שתף קטע נבחר

פרוייקט מיוחד: המצליחנים | הקרייריסטים של 2020

עדיף לדעת דבר או שנים בדרך להצלחה, ובכלל, כדאי לשמוע אותם מהטובים ביותר. ריכזנו לכם סיפורים מעוררי השראה, וכמה עצות ששוות הרבה כסף

 (בלייזר)

אייל אברהם לוי (צילום: טל שחר)
אייל אברהם לוי(צילום: טל שחר)

 

"אני מלמד אנשים לתת את המתנה שלהם לעולם"

 אייל אברהם לוי הגיע לתהומות העמוקים ביותר והצליח לצאת מהם בחתיכה אחת. היום הוא מעביר את הידע שצבר בדרך הקשה לאלפי אנשים ועוזר להם להפוך לגרסה הכי טובה של עצמם

 

השיטה שלי מאוד פרקטית, מעשית ופשוטה וכל אחד יכול ללמוד וליישם אותה ולחוות הצלחות גדולות בחיים. אנחנו מלמדים אנשים איך לזהות מה הם באמת רוצים, איך לפרק את האמונות המגבילות שעוצרות אותם מלהגשים את עצמם, לחזק את כוח הרצון לעשייה ולפעולה, לבנות אמונה עצמית גבוהה, להעלות את רמת האנרגיה והחיוניות ולהיות ביצירתיות גבוהה. הייחודיות פה היא שהכל פרקטי ויישומי. הכלים הם מעולם היהדות והקבלה, NLP, אימון והמון גישות רוחניות ומעשיות שמוגשות בצורה שאנשים יכולים להבין, לתפוס, ליישם ולשנות את החיים שלהם מקצה לקצה.

 

גם אני עשיתי את השינוי הזה בחיים, אבל לא לפני שהגעתי למקום הכי נמוך שאפשר. ההידרדרות בחיים שלי הייתה מגיל 17 עד גיל 27 בערך, אז הגעתי למצב שממש התעללתי בעצמי. נכנסתי למערכות יחסים לא טובות, בזבזתי כסף, עישנתי סמים, שתיתי אלכוהול וקיבלתי המון החלטות גרועות. בשורה התחתונה — הייתי מלא פחדים וספקות לגבי עצמי. במהלך אותן שנים התקבלתי ללימודי משחק בניסן נתיב, אבל קצת לפני סוף השנה השלישית והאחרונה העיפו אותי משם. באיזשהו מקום רציתי שיעיפו אותי, היה לי תאקל עם אחד הבמאים שבהתחלה האמין בי ואחר כך דיבר אליי לא יפה באחת החזרות, אז אמרתי "די, לא מתאים לי העולם הזה, לא עושה לי טוב להתעסק בעצמי ולחפור בעצמי, באיך אני נראה ונשמע ושיאהבו אותי".

 

ואז הלכתי למסיבה ופגשתי חבר מהתיכון שנתן לי דיסק עם הצעה למיזם עסקי. מי שהציג את ההצעה אמר כמה משפטים שנפלו עליי כמו מים זכים על נפש עייפה ושחוקה. הוא אמר "הצלחