שתף קטע נבחר

נתניהו מושך את בקשת החסינות: "לא אתן להפריע למהלך היסטורי"

ראש הממשלה הודיע שהוא מוותר על בקשתו לחסינות מהעמדה לדין, וכינה את כינוס המליאה בכנסת "פוליטיקה זולה שפוגעת ברגע מכריע בתולדות המדינה". הערכה: היועמ"ש יגיש את כתב האישום בעוד כשבוע, הדיונים יתחילו אחרי הבחירות

   

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (שלישי) כי הוא מושך את בקשת החסינות מהכנסת בעקבות עסקת המאה שצפויה להתפרסם הערב. כעת יוכל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט להודיע על פתיחת משפטו של נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים ללא דיחוי, כאשר ההערכה היא שהתיק יוגש בעוד כשבוע לבית המשפט אולם הדיונים במשפט יחלו רק לאחר הבחירות.

 

נתניהו כינה את מליאת הכנסת שהייתה אמורה להתכנס בעוד כשעה להצבעה על הקמת ועדת הכנסת "מופע נוסף בקרקס הסרת החסינות", ואמר כי מדובר ב"המשך הרדיפה האישית נגדו".

 

בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב רה"מ כי "בשעה גורלית זו לעם ישראל, בעת שאני נמצא בארה"ב בשליחות היסטורית לעצב את גבולות הקבע של ישראל ולהבטיח את ביטחוננו לדורות הבאים, צפוי להיפתח בכנסת מופע נוסף בקרקס הסרת החסינות.

 

"זהו המשך הרדיפה האישית האובססיבית כלפיי מצד אנשי 'רק לא ביבי'", כתב ראש הממשלה, "במקום להבין את גודל השעה ולהתעלות מעל שיקולים פוליטיים, הם ממשיכים לעסוק בפוליטיקה זולה שפוגעת ברגע מכריע בתולדות המדינה".

מסמך משיכת חסינות בנימין נתניהו ()
 

 

נתניהו הוסיף כי "מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן, מאחר שכל כללי עבודת הכנסת נרמסו ברגל גסה ומאחר שתוצאות ההליך הוכתבו מראש ללא דיון ענייני כמתחייב - החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך. לפני דקות אחדות הודעתי ליו"ר הכנסת שאני מושך את בקשת החסינות ובהמשך אנפץ את כל הטענות המופרכות ותיקי הסרק שהוגשו בענייני. אבל עכשיו, לא אתן ליריביי הפוליטיים להשתמש בעניין זה כדי להפריע למהלך ההיסטורי שאני מוביל".

  

בשבוע האחרון נתניהו שקל את המהלך ברצינות רבה משום שהבין שהחסינות ממילא לא תינתן לו, והדבר כולו יגרום נזק - בלי תועלת. ההחלטה לא בהכרח מפתיעה, כיוון שבסביבת רה"מ מתדרכים בימים האחרונים כי הוא שוקל למשוך את הבקשה, אלא שהוא לא רצה לעשות את זה בזמן האירועים שהתקיימו בוושינגטון.

 

למרות ויתורו של נתניהו על החסינות, המליאה תתכנס בכל זאת על-מנת לדון בבקשת החסינות של חבר הכנסת חיים כץ.

 

הערכה: הדיונים - רק אחרי הבחירות

ההערכה היא שכתב האישום לא יוגש כל עוד נתניהו בחו"ל, אך יועבר בעוד כשבוע לבית המשפט. עם זאת, הדיונים במשפט יחלו רק אחרי הבחירות ואולי אף לאחר הפסח על פי יומנו של בית המשפט. מיד עם תחילת המשפט יועברו לפרקליטיו של נתניהו גם כל חומרי החקירה הדרושים לו לשם הכנת משפטו, זאת לאחר שכבר הועברה לו ליבת חומרי החקירה לקראת השימוע.

 

במהלך עשרת הימים האחרונים, משנראה שנתניהו אינו מצליח לגבש רוב למניעת מתן החסינות, נערכו הצוותים של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחד עם מי שתנהל את התיק ותהיה התובעת במשפטו של נתניהו, המשנה לפרקליט המדינה עו"ד ליאת בן ארי, על תסריט חלופי שלפיו כתב האישום יוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים - כפי שמחייב החוק במקרה של העמדת ראש ממשלה לדין.

 

מנדלבליט וצוותו מוכנים מזה כשישה שבועות, לצד ההכנות שהיו להם לקראת דיוני החסינות בוועדת הכנסת, גם להגשת התיק של נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

עוד קודם, לבקשת נתניהו לנהל דיון בבקשתו לקבל חסינות מהכנסת, ומשזו בוששה לבוא במהלך 30 היום שהוכנו לו על מנת לבקש חסינות, החלו צוותים ובראשם היועמ"ש להיערך למקרה שנתניהו לא יגיש את הבקשה - והפרקליטות תצטרך להתחיל לנהל את התיק בבית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים