שתף קטע נבחר

די לטהרנות. נתניהו צריך להגיד "כן" לטראמפ

גם כשהאו"ם הכריז על תוכנית החלוקה היו אידיאליסטים מימין ומשמאל שהתנגדו. נתניהו צריך ללכת בעקבות בן גוריון ולהסכים לעסקת המאה

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)
גנץ, טראמפ ונתניהו. רק תגידו כן(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)

תתארו לכם שאין יותר משמעות לשאלה האם יישוב נמצא "בתוך הגדר" או "מחוץ לגדר". תתארו לכם שאין יותר אבחנה בין "בנייה בגושים" לבין בנייה "ביישובים מבודדים". תתארו לכם שיורדת מהפרק השאלה של פינוי יישובים. תתארו לכם שאין יותר הבדל בין יהודי שגר בתוך הקו הירוק לבין מי שגר מחוצה לו. כולם אזרחים שווי זכויות.

 

 

תתארו לכם שהפלסטינים כבר לא יכולים לעשות בשטחי C מה שבא להם, ושיש לנו גיבוי של המדינה החזקה בעולם להפסיק לאלתר את ההשתלטות הפרועה שלהם על השטח, את החציבות הבלתי-חוקיות ואת הרס אתרי הארכיאולוגיה והמורשת היהודית.

 

תתארו לכם שירושלים המאוחדת נשארת בריבונותנו לנצח נצחים, ועם חותמת בינלאומית. תתארו לכם שארה"ב של אמריקה מודיעה לפלסטינים שיקבלו מדינה רק אם יעמדו תוך זמן קצוב בשורה של תנאים. תתארו לכם שהאמריקנים לא רק מכירים בזכויותינו המשפטיות על ארץ ישראל, כפי שעשו בהצהרת פומפאו, אלא גם קוראים לנו לממש אותן בחלקים נרחבים של יהודה ושומרון. ועכשיו. תתארו לכם שכל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי שזה יקרה הוא לומר "כן". תתארו לעצמכם. זה הרי ממש פעמי משיח.

 

 

ועכשיו, תתארו לכם שיש גורמים בימין שחושבים להתנגד למהלך הנסי הזה, כי מוזכרות שם המילים "מדינה פלסטינית" וכי לא קיבלנו את כל מבוקשנו מיד, ומוכנים לקחת סיכון שנישאר בלי כלום.

 

 

תתארו לכם גם שיש אנשים שמתיימרים להנהיג את מדינת ישראל, אשר במקום להודות על הנס ולברך את נשיא ארה"ב על המעשה הנועז שלו ועל המתנה המופלאה הנוספת שנתן לנו, מחזירים אותנו לפוליטיקה הקטנה ומקטרים שהרסו להם את ההצגה העלובה שתכננו על החסינות.

 

גם כשהאו"ם הכריז על תוכנית החלוקה, והציע לעם היהודי מדינה יהודית משלו בארץ ישראל, היו טהרנים אידיאולוגיים מימין ומשמאל שהתנגדו לה. למזלנו הרב מי שעמד מולם היה דוד בן גוריון, המנהיג המפוכח, והשאר היסטוריה. פוליטיקאים שלא מסוגלים להבין את גודל השעה לא ראויים להנהגה.

אנו נמצאים בחלון הזדמנויות מדיני ייחודי וחד-פעמי, שמחייב את ההנהגה הישראלית לעשות מעשה, ולהגיד בפה מלא: כן. לקבל את תוכנית הנשיא טראמפ ולהחיל עוד היום את החוק הישראלי על כל השטח שמוסכם על ידו. צריך לומר שאנחנו מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית ממערב לירדן, לבקש מהממשל האמריקני שיעגן את המתווה בחוק, באופן שיקשה על ממשל פחות ידידותי לסגת ממנו, ולסייג שאם תוך זמן קצוב הפלסטינים לא מקיימים שום דרישה, ישראל משוחררת לפעול בשטח ברצונה. אבל את מה שנותנים לנו עכשיו חייבים לקחת מיד, ללא היסוס.

 

לביצוע המהלך ההיסטורי הזה אין שום מניעה משפטית. מעבר לכך שמדובר בשעת כושר היסטורית נדירה, שמאפשרת גם לממשלת מעבר לעשותו, הכנסת העניקה לממשלה הסמכה מפורשת לבצעו (בסעיף 11ב לפקודת סדרי השלטון והמשפט, התש"ח-1948).

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לעת כזאת למלכות. מערכת היחסים שיצר עם הממשל האמריקני הנוכחי, החשיבה מחוץ לקופסה של הנשיא טראמפ וצוותו, והאומץ שלהם לשנות את הפרדיגמה לניהול הסכסוך, הניחה בפנינו הזדמנות מדינית חסרת תקדים שלא הייתה כמוה מאז הכרזת המדינה.

 

על נתניהו ללכת בעקבותיו של בן גוריון ולעשות את הצעד הנוסף לקראת שיבתו המלאה של העם היהודי לכל מרחבי מולדתו. להחלת החוק הישראלי על ההתיישבות יש תמיכה ציבורית רחבה ביותר ועיני רבים-רבים בעם נשואות אליו ברגעים אלה. למען הדורות שחלמו, למען ביטחון ישראל, למען המתיישבים החלוצים ולמען הצדק ההיסטורי – אל לו להחמיץ את ההזדמנות.

 

  • ד"ר ענת רוט היא מנכ"לית פורום שילה

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 25/01/2020 09:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים