרה בקושי מגיעה אליהן – אומרים שרבים מהילדים שהתגייסו לא יכולים להמשיך בלימודים, ומפחדים לעזוב את הקהילה המקומית ולנסוע לחטיבת ביניים באזור אחר.

 

ארגוני משמר אזרחי במקסיקו אמורים להתמודד עם עבירות קלות כמו קטטות ונהיגה בשכרות, ולהעניש את העבריינים במעצר לזמן קצר, בשירות לקהילה או בקנסות. בפועל הארגונים נלחמים מול קרטלי הסמים. הארגון הקהילתי שפרסם את תמונות הילדים, "המועצה האזורית של הרשות הקהילתית", נאבק בקרטל הסמים האכזרי "ארדיוס" – שאחראי לרצח עשרת המוזיקאים בגררו ביום שישי שעבר. יש שאומרים שלחלק מחברי הארגון הקהילתי יש קשר לכנופיית הסמים שמתחרה ב"ארדיוס", ששמה "רוחוס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים