שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אוצר של מטבעות עתיקים התגלה בבית שודד עתיקות

  בביתו של תושב כפר כנא התגלו 232 מטבעות עתיקים - מהתקופה הפרסית ועד התקופה העותומאנית. המטבעות הוחרמו על ידי פקחי רשות העתיקות והמשטרה

   

   

  232 מטבעות עתיקים התגלו אצל שודד עתיקות בגליל    (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

  232 מטבעות עתיקים התגלו אצל שודד עתיקות בגליל    (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  232 מטבעות עתיקים אשר נגנבו מאתרי עתיקות שונים בצפון הארץ, נתפסו בשבוע שעבר בביתו של תושב כפר כנא במבצע של מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות ושוטרי תחנת כפר כנא. החשוד נעצר ונחקר בתחנת המשטרה ובימים הקרובים יועבר התיק להכנת כתב אישום.

   

  מתברר כי מדובר ב"עבריין חוזר", שכבר נתפס בעבר פעמיים "על חם" כשהוא חופר באדמה ומחפש עתיקות ללא היתר באמצעות גלאי מתכות. בשני המקרים הקודמים, הוא נשפט והורשע בבית משפט. בין המטבעות שנמצאו אצל החשוד, זיהו חוקרי רשות העתיקות מטבעות החל מהתקופה הפרסית במאה 5 לפנה"ס, דרך התקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית, ועד לתקופה העותומאנית - מלפני 500 שנה בקירוב. המטבעות הוחרמו.

   

  המטבעות - מהתקופה הפרסית ועד התקופה העותמאנית (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)
  המטבעות - מהתקופה הפרסית ועד התקופה העותמאנית(צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

  כמה מהמטבעות שהתגלו אצל תושב הגליל (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)
  כמה מהמטבעות שהתגלו אצל תושב הגליל(צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

   

  מפקח היחידה למניעת שוד ברשות בעתיקות, ניר דיסטלפלד, אמר: "חשוב שהציבור ידע כי כל חפירה באתר עתיקות או גילוי של עתיקות, גם בשטח פרטי, מחייבים דיווח מיידי לרשות העתיקות. מקומם שבשם בצע כסף יש מי שהורסים ופוגעים בעתיקות, ומונעים מכלל הציבור ליהנות מהמורשת ששייכת לכולנו".

   

  המטבעות - מאתרי עתיקות (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)
  המטבעות - מאתרי עתיקות(צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

  אחד המטבעות שנתפס בביתו של החשוד (צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)
  אחד המטבעות שנתפס בביתו של החשוד(צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות)

   

  סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, ד"ר איתן קליין, הוסיף: "מטבעות עתיקים הם פריטים בעלי חשיבות מדעית מיוחדת, שכן הם יכולים לתארך בצורה מיטבית ומדויקת הקשרים ארכיאולוגיים. לצערנו, אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של אזרחים הרוכשים גלאי מתכות, הולכים ומחפשים מטבעות עתיקים באתרי עתיקות ללא היתר, עוקרים את המטבע מהקונטקסט הארכיאולוגי שבו הוא הונח בעת העתיקה, ובכך פוגעים באופן אנוש בערכו המדעי. מטבע שנגנב מאתר עתיקות הנו פיסת מידע חשובה שתחסר בבוא היום כאשר ארכיאולוגים ירצו לבצע במקום חפירה ארכיאולוגית, ולמעשה מדובר בחלק חסר מהפאזל ההיסטורי של ארץ-ישראל".

   

  מרשות העתיקות נמסר כי "מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות עושים לילות כימים על מנת לסכל את התופעה האסורה על פי חוק, של חיפוש עתיקות ללא היתר בעזרת גלאי מתכות. אנו קוראים לבתי המשפט להחמיר בענישה כדי ליצור הרתעה חזקה נגד פושעים החומדים וחומסים את אוצרותיה ההיסטוריים של הארץ. כך ניתן יהיה למנוע את הנזק שנגרם לאתרי העתיקות של ישראל - מורשת השייכת לכלל הציבור בארץ ובעולם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות
  חלק מהמטבעות
  צילום: ירון ביבס, רשות העתיקות
  מומלצים