שתף קטע נבחר

אזרחות אירופאית לישראלים שברחו מגרמניה? יש דרך קלה יותר

לאחרונה פורסם כי בגרמניה נכנסו לתוקף צווים שנועדו להקל על קבלת אזרחות גרמנית לישראלים שהוריהם ברחו מגרמניה הנאצית. עו"ד אדם ידיד מסביר שהמוני ישראלים יכולים לקבל אזרחות אירופאית בקלות ולא צריכים להמתין עד שזה ייושם.

הביקוש לאזרחות אירופאית גבוה. לאחרונה פורסם כי בגרמניה נכנסו לתוקף צווים שנועדו להקל על קבלת אזרחות גרמנית לישראלים שהוריהם ברחו מגרמניה הנאצית. עם זאת, מדובר על עניין חדש שאיננו מיושם עדיין. בינתיים, יש המוני ישראלים שיכולים לקבל אזרחות אירופאית בקלות יחסית דרך פורטוגל.

 

משרד עורכי הדין דוד ידיד היה הראשון שהשיג אזרחות פורטוגלית לישראלי בעקבות תיקון לחוק ב-2015, שהעניק הקלות לצאצאי מגורשי ספרד. מאז, למעלה מאלף לקוחות המשרד כבר קיבלו אזרחות פורטוגלית ובכל שבוע לקוחות רבים נוספים מקבלים את ההודעה המשמחת שהם אזרחי פורטוגל.

מי זכאי לאזרחות פוטוגלית ואיך עושים את זה?

 

עו"ד אדם ידיד, ממשרד דוד ידיד עורכי דין ונוטריון שמתמחה בין היתר בטיפול בהגירה ואזרחות באירופה, השיב לשאלות הגולשים.

 

צפו בשידור:

 

נתנאל שאל: ניתן להוציא דרכון פוטוגלי עבור ילד מאומץ אם ההורים המאמצים עומדים בתנאי הזכאות?

 

כן. צריך להבין בדיוק איך אנחנו מגבשים בדיוק את זה שהילד המאומץ הוא באמת מאומץ על-ידי אותם הורים, והעניין תלוי גם בגיל. אבל הדבר אפשרי וכבר נעשה על ידי משרדי.

 

איתמר שאל: הבנתי שיש קושי בהוצאת דרכון פורטוגלי לבעלי רישום פלילי. מה לגבי עבירה שכבר התיישנה?

 

יש בעיה עם מי שביצע עבירה, שדינה שלוש שנות מאסר בפורטגל, והורשע בה. זאת אומרת פשע. אם זה מופיע ברישום הפלילי לא ייתנו לקבל אזרחות פורטוגלית. אם העבירה כבר נמחקה אז הדבר הוא כן אפשרי, ולכן אחד הדברים שצריך לשקול זה האם ניתן לקבל חנינה או לקבל מחיקה כלשהי כך שאותה עבירה לא תופיע בכלל ברישום הפלילי של אותו אדם.

 

לירן שאלה: שם המשפחה שלי מופיע ברשימה השמות. האם אני יכולה לבקש אזרחות באופן עצמאי?

 

בוודאי שכן. כל החברות וגם עורכי דין כמוני מסייעים בעבודה אבל בהחלט ניתן לעשות את זה לבד, ויש כל מיני בלוגים שעושים את זה. אז אם כך השאלה שצריכה להיות היא למה להשתמש בעורך דין והתשובה היא שהדבר קודם כל מקל על העבודה, ודבר שני מי שזמנו יקר ולא רוצה שיהיו לו טעויות, עדיף שיעשה את זה דרך עורך דין שמתמחה בנושא. השאלה שצריך לשאול עו"ד כאשר בוחנים האם לקחת אותו או לא היא "כמה אזרחויות אתה כבר הבאת?", "תן לי לדבר עם מישהו על השירות שנתת לו בנושא.

 

גיל שאל: אנחנו בני זוג נשואים עם ילדים ושוקלים רילוקיישן לאירופה. מלבד קבלת דרכון, יש דברים נוספים שצריך לקחת בחשבון כמו קבלת אישורי עבודה, רישום לגנים ובתי ספר?

