שתף קטע נבחר

ליברמן: "השמיים לא יפלו אם 'תוכנית המאה' תחכה ל-3 במרץ"

יו"ר ישראל ביתנו התייחס לנסיעתו המתוכננת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שלישי הקרוב לשם הצגת תוכנית השלום של טראמפ: "להציג את התוכנית חמישה שבועות לפני בחירות דווקא ביום שבו נקבע הדיון על הסרת החסינות של ראש הממשלה ימנע דיון ענייני ומעמיק ביוזמה מדינית מן החשובות שראינו בשנים האחרונות"

 

אביגדור ליברמן באולפן ynet (צילום: שאול גולן)
אביגדור ליברמן(צילום: שאול גולן)

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס היום (שישי) לנסיעתו המתוכננת ביום שלישי הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו לארה"ב, לשם הצגת "תוכנית השלום" של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ.

 

"אין לי ספק ש'תוכנית השלום' שנשיא ארה"ב טראמפ מתכוון להציג ביום שלישי הקרוב תכלול לא מעט אלמנטים חיוביים, אבל הצדק חייב גם להיראות.

 

"להציג את התוכנית חמישה שבועות לפני בחירות, דווקא ביום שבו נקבע הדיון על הסרת החסינות של ראש הממשלה - ימנע דיון ענייני ומעמיק ביוזמה מדינית מן החשובות שראינו בשנים האחרונות. חמישה שבועות הם לא זמן רב. אם חיכינו עד עכשיו לא יקרה דבר והשמים לא יפלו לו התוכנית הייתה מוצגת לעולם ב-3 במרץ.

 

"ביום שלישי הקרוב חייבים להתמקד רק בהסרת החסינות ובהחלת הריבונות על בקעת הירדן, כפי שהתחייב ראש הממשלה. אולם, כעת ברור שלנתניהו לא היתה שום כוונה מלכתחילה לספח את בקעת הירדן וכל הדיבורים בנושא הם תרגיל ביחסי ציבור בלבד".

 

הנשיא האמריקני טראמפ הודיע הלילה כי יפרסם את "עסקת המאה" לשלום במזרח התיכון לפני הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון ביום שלישי. נתניהו הוזמן לפגישה יחד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. טראמפ אמר כי ממשלו עדכן את הפלסטינים וכי הם "עשויים להתנגד לתוכנית בהתחלה, אך היא תועיל להם". הנשיא האמריקני הוסיף: "זו תוכנית מצוינת שיכולה באמת לעבוד".

 

גורמים בכירים בממשלה טוענים כי תוכנית המאה הוצגה במלואה לנתניהו בשבועות האחרונים וכי ההזמנה לבית הלבן נעשתה על דעתו ובתיווכו. נתניהו היה זה שביקש לצרף את גנץ, ככל הנראה במטרה לחשק אותו ולהציב בסדר היום את המחלוקת הכי קשה בכחול לבן - הנושא המדיני. עיתוי ההזמנה - ליום שלישי הבא - הוא לא מקרי והוא נופל הן על דיוני החסינות בכנסת והן על דיוני ההדחה של טראמפ, כך שהגשת התוכנית מסייעת פוליטית לשניהם.

  (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)
גנץ, טראמפ ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)

טראמפ אמר הלילה לכתבים במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" כי היה "מופתע" שנתניהו וגנץ הסכימו להגיע לוושינגטון בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל: "שניהם רוצים את העסקה, הם רוצים שלום וגם הפלסטינים רוצים שלום. כולם רוצים שלום אבל לא תמיד מוכנים להגיד זאת", אמר הנשיא האמריקני.

 

לפי גורמים ישראלים שנחשפו לפרטי תוכנית השלום האמריקנית, הצד הישראלי מקבל סיפוח של 30-40% משטחי C שנמצאים כיום בשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל. החלת הריבונות תחול בחלק מהמקרים רק על היישובים עצמם ובחלקים אחרים גם על שטחים פתוחים. הסיפוח הישראלי כולל גם התנחלויות מבודדות.

 

האמריקנים מציעים להחיל מיד את הריבונות הישראלית על כל היישובים הישראליים ביהודה ושומרון, למעט כ-15 התנחלויות, ולחבר אותן ברצף טריטוריאלי. בכירים בהנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון טענו כי נתניהו מעוניין רק בסיפוח בקעת הירדן. בנוסף, לפי התוכנית ירושלים השלמה נשארת בשליטה ישראלית, כולל העיר העתיקה ואילו הפלסטינים מקבלים גישה לעיר ונציגות סמלית. מדובר למעשה בביטול מתווה קלינטון, שלפיו הר הבית והשכונות הפלסטיניות יהיו בריבונות פלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אביגדור ליברמן
צילום: שאול גולן
מומלצים