שתף קטע נבחר

העליבות בפסטיבל שחרור נעמה יששכר

אל החנינה ניתן היה להגיע בדיפלומטיה שקטה בלי לגזור בציניות קופון פוליטי. להביא ישראלית שהסתבכה בפלילים במטוס רה"מ זו בושה

 

 

נתחיל בשורה התחתונה: נעמה יששכר צריכה לחזור הביתה, לישראל. היא נתפסה על החזקת כמות קטנה של סמים במזוודה ששלחה למטוס, הואשמה בניסיון הברחה וקיבלה עונש קיצוני וחסר פרופורציה. מדינת ישראל היא אחת המדינות המעטות בעולם שפועלת לסייע לאזרחיה בשעת מצוקה מעבר לגבולותיה – גם אם מדובר בהסתבכות פלילית. אפשר להתווכח על זה, אבל כאלה אנחנו.

 

 

המאבק של נעמה ויפה יששכר מוצדק, הסיוע שנתנה מדינת ישראל בשחרורה ראוי ונכון – אבל כל הפסטיבל סביב הפרשה הוא מגוחך ועלוב. אי אפשר להפוך את פרשת שחרורה לפסטיבל לאומי. איפה הפרופורציות? איפה הצניעות? את המגעים לשחרורה ניתן היה לעשות גם בשיחות חשאיות, חדרים סגורים ודיפלומטיה שקטה מול הרוסים, גם אם המחיר היה אותו מחיר.

 

לא ייתכן שאירוע בינלאומי במסגרת "פורום השואה העולמי" לציון 75 שנה לשחרור מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו יהפוך לאירוע למען שחרורה של נעמה יששכר מהכלא הרוסי. לרגע התבלבלנו. מיום השידורים המיוחד מהאירוע ההיסטורי והמרגש נחרת סרטון הזוי אחד בזיכרוני: על במה אחת עמדו בחוסר נוחות הנשיא פוטין, בני הזוג נתניהו ויפה יששכר. במשך שניות ארוכות מנסים להנדס את העמידה שלהם על הבמה – ללא הצלחה. דווקא פוטין נראה כמו פיון על לוח שחמט שלא מבין מה רוצים ממנו. ולתפארת מדינת ישראל.

נעמה יששכר (צילום: Ruptly , AFP)
נעמה יששכר(צילום: Ruptly , AFP)

השיא מגיע היום (ה'). ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לחזור לישראל מוושינגטון ולהסיט את חרטום מטוסו למוסקבה כדי "להתייעץ" עם הנשיא הרוסי על תוכנית המאה של טראמפ, בדיוק כאשר "במקרה" חתם הנשיא פוטין על טופס החנינה ליששכר ומאפשר לה לצאת לחופשי ולחזור הביתה.

 

אבל להביא ישראלית שהסתבכה בפלילים בחו"ל במטוס ראש הממשלה כאילו פדינו שבוי מלחמה – זאת לא פחות מבושה. זכותו של נתניהו לקבל קרדיט על עסקת שחרורה של נעמה יששכר (זו עסקה, כי בתמורה לכך נתניהו ויתר על שטחי נדל"ן יקרים בירושלים), אבל לגזור מהאקט האנושי הזה קופון פוליטי זה כבר ציני להחריד. אגב, אני לא בטוח שהבאתה של נעמה לישראל וירידתה מכבש המטוס על השטיח האדום ישנע ולו קול אחד בקלפי לטובת נתניהו.

 

שיהיה ברור: אין שום טענה למאבקן של נעמה ויפה יששכר. נעמה קיבלה עונש חריג בחומרתו על מעשה פלילי מטופש, ויפה התגייסה כמו לביאה אמיתית כדי לחלץ את בתה מהכלא הרוסי. מאבק צודק ולגיטימי. אבל ברחבי העולם ישנם ישראלים רבים במצוקה שחווים עוולות משפטיות או התעמרויות פוליטיות ואיש לא שמע עליהם. בתאילנד ובאוקראינה עצורים ישראלים על מקרים דומים. אז למה דווקא נעמה? כי נוח לנו לעשות עסקים עם פוטין? כי יש בישראל בחירות? אולי שני הדברים יחד?

 

  • יובל קרני הוא עיתונאי ynet ו"ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יובל קרני
צילום: ירון ברנר
מומלצים