שתף קטע נבחר
צילום: AP

הזדמנויות וסיכונים: עתיד ביטחון ישראל במתווה טראמפ

מצב שבו הפלסטינים יקבלו את עקרונות תוכנית השלום ובכללם ריבונות ישראלית בבקעת הירדן, ישרת את יכולותינו לסכל איומי טרור. מנגד, להתנחלויות מבודדות במובלעות צפויה סכנה גדולה בגלל היכולת של הפלסטינים לחסום את כוחות צה"ל

 

סריקות לוחמי צה
במצב הנוכחי, מתווה טראמפ אינו משנה דבר (ארכיון)(צילום: דובר צה"ל )

כשבאים להעריך עד כמה תורם המתווה של דונלד טראמפ לשיפור ביטחוננו הלאומי והאישי צריך להבדיל בין שני מצבים: אחד מהם הוא הנוכחי, שבו הפלסטינים מחרימים את המתווה ובוודאי שאינם שותפים ליישומו. המצב האחר הוא עתידי - היפותטי בינתיים - שבו הפלסטינים מקבלים את עקרונות התוכנית בהסתייגויות קלות ואחרי משא ומתן על הפרטים מסכימים ליישם אותו בשטח.

 

לעיון בתוכנית המלאה - לחצו כאן

 

במצב הנוכחי מתווה טראמפ אינו משנה דבר בשטח. יכולות צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל לאסוף מודיעין ולפעול מבצעית ביהודה ושומרון לסיכול טרור, להכלת הפרות סדר ואפילו להתמודדות עם אינתיפאדה בהיקף מלא נשארות כשהיו. 

 

כך גם היכולת לבלום הברחות של אמצעי לחימה, כספים וטרוריסטים דרך בקעת הירדן וים המלח לשטחי הרשות הפלסטינית, ואם לפתע ישתנה השלטון בירדן או שיצוף איום חדש ממזרח בקעת הירדן ונהר הירדן - הוא ייתקל במכשול קרקעי שיסייע לצה"ל לבלום כל איום על הקרקע. מתקני ההתרעה ואיסוף המודיעין שעל גב ההר ביהודה ושומרון ימשיכו לספק מודיעין כבעבר. גם בגבול עזה ובעוטף עזה לא ישתנה דבר מבחינה צבאית והגנתית.

 

 

  ()

גם סיפוח או החלת החוק הישראלי (זה לא אותו דבר) על גושי היישובים ביהודה ושומרון במצב הנוכחי לא ישפר את הביטחון הפיזי ואת הביטחון האישי של יותר מ-400 אלף התושבים היהודים באזור ושל מאות אלפי תושבי הנגב המערבי שביטחונם וגם תחושת הביטחון שלהם מושפעים מהטרור שיוצא מרצועת עזה.

 

אפשר עם זאת להעריך שתחושת הביטחון של מתיישבי יהודה ושומרון ביחס לעתידם ועתיד יישוביהם תשתפר אם יישוביהם יסופחו לישראל, כיוון שתפחת סכנת העקירה הנשקפת להם תחת כל ממשלה עתידית בירושלים או ממשל עתידי בוושינגטון. אבל צריך להביא בחשבון גם את האפשרות שסיפוח היישובים היהודיים לישראל והיעדר אופק מדיני ישלהב את הרוחות במחנה הפלסטיני ויגביר כבר בזמן הקרוב את המוטיבציה של צעירים ופעילי ארגוני טרור להתנגד ולחתור תחת ביצוע מתווה טראמפ.

 

מכאן, שאפשרות של הסלמה אלימה בשטחים ועל גבול הרצועה היא מיידית ומאיימת על האוכלוסייה היהודית באזורים אלה. השורה התחתונה - כל עוד אין פרטנר פלסטיני ליישום הסכם טראמפ, מצב הביטחון בשטחי יהודה ושומרון ועל גבול רצועת עזה נשאר כפי שהוא עם פוטנציאל להסלמה בטווח הקצר שמאיימת על הישראלים באזורים אלה.

 

תמונה מורכבת 

אולם אם, מתי שהוא בעתיד, יסכימו הפלסטינים - מסיבות שאינן נראות כעת לעין - להגיע להסדר עם ישראל על בסיס מתווה טראמפ, התמונה הביטחונית תהיה הרבה יותר מורכבת והרבה פחות נוחה לישראל.

 

אלה המרכיבים שישפרו את ביטחוננו:

פירוז המדינה הפלסטינית כולל רצועת עזה וכן מניעה וסיכול טרור על ידי מדינה זו - אם יתבצעו ויישמרו - יהיו תרומה גדולה לביטחוננו.

ריבונות ישראלית לעד בבקעת הירדן, בערוץ נהר הירדן ובצפון ים המלח, משרתת את סיכול הטרור ואת יכולתה של ישראל להתגונן בפני איומים אסטרטגיים אם יצוצו ממזרח. (למשל, אם ייפול המשטר בירדן לידי האחים המוסלמים או שהאיסלאם הג'יהאדיסטי-סלפי ישתלט על סעודיה ומדינות מפרץ אחרות.

 

עם זאת, קברניטי מדינת ישראל חייבים להיות ערים לבעיה שהחלת הריבונות בבקעת הירדן תיצור לנו עם מלך ירדן עבדאללה והמשטר בממלכה ההאשמית. ריבונות ישראל בבקעת הירדן כבר עכשיו מתסיסה את הפלסטינים ואת האיסלאמיסטים בירדן שממילא מאיימים על שרידות המשטר.

 

המלך עבדאללה, בינו לבין עצמו, עשוי להיות מרוצה מכך שיש לו גבול עם ישראל ולא עם הרשות הפלסטינית או מדינה פלסטינית שאם תקום תהווה עבורו איום. אבל הוא לא יגיד את זה בפה מלא כדי שלא לעורר עליו את זעם הפלסטינים והאיסלאמיסטים בממלכה. להפך - הוא עלול להיאלץ לנקוט צעדים שיבטאו את התרעומת שלו אם נספח את בקעת הירדן. זה עלול לפגוע בקשרים הביטחוניים שלנו עימו וזה לא חיובי מבחינתנו.

 

אלמנט חיובי נוסף הוא השליטה הביטחונית בכל שטחי יהודה ושומרון שטראמפ מבטיח לנו (ויתקשה מאוד לקיים אם תקום מדינה פלסטינית ריבונית שלא תסכים שחיילי צה"ל ייכנסו לשטחיה ללא הגבלה כפי שקורה כיום).

עוד אלמנט חיובי הוא הישארותם של מתקני התרעה מודיעיניים-אסטרטגיים של צה"ל, שיופעלו על ידי חיילים במובלעות ריבוניות ישראליות על גב ההר ביהודה ושומרון.

 

אלה בגדול היתרונות הביטחוניים, החשובים מאוד, שמתווה טראמפ מציע לישראלים גם כשתקום מדינה פלסטינית.

 

אלה ההיבטים השליליים שיש למתווה טראמפ מנקודת ראות ביטחונית:

יהיה קשה מאוד לוודא ולשמור שהמדינה הפלסטינית על שני אזוריה הראשיים (הגדה המערבית ועזה) תהיה מפורזת ותישאר כזו גם כשיהיו בריבונותה הבלעדית נמלי ים ואוויר ומעברי גבול על הירדן.

לצה"ל ולשב"כ יהיה קושי, רב בהרבה מבמצב הנוכחי, לקיים שליטה ביטחונית "בכל השטח" ביהודה ושומרון. השליטה הביטחונית שיש לנו כיום ואשר מאפשרת לנו ליהנות מביטחון יחסי גם בתקופות הסלמה נשענת על שלוש רגליים" עליונות מודיעינית, חופש פעולה מבצעי בכל השטח ופריסת כוחות שמאפשרת תגובה מהירה בכל אירוע חריג.

 

אני מניח ששב"כ וצה"ל יוכלו לשנות את ההיערכות המודיעינית בשטח (אולי במימון אמריקני), באופן שיאפשר למערכת הביטחון שלנו לשמר את העליונות המודיעינית שיש לנו כיום ביהודה ושומרון. העליונות המודיעינית מאפשרת לא רק לסכל טרור סכינים אלא גם לעשות זאת תוך חיסכון גדול בכוח.

 

ואולם, אם תקום מדינה פלסטינית - נאבד בהכרח חלק ניכר מחופש הפעולה המבצעי וגם את היכולת לתגובה מהירה. צה"ל כבר לא יוכל לשלוח לוחמים בארבעה ג'יפים ממוגנים, לבצע מעצר או חיפושים אחרי כלי נשק ומטענים בכפר פלסטיני. במקרה הטוב שב"כ וצה"ל יצטרכו לתאם עם הרשות הפלסטינית, כמו שנעשה כיום במבצעים מסובכים בלב הערים הפלסטיניות.

גבול בקעת הירדן בקעה יריחו (צילום: רויטרס)
בקעת הירדן(צילום: רויטרס)

 

אובדן חופש הפעולה המבצעי, אגב, הוא מחיר שיהיה עלינו לשלם בכל הסדר עם הפלסטינים. לא רק לפי מתווה טראמפ. אבל חייבים לציין עובדה זו כדי לסלק אשליות מראשו של כל מי שמאמין להבטחה של טראמפ שישראל תוכן גם במקרה של הסדר עם הפלסטינים לשמר בידיה את השליטה הביטחונית בשטחים שיש לה היום.

 

היבט נוסף לא חיובי מבחינה ביטחונית הוא האיום שיתעצם על תושבי ההתנחלויות המבודדות ושלושת מתקני ההתרעה המודיעיניים שיישארו כאיי ריבונות ישראלית בלב שטחי המדינה הפלסטינית.

 

אפילו אם נניח - הנחה לא ממש מציאותית - שהמדינה הפלסטינית אכן תהיה מפורזת למשעי וכי ההנהגה הפלסטינית תעשה כל שביכולתה למנוע ולסכל טורור, עדיין יהיו שם, מתחת לבלטות, די נשקים וחומרי מוצא לייצור מטעני חבלה כדי למרר את חיי תושבי ההתנחלויות המבודדות ואת חיי חיילי צה"ל במתקנים האסטרטגיים על גב ההר.

 

לעשות את המוות 

הרי אנחנו יודעים שאפילו בתוככי ישראל בזמן הנוכחי, בחברה הערבית, יש די נשק וחומרי חבלה לצייד כמה גדודי לוחמים ופלוגות הנדסה קרבית. על אחת כמה וכמה במדינה פלסטינית שממנה אפשר לעשות את המוות למתיישבים בהתנחלויות המבודדות שיימצאו במובלעות מרחק מאות מטרים עד שניים-שלושה קילומטרים מכפרי וערי הפלסטינים ובחיכוך מתמיד עם תושבים.

 

במקביל תגדל גם היכולת של הפלסטינים לחסום את דרכם של כוחות צה"ל שיחושו משטח ישראל למובלעות אלה - והסכנה תהיה גדולה. אגב, גם לשאר הישראלים שיתגוררו בסמוך לשטחי הפלסטינים תישקף סכנה לא מבוטלת כשייסעו או יעברו באחד מ-15 הגשרים או המנהרות המחברים את שטחי הפלסטינים לכדי רצף תחבורתי ומאפשרים להגדירו מדינה פלסטינית.

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בחשיפת תוכנית המאה  (צילום: קובי גדעון, לע
טראמפ ונתניהו בחשיפת התוכנית(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

הגשרים והמנהרות הללו מוגדרים בלשון הצבאית "מעברים חיוניים" ולכן הם חשופים לא רק ליידוי אבנים ובקבוקי תבערה אלא גם למטענים. לכן, צה"ל יצטרך לקיים נוכחות חזקה, מודיעינית ומבצעית, בכל אחת מההתנחלויות המבודדות, המאחזים האסטרטגיים והמעברים, כדי שיוכל לספק במשך לפחות כמה שנים ביטחון ותחושת ביטחון למתיישבים הישראלים. המשמעות היא שהנטל הלוגיסטי והכלכלי על הצבא ועל יחידות המילואים יגבר ולא יפחת לעומת המצב הנוכחי שבו אין לצה"ל מגבלות תנועה ונוכחות בכל מטר בשטחים.

 

בנוסף, ישראל תתקשה לפקח ולסנן את האנשים והמטענים שיעברו במנהרה שלפי מתווה טראמפ תחבר בין הגדה המערבית לרצועת עזה. הכניסה למנהרה תהיה בשטח עזה והיציאה ממנה באזור חברון. האם יסכים מנהיג פלסטיני כלשהו שישראלים יבדקו את הנוסעים ואת המטענים בשערי הכניסה והיציאה מהמנהרה בשטח הריבוני הפלסטיני? האם אותו מנהיג יסכים שישראלים או מפקחים אירופים יעצרו את הרכבת תוך כדי תנועה ויבצעו בה בדיקה?

 

התשובה השלילית היא די ברורה. לכן, תאפשר המנהרה לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי לעשות את מה שהם אינם יכולים כיום - לפרוס את רשתות הטרור שלהם גם ביהודה ושומרון ובסופו של דבר גם לתפוס את השלטון במדינה הפלסטינים.

 

יש כמובן אמצעים טכנולוגיים וסידורים בשטח לא מעטים שבאמצעותם אפשר לנטרל לפחות חלק מהסיכונים הביטחוניים שמתווה טראמפ צופן בתוכו, אבל הם מצריכים הרבה ויתורים והרבה נכונות לקחת סיכונים בשני הצדדים שכרגע אינם בנמצא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
טראמפ ונתניהו בחשיפת התוכנית
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים