שתף קטע נבחר

ליברמן על עיתוי פרסום עסקת המאה: "קצת חשוד בלשון המעטה"

לקראת נסיעתו של נתניהו לוושינגטון, אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "ראש הממשלה בורח לארה"ב כדי לא לעמוד בהתחייבותו להחיל ריבונות על בקעת הירדן". הוא הבהיר כי הכנסת תצביע בכל מקרה על הקמת ועדה לדיוני החסינות, אך סירב להתחייב כי מפלגתו תתנגד לבקשה: "כל אחד יגבש עמדתו עצמאית"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שבת) לעיתוי הפרסום הצפוי של "עסקת המאה" של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, ואמר כי "להוציא תוכנית כזאת שלושה שבועות לפני הבחירות זה קצת חשוד בלשון המעטה". לדבריו, נתניהו "בורח בשבוע הבא לארצות הברית כדי לא לעמוד בהתחייבות שלו להחיל ריבונות על בקעת הירדן".

 

ליברמן הוסיף באירוע "שבתעתון" ברעננה: "במקום לנסוע 2.4 ק"מ לכנסת כדי להעביר ריבונות ישראלית על הבקעה בשלוש קריאות ביום אחד, כמו שבזמנו בגין העביר את חוק רמת הגולן, הוא מעדיף לטוס 9,476 ק"מ לוושינגטון. כדאי שנתניהו יגיד שלום לחסינות וימנע כפייה דתית, ורק אחר כך ישכין שלום במזרח התיכון".

אביגדור ליברמן (צילום: יריב כץ)
"כדאי שנתניהי יגיד שלום לחסינות, ורק אחר כך ישכין שלום". ליברמן(צילום: יריב כץ)

"הוא אמר אז שאולמרט, עוד בלי כתב אישום ורק עם חקירות, לא יכול לכהן מבחינה מוסרית וציבורית - אז מצפים ממנו למלא את ההתחייבות הזאת. אבל כנראה כמו שהוא התחייב להעביר את הריבונות הישראלית בבקעת הירדן וכמו שהוא אמר 'מה פתאום' שהוא לא יתעסק בחסינות, גם כאן תהיה אותה התנהלות. זה עוד מהלך של יחסי ציבור בלבד".

 

על ההצבעה השבוע על הקמת ועדת הכנסת לדיון בחסינות, אמר ליברמן: "אין דיון ביום שלישי על החסינות. יש הצבעה על הקמת ועדת הכנסת, ולא צריך פה שום דיון. יושב ראש הכנסת גם ככה דחה את זה בצורה נדיבה עד יום שלישי, ואני רק ממלא את בקשתו של ראש הממשלה. הרי הוא ביקש חסינות, לא מישהו אחר".

 

עם זאת, ליברמן לא התחייב כי מפלגתו תצביע נגד בקשת החסינות: "כל אחד שיישב בוועדה, זה גוף מעין שיפוטי וכל מפלגה שולחת נציגים. כל מי שיושב בוועדה חייב לשבת בדיונים מהתחלה ועד הסוף, ומי שיישב יגבש את עמדתו באופן עצמאי".

 

כחול לבן שוקלים אם לקבל את הזמנת טראמפ; הערכה: גנץ יסרב

טראמפ הודיע כי יפרסם את "עסקת המאה" לשלום במזרח התיכון לפני הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון ביום שלישי. נתניהו הוזמן לפגישה יחד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. טראמפ אמר כי ממשלו עדכן את הפלסטינים וכי הם "עשויים להתנגד לתוכנית בהתחלה, אך היא תועיל להם". הנשיא האמריקני הוסיף: "זו תוכנית מצוינת שיכולה באמת לעבוד".

 

 

גורמים בכירים בממשלה טוענים כי תוכנית המאה הוצגה במלואה לנתניהו בשבועות האחרונים וכי ההזמנה לבית הלבן נעשתה על דעתו ובתיווכו. נתניהו היה זה שביקש לצרף את גנץ, ככל הנראה במטרה לחשק אותו ולהציב בסדר היום את המחלוקת הכי קשה בכחול לבן - הנושא המדיני. עיתוי ההזמנה - ליום שלישי הבא - הוא לא מקרי והוא נופל הן על ההצבעה בכנסת לקראת דיוני החסינות והן על דיוני ההדחה של טראמפ, כך שהגשת התוכנית מסייעת פוליטית לשניהם.

 

הנהגת כחול לבן שוקלת אם לקבל את ההזמנה של טראמפ. בקרב צמרת המפלגה מתגבשת הערכה כי מדובר ב"תרגיל פוליטי" וכי לא נכון שיו"ר המפלגה יהיה חלק ממהלך שהעיתוי שלו אינו ברור ונועד לשרת את צרכיו הפוליטיים של נתניהו. הערב יכנס גנץ מסיבת עיתונאים כדי למסור את החלטתו בנושא.

  (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)
גנץ, טראמפ ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)

גם יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ התייחס היום לעיתוי פרסום תוכנית טראמפ, ואמר כי "אין דבר רציני בהצעה מדינית שמוגשת מספר שבועות לפני בחירות". באירוע "שבתרבות" בחדרה הוסיף ח"כ פרץ: "העיסוק אם לנסוע או לא הוא משני, מה שחשוב זו השאלה האם המהלך אמיתי. עמדתינו היא כי יש לקיים מו"מ על בסיס פתרון שתי המדינות לשני עמים, עם עקרון של חילופי שטחים. אנו מתנגדים לכל מהלך חד צדדי".

 

ח"כ אילן גילאון (העבודה-גשר-מרצ) הגדיר באירוע "שבתרבות" בנס ציונה את הפרסום הצפוי של עסקת המאה "ברית בין שני אנשים המסובכים בפרשות שחיתות וזורקים האחד לשני חבל הצלה". לדבריו, "העסקה המוצעת, כפי שפורסמה בתקשורת, היא גרועה בכל קנה מידה ונידונה לכישלון, והיא תוצר אך ורק של ברית בין שני מנהיגים המסובכים עד צוואר בפרשיות שחיתות, שבאמצעות צעדים מדיניים קיקיוניים מנסים להסיט את הדיון. חלומות הסיפוח, והעובדה שהפלסטינים אינם בכלל צד בסיפור הזה, מעידים על מידת הרצינות של ה'דיל' הזה. לצערי איני רואה פה שלום בפתח, אלא אלימות ותבערה".

 

ח"כ אלי אבידר ממפלגתו של ליברמן אמר באירוע "שבתרבות" בבאר שבע כי "נתניהו לא צריך לטוס לארה"ב כי הוא מכיר התוכנית, והוא זה שמעכב אותה כבר שנה בגלל כתבי האישום. הוא צריך להישאר לדיוני החסינות, כי אנחנו לא נעצור או נעכב את הדיונים, אפילו לא לשעה".

 

הוא הוסיף: "טראמפ הוא ידיד ישראל, אבל נגיב על התוכנית כשנקבל אותה, אחרי הבחירות. איבוד העשותונות של בנט ושקד משדר פאניקה, ונראה שסמוטריץ' כבר הזמין בגדים בצבע כתום להפגנות בעלי-אקספרס. כדי לשמור על ארץ ישראל צריך מנהיגות, רצינות ועמוד שדרה. פאניקה לא תעזור כאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אביגדור ליברמן
צילום: יריב כץ
מומלצים