שתף קטע נבחר

האיחוד נפרד מבריטניה: "תמיד נאהב אתכם, תחי אירופה"

הפרלמנט האירופי אישר את פרישת בריטניה מהאיחוד, שתצא לדרך בשישי. בבריסל נפרדים מהחברים הבריטים, בדיון אמוציונאלי עם דמעות, דגלים, שיר פרידה וצעיפי "תמיד מאוחדים": "לא אומרים שלום, רק להתראות"

 

חברי הפרלמנט האירופי נפרדים היום (ד') מהקולגות מבריטניה, לקראת הפרישה הבריטית מהאיחוד. הפרלמנט בבריסל אישר את הסכם הברקזיט של בוריס ג'ונסון ברוב מוחץ של 621 חברים מול 49. הברקזיט יהיה מחרתיים: ביום שישי ב-23:00 שעון לונדון תפרוש בריטניה מהאיחוד האירופי, בתום סאגה שנמשכה קרוב לארבע שנים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מדובר ביום אמוציונאלי מאוד בבניין הפרלמנט, וחלק מהחברים הזילו דמעה בדיון הארוך לקראת ההצבעה. חברי פרלמנט בריטים פרו-אירופאים הגיעו לדיון עם צעיפים שנושאים את הכיתוב "תמיד מאוחדים", ועליהם דגלי בריטניה והאיחוד האירופי. על הצעיפים מופיעות שנות חברותה של בריטניה באיחוד, ממש כמו במודעת אבל: "2020-1973". אחרי ההצבעה בפרלמנט שרו החברים את "Auld Lang Syne", שיר עם סקוטי שנהוג לשיר אותו באירועי פרידה שונים.

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: AP)
"תמיד מאוחדים". צעיפים בבניין הפרלמנט(צילום: AP)

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: AP)
(צילום: AP)

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: AP)
(צילום: AP)

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: AP)
(צילום: AP)

אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, אמרה הערב לחברי הפרלמנט מבריטניה: "תמיד נאהב אתכם ואנחנו לא לעולם לא נהיה רחוקים. תחי אירופה". פון דר ליין אמרה שאישור הברקזיט הוא רק "הצעד הראשון" בדרך לפרק חדש ביחסים בין בריטניה לאיחוד האירופי. הצדדים אמורים לפתוח במו"מ להסכם סחר חדש. פון דר ליין אמרה שערבויות שיבטיחו תחרות חופשית הן תנאי מקדים להסכם סחר חדש בין הצדדים.

 

"מעתה והלאה מדובר בשותפות החדשה שלנו עם בריטניה. המו"מ עומד להתחיל", אמרה פון דר ליין לחברי הפרלמנט בבריסל. "אני רק רוצה להבהיר שאני רוצה שהאיחוד האירופי ובריטניה יישארו חברים טובות ושותפים טובים". פון דר ליין התייחסה ליום שאחרי הפרישה, ואמרה שבריסל ובריטניה צריכות לשתף פעולה בנושא הביטחון והאקלים.

האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין נשיאת הנציבות האירופית (צילום: EPA)
אורסולה פון דר ליין(צילום: EPA)

האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין נשיאת הנציבות האירופית (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"ההצבעה הזאת היא לא 'שלום' אלא רק 'להתראות'", ציין גי ורהופשטט, שאחראי על התיאום בין הפרלמנט האירופי לבריטניה בנושא הברקזיט, כשפתח את הדיון על הסכם הפרישה של בריטניה. "עצוב לראות מדינה שפעמיים הקיזה דם כדי לשחרר את אירופה עוזבת".

 

ורהופשטט הוסיף שהחברים הבריטים הביאו לפרלמנט "תושייה, קסם אישי ואינטליגנציה" – וגם "עקשנות" – ושבבריסל יתגעגעו אליהם. לאור הפרישה הבריטית יעזבו את הפרלמנט 73 הנציגים של הממלכה. בפרלמנט האירופי יש 751 חברים בסך הכול. "זה כנראה היום הכי עצוב בחיים שלי עד עכשיו. הברקזיט פגע בבסיס הזהות שלנו", אמרה ג'וד קירטון-דרלינג, חברת פרלמנט בריטית מטעם מפלגת הלייבור.

ברקזיט בריטניה נייג'ל פרג' ה פרלמנט ה אירופי בריסל (צילום: רויטרס)
נייג'ל פרג' חוגג: "זהו, זה נגמר"(צילום: רויטרס)
 

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ברקזיט בריטניה חברי ה פרלמנט ה אירופי ב בריסל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בין הפרצופים העצובים בבניין הפרלמנט היה קשה לפספס איש שמח במיוחד: נייג'ל פרג', חבר מפלגת "ברקזיט" בבריטניה ואחד ממובילי הקמפיין להיפרדות מהאיחוד. "זהו, זה נגמר", אמר פרג' כשהוא מנופף בדגל בריטניה. גם חברי פרלמנט בריטים נוספים שתומכים בברקזיט הגיעו עם דגל הממלכה לפרלמנט.

 

בשישי בערב יציינו תומכי הברקזיט את הפרישה בחגיגות ברחבי בריטניה – גם מחוץ לבניין הפרלמנט בלונדון. החגיגות מכעיסות את האזרחים הרבים שהצביעו בעד הישארות באיחוד במשאל העם הדרמטי ב-2016. לקראת הפרישה והחגיגות אמר ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שהוא מודע לעובדה שהברקזיט מפלג את בריטניה, והוסיף: "אני אחגוג בצורה שאני מקווה שתהיה מכובדת ביחס להיקף האירוע, שתעשה צדק עם ההישג המדהים שבריטניה השיגה וגם תתחשב ברגשות של כולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חברות פרלמנט בריטיות עם צעיף "תמיד מאוחדים"
צילום: AP
מומלצים