שתף קטע נבחר

האמת על ביקורי הישראלים בסעודיה

זה המצב: משלחות מהארץ כבר יצאו בשנתיים האחרונות לממלכה, בשקט. אריה דרעי יודע את זה. שר החוץ הסעודי יודע זאת גם הוא

 

שר החוץ של סעודיה עדל אל ג'ובייר ב שגרירות סעודיה לונדון בריטניה (צילום: AFP)
שר החוץ של סעודיה עדל אל ג'ובייר (צילום: AFP)

מצד אחד, עאדל ג'ובייר, שר החוץ הצעיר-ותיק של סעודיה, מתעקש להבהיר ש"אין לנו קשרים מכל סוג שהוא עם ישראל". מהצד השני, שר הפנים אריה דרעי, בהודעה היסטורית, קורא לאנשי עסקים ישראלים לצאת לסעודיה ולבחון אפשרויות למיזמים משותפים. אז למי להאמין?

 

 

רק יממה עברה בין ההודעה הסעודית להודעה הישראלית. הראשונה מכחישה, השנייה נושאת בשורה מפתיעה – אבל מתחת לפני השטח הכול מתואם, דרעי יודע, וגם ג'ובייר – שועל פוליטי מנוסה, שהספיק לכהן כשגריר ארצו בוושינגטון - יודע גם יודע.

 

זו האמת: משלחות ישראליות כבר יצאו בשנתיים האחרונות לסעודיה, בשקט. חלקן עם בכירים בקהילת הביטחון, חלקן עם אנשי עסקים, מרביתן – אבל לא כולן – עם בעלי דרכונים כפולים. למארחים הסעודים ברור מי הגיע, ומהיכן בדיוק הוא הגיע. והנה, לא מזמן קיבלתי קופסת עוגיות שעליה נכתב באנגלית ובערבית "תוצרת ג'דה". מעניק השי לא היה צריך להסביר.

 

לפי שעה לא כולם יוכלו להיכנס לסעודיה – בעלי דרכון ישראלי בלבד לא יוכלו ליהנות בשלב ראשון משיחות עם מקומיים וממסעות תיירות. אישורי הכניסה לממלכה נמצאים בידיהם של יורש העצר מוחמד בן-סלמאן וחבורת מקורביו, והם אלה שיחליטו מי יבוא מהצד שלנו, מי יסתובב וירקום תוכניות עסקיות. במקביל, הם גם ידאגו לנהל אחריהם מעקב צמוד. בן-סלמאן ממשיך לטפח את העיר המדברית החדשה נאום כמחוז תיירות מודרני, ומזרים לשם משקיעים ואנשי עסקים, כשבמקביל גם בג'דה נפתחו שותפויות בינלאומיות – וישראל מציעה להכניס את סעודיה לעולם ההייטק ולהרחיב את תעשיית המזון המקומית.

 

כל מי שהגיע עד כה מישראל לג'דה עשה זאת בטיסה מיוחדת (מטעם קהילת הביטחון) או באמצעות חברת התעופה הירדנית. האיש הפשוט בסעודיה עדיין לא יודע לזהות ישראלים, ולא חולם שהם יעמדו בקרוב מאוד לצידו. הוא גם מתקשה עדיין לדבר בפתיחות על קשרים או על שותפויות עם ישראל. אבל לבן-סלמאן זו הזדמנות להסיט את תשומת הלב מפרשת רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י ולהשכיח את עשרות האסירים – בעיקר נשים – שלחמו למען זכויות אדם. הוא יודע שמבקרים ישראלים שיגיעו בגלוי לממלכה יעוררו הרבה מאוד עניין.

 

אבל ישנו עניין נוסף מהצד הסעודי: זאת תהיה סטירת לחי מצלצלת לאיראנים. בסעודיה הרי עוד לא שכחו למשמרות המהפכה את הפגיעה המתוחכמת והנזק הקשה למתקני הנפט של עראמקו. איראן כבר התחילה לתקוף בחריפות את "היחסים החדשים", בלי לנקוב בשמות המפורשים – שכן הסעודים מודיעים רשמית שאין קשרים "עם הציונים". כולם יודעים שההודעה של דרעי לא הגיעה ללא תיאום מוקדם, ומחכים לראות – במיוחד האיראנים – מה יקרה עכשיו.

 

  • סמדר פרי היא פרשנית העולם הערבי של "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים