שתף קטע נבחר

לקראת פרסום "עסקת המאה": מילון מונחים מקוצר

שטח C, מובלעות, סיפוח וריבונות: לקראת הצגת פרטים מתוכנית השלום של הממשל האמריקני מחר בוושינגטון, הנה מונחים חדשים וישנים שנכנסו לשיח המדיני. בתוך כך, נתניהו וגנץ הגיעו לארה"ב וייפגשו הערב בנפרד עם הנשיא טראמפ

 בני גנץ דונלד טראמפ בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)
גנץ, טראמפ ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)

עם הזמנתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לבית הלבן כדי לדון בפרטי "עסקת המאה" של הממשל האמריקני, ועוד קודם לכן, נשמעו שלל מושגים הקשורים בהתיישבויות ובתוכנית השלום של הנשיא טראמפ. הנה מדריך מקוצר למונחים העיקריים.

 

טראמפ יאמר לנתניהו ולגנץ: "יש לכם שישה שבועות להתנעת התוכנית"

 

 
 
בני גנץ נחת בווישנגטון בנימין נתניהו (צילום: אלעד מלכה)
המנהיגים מגיעים לארה"ב, בנפרד(צילום: אלעד מלכה)
 

    

שטח C: זהו שטח שנקבע בהסכמי אוסלו ונמצא בשליטה ישראלית מלאה, אזרחית וביטחונית. כיום כל השטח נמצא בגדה המערבית, אך בעבר הוא כלל גם את היישובים בגוש קטיף עד לפינוי שהתבצע בהתנתקות. שטח C מהווה כ-61% אחוזים מכלל השטח ביהודה ושומרון.

 

התיישבות היהודית בשטחי C: מהווה 3-5% אחוזים מכלל השטח. ביישובים אלה גרים כ-427,800 מתיישבים ביותר מ-250 ערים ,יישובים ומאחזים.

בנייה פלסטינית אפרת שטח C (מיכאל שפרבר)
בנייה פלסטינית בשטח C, ארכיון(מיכאל שפרבר)

ההתיישבות הערבית בשטחי C: לפי נתוני רשות האוכלוסין הפלסטינית ואנשי "שלום עכשיו", בשטחי C חיים בין 150 ל-200 אלף פלסטינים. לפי נתוני ראשי ההתנחלויות, המספר נמוך בהרבה ועומד על 70-90 אלף תושבים.

 

שטחי בקעת הירדן: על פי מפת הסיפוח שהציג נתניהו - הכוללת יישובים במועצות בקע, הירדן וצפון ים המלח ובנימין - יישובי הבקעה תופסים כ-37% משטחי C. עם זאת, אם מודדים רק את היישובים שבתחום השיפוט של בקעת הירדן וצפון ים המלח, השטח מהווה כ-30% משטחי C. בבקעת הירדן מתגוררים 5,600 תושבים ב-21 יישובים.

 

מובלעות: הכוונה היא לשטח של יישוב יהודי שמוגדר שטח C ומוקף בשטחי A או B. קיים גם מצב הפוך - יישוב פלסטיני מוקף בשטחי C.

 

סיפוח: הכרזה של המדינה על שטח כשלה. הדבר מלווה אוטומטית בהחלת ריבונות.

 

ריבונות: החלת החוק הישראלי על השטח. המשמעות היא שמשרדי הממשלה יעבדו ישירות מול ההתנחלויות ולא דרך המנהל האזרחי - השלטון הצבאי ייפסק, יוקמו בתי משפט מותאמים ועוד. בנוסף, כל חוק שתחוקק הכנסת יחול אוטומטית על תושבי ההתנחלויות ללא צורך של חתימת אלוף פיקוד מרכז. ההערכה היא שאם תחיל ישראל את החוק על שטחי יו"ש, הדבר יבוצע בהדרגתיות לאורך כמה שנים.

 

גושי ההתיישבות: מושג לא רשמי שאין לו גבולות מוגדרים. הכוונה היא לקבוצה של יישובים סמוכים שנמצאים קרוב יחסית לקו הירוק. בראייה רחבה, כשמדברים על גושי ההתיישבות מתכוונים בעיקר לערים הגדולות בשטח C ובהן בית"ר עילית, מודיעין עילית, אריאל, מעלה אדומים, יישובי גוש עציון, גוש אדומים הסמוך לירושלים, גוש קרני שומרון, גבעת זאב ויישובים נוספים. גושי ההתיישבות קיבלו מעמד של קונצנזוס בקרב הציבור בישראל, אף שאיש לא יודע מהם גבולותיהם המוגדרים.

 

מדינה פלסטינית מפורזת: מדינה עצמאית עם משטר וגבולות קבע, אך ללא צבא וללא נשק - אלא רק עם כוח שיטור. תוכנית טראמפ מציעה להקים מנהרה שתחבר בין הרצועה לבין שטחי המדינה הפלסטינית ביהודה ושומרון. הפלסטינים יידרשו לפרק מנשקם את חמאס והג'יהאד האיסלאמי.  

  

טראמפ יאמר לנתניהו ולגנץ: "יש לכם שישה שבועות להתנעת התוכנית"

הנשיא האמריקני צפוי להיפגש הערב בנפרד עם ראש הממשלה נתניהו ועם יו"ר כחול לבן גנץ, ולהציג בפניהם את מתווה "עסקת המאה" להסדר מדיני עם הפלסטינים. מחר ימסור טראמפ פרטים על התוכנית במסיבת עיתונאים משותפת עם נתניהו. לפי גורם בכיר בוושינגטון, טראמפ יעביר לנתניהו ולגנץ את המסר: "יש לכם שישה שבועות להתניע את התוכנית, אם תרצו".

 

בבית הלבן מקווים שאם נתניהו וגנץ יתמכו בתוכניתו, היא תוכל לצבור מומנטום. לפי שעה, הפלסטינים עומדים בהתנגדותם הנחרצת לתוכנית שבמסגרתה הם עתידים ליהנות מזריקת עידוד כלכלית של 50 מיליארד דולר שיגיעו בעיקר ממדינות ערב. ברשות הפלסטינית מאמינים שהתוכנית הזו תגנוז את תקוותם למדינה פלסטינית ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה.

 

"עסקת המאה" - תוכנית המתפרסת על יותר מ-50 עמודים - היא תולדה של מאמצים שנמשכו שלוש שנים, בעיקר מצד יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, היועץ אבי ברקוביץ' ושליחו לשעבר של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
מימין: גנץ, טראמפ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
מומלצים