 

בוודאי. ביצוע של רילוקיישן הוא דבר שצריך לתכנן מראש. איפה אתה הולך לגור, במה אתה הולך לעבוד, היכן הילדים שלך הולכים ללמוד והאם הם יודעים את השפה ואם הם לא יודעים את השפה – איזה שפות הם כן יודעים. הדבר הזה מחייב הכנה מראש, יש כאלה שיגידו שנה מראש, וצריך לדעת להכיר.

האזרחות הפורטוגלית מאפשרת לכל המשפחה, גם אם יש רק לאחד ההורים את האזרחות, תושבות באותה מדינה באופן שמאפשר גם כיסוי ביטוחי מטעם המדינה באירופה, וגם אפשרות לגור שם, לבן או בת הזוג לעבוד שם, ולילדים – ללמוד שם.

 

דניאל שאלה: יש לי חותמת שחורה על הוויזה לארצות הברית. אוכל להיכנס לשם עם דרכון פורטוגלי?

 

השאלה הזאת היא קצת לא מפורטת, ולכן אסביר על שני מצבים. בגדול, התשובה היא כן. אבל, אם הסיבה שבגינה יש חותמת שחורה בארצות הברית היא בשל עבירה קשה או בעייתית כמו מיסוי או הגירה, גם אז לא ייתנו להיכנס לשם. על אחת כמה וכמה אם מדובר על עבירות אלימות קשות כמו אונס, רצח ושאר מיני מרעין בישין.

 

יריב שאל: אם אני זכאי לאזרחות פורטוגלית, אחרי שאקבל דרכון אפשר יהיה לבקש עבור אשתי והילדים?

 

החוק מאפשר לילדים ולאישה לקבל אזרחות בתנאי שגרים שם במשך מספר שנים. הדבר הזה לרוב האנשים הוא לא רלוונטי, ולכן בעצם השאלה היא איך כן ניתן.

אני מאוד גאה בזה שהמשרד שלנו הצליח כבר להשיג לקטינים שההורים שלהם לא היו אזרחים כשהם נולדו, אזרחות כזו. הדבר הזה הוא אפשרי ויש דרך לעשות את זה, ויש לי לקוחות שכבר קיבלו את זה.

 

לגבי האישה, הדבר יהיה אפשרי רק אם תוכח זיקה באופן מאוד מאוד מהותי, שזה אומר בדרך כלל שגם בן או בת הזוג נשואים למעלה מ-3 שנים, לבן או בת הזוג יש אזרחות פורטוגלית כבר וגם לילדים הקטינים יש אזרחות פורטוגלית. אני חושב שבלי זה לא ניתן יהיה לקבל לבן או בת הזוג אזרחות אלא אם כן באמת יהיה את המסלול של לגור בפורטוגל במשך כמה שנים.

 

מעיין שאלה: יש לי שורשים ממגורשי ספרד. מה היתרונות של אזרחות פורטוגלית דווקא על פני אזרחות ספרדית?

 

קודם כל הוראת השעה שמאפשרת לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות בצורה קלה יותר בספרד נגמרה.

 

לעומת זאת, החוק בפורטוגל שנותן הקלות לצאצאי המגורשים חי וקיים ואין שום כוונה כרגע לבטל אותו. ההליך הספרדי הוא הרבה יותר מסובך. הוא כולל קודם כל בחינה של שליטה בשפה הספרדית (פחות או יותר ברמה של 3 יחידות בגרות), בחינת מורשת, וחקירה על ידי נוטריון בספרד עצמה. זה הופך את ההליך לקצת יותר מסובך וגם יותר יקר. ההליך הזה מתאים למי שיודע ספרדית ומתכנן לגור בספרד או באחת הקולוניות של ספרד או מדינה ספרדית.

 

לעומת זאת, מי שמתכנן חיים בפורטוגל או שיש לו עבודה או יחסים כלשהם עם פורטוגל או מדינה שהייתה קולוניה פורטוגלית כמו ברזיל, מוזמביק ואנגולה, עדיף שילך על ההליך הפורטוגלי.

 

ההליך הפורטוגלי, בגלל שהוא יותר קל וגם בגלל שהוא הולך להישאר איתנו לעוד תקופה ארוכה כנראה, הוא לדעתי היום האופציה המועדפת על רוב האנשים שכן הוא גם יותר קל וגם יותר זול.

 

עו"ד אדם ידיד, ממשרד דוד ידיד עורכי דין ונוטריון מתמחה בין היתר בטיפול בהגירה ואזרחות באירופה

 

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

 

*המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים