שתף קטע נבחר

סבים דרשו קשר עם הנכדים - ביהמ"ש יתערב

ברקע סכסוך עם הוריו ניתק האב את הקשר שלהם עם ילדיו. בית המשפט למשפחה סירב לחייב את חידוש הקשר, אבל אז הגיע הערעור למחוזי

בית המשפט למשפחה דחה בשנה שעברה תביעה של סבים לקשר עם שלושת נכדיהם על סמך תסקיר שלפיו כפיית הקשר עלולה להזיק להם על רקע הסכסוך העמוק עם הוריהם. אלא שלאחרונה קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב את ערעור הסבים, והורה להחזיר את התיק לבית המשפט למשפחה, על מנת שיקבל החלטה חדשה בהתאם לחוות דעת של פסיכולוג קליני.

 

הסבים הם הוריו של האב. הקשר בינם לבין שלושת ילדיו – כולם בני פחות מ-14 - נותק לפני כמה שנים בעקבות סכסוך משפחתי-עסקי קשה. לפני כשנתיים הגישו הסבים תביעה לקביעת הסדרי ראייה עם הנכדים חרף התנגדותם הנחרצת של הוריהם.

 

שופטת בית המשפט למשפחה, קרן גיל, הזמינה תסקיר של עובדת סוציאלית כדי לבדוק אם טובת הקטינים מצדיקה התערבות בשיקול הדעת של ההורים. לאחר שנפגשה עם ההורים ועם הסבים המליצה העובדת הסוציאלית שלא לכפות את הקשר עם הנכדים נוכח קונפליקט הנאמנויות החמור שעלול להיווצר אצלם על רקע האיבה השוררת בין האב לבין הוריו.

 

השופטת גיל קיבלה את המלצת העובדת הסוציאלית ובפסק דין שניתן לפני כחצי שנה הודיעה על דחיית התביעה. אלא שהסבים לא השלימו עם פסק הדין וערערו עליו למחוזי.

 

הם טענו שלא ייתכן שתביעתם תידחה מבלי שעמדת הילדים תשמע וללא מינוי מומחה שיבדוק אם הקשר ישרת את טובתם. ההורים טענו מנגד כי חוות הדעת של העובדת הסוציאלית מספיקה וברורה והמלצותיה היו חד-משמעיות.

 

אלא שסגן נשיא המחוזי שאול שוחט הסכים עם הסבים. בפסק הדין צוין כי חשיבות קיומו של קשר בין סבים לבין נכדים קיבלה ביטוי באמנות בינלאומיות שונות, כולל אמנת האג שאושרה על ידי מדינת ישראל ב-1991. בהתאם, מאפשר החוק לבית המשפט לכפות על הורים לקיים קשר עם הסבים במקרים שבהם ראה שהדבר משרת את טובת הילדים.

 

אלא שבמקרה הנוכחי לא ברור מהי טובת הילדים שכן עמדתם לא נשמעה, והעובדת הסוציאלית ביססה את ממצאיה על סמך פגישות עם ההורים ועם הסבים מבלי לשמוע כלל מהו רצונם.

 

השופט קבע כי לא התרשם שבירור דעתם של הילדים בנושא תסב להם נזק כלשהו, בפרט לנוכח הגיל שלהם והעובדה שהנכד הגדול כבר יצר בחשאי קשר עם סביו והביע רצון להיפגש עמם.

 

לפיכך המליץ השופט להחזיר את התיק לבית המשפט למשפחה לצורך בירור עמדת הילדים. השופטים עינת רביד ונפתלי שילה הסכימו עמו, כך שהערעור התקבל. השופטים הורו לבית המשפט למשפחה למנות פסיכולוג קליני במימון הסבים, ולאחר שייפגש עם הקטינים וימסור דיווח על ממצאיו, להוציא החלטה חדשה ומנומקת.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערים: עו"ד אריאל שריג
  • ב"כ המשיבים: עו"ד יאיר שיבר, עו"ד דורון שיבר
  • עו"ד שירי מלכה עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: איציק שוקל
עו"ד שירי מלכה
צילום: איציק שוקל
מומלצים