שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האמן שמנסה להגן על העולם

  אמיליו מוגילנר הוא אמן שמשתמש בכל מה שיש בסביבה כדי ליצור אמנות שמשפרת ומגינה על העולם ולא הורסת אותו, ומזהיר: "אם לא נשמור על הסביבה , לא יהיה לנו איפה לחיות"

  בשיתוף נייצ'ר וואלי

    

   

  אמיליו מוגילנר, אמן סביבתי שעוסק בפיסול וציור, מוטרד מאוד ממה שצופן לנו העתיד. בימים בהם המודעות סביב ההתחממות הגלובאלית הולכת וגדלה והפגנות שקוראות לשינוי תודעתי בנושא הסביבתי מתקיימות בכל העולם, מוגילנר צופה מהצד כמו זועק "אמרתי לכם". כבר שנים שהוא פועל בנושא, עושה כל שביכולתו על מנת לשמור על הסביבה ולהפוך את העולם למקום שיהיה טוב יותר לחיות בו.

   

  השינוי התודעתי של מוגילנר החל לפני 19 שנה, עת נולדה בתו הבכורה. "הבנתי שאני מביא ילדה לעולם שמחסל את עצמו. קלטתי שאני צריך להילחם בזה ולשנות כמה שניתן. לא צריך להיות מדען כדי להבין שאנחנו מייצרים דברים שהטבע לא מסוגל להכיל, ושגם אין לנו פתרונות לזה. לא צריך יותר מדי: תדליק פחות מנורות, תיסע פחות ברכב, תחזור לכלי העבודה הידניים, תחזור לפשטות. אם נמשיך ככה, אני מאמין שבעוד חמש שנים אנשים יעמדו עם ג'ריקן שעות בכדי לקבל מים. אם אנחנו לא נתעשת, נצא לרחוב ונגיד 'עד כאן', אנחנו לא נוכל להמשיך להתקיים פה".

   

  אנחנו פוגשים אותו במוזיאון אומנות וסביבה ברחובות, שם החל ה"רומן" שלו עם ג'אנק ואומנות. "במקום הזה הייתה כמות של ג'אנק שהגיעה עד לתקרה ואמרתי לעצמי 'בוא נעשה עם זה משהו", הוא נזכר. "בגלל שהאג'נדה שלי היא לשמור על הסביבה ולא לקנות חומרים חדשים כי הם פוגעים במשאבים של אמא אדמה, זה אך טבעי שאקח את מה שכבר ניצלו ואשתמש בו פעם נוספת". כבר שנים שמוגילנר לוקח את הג'אנק הזה ועושה ממנו יצירות אומנות מדהימות, או כמו שסבתו נהגה לומר – "עושה מהזבל זהב". מאחורי כל אחת מהיצירות שלו עומד מסר חשוב וברור.

   

  "אני עובד עם כל החומרים", הוא מפרט, "ברזל חלוד, כלי עבודה ישנים, כלי בית, תשמישי קדושה. אין דבר שאני לא משתמש בו". מוגילנר חושף אותנו לשתיים מיצירותיו. הראשונה דולפין שנוצר בין היתר ממאיץ של טלוויזיה, שחקני כדורגל שולחן, חלקי מנועים וכלי מטבח. "מדובר ביצור ימי שאני מייצר מג'אנק כדי להסביר שהים כבר מזדהם ופוגע ביצורים המדהימים שחיים בו".

   

  היצירה השנייה היא ה"גולם" – ייצור גדול מיימדים שעשוי כולו ברזל. "בכל פעם שהייתי מוצא כלי ישן או משהו מברזל הייתי לוקח ומוסיף לו. לאט לאט הוא התחיל לקבל צורה של יצור שבתנועת היד שלו כמו אומר "עד מתי?", כלומר אפילו הברזל צועק עד מתי. זה סוג של מסר לעולם".

   

   

  בשיתוף נייצ'ר וואלי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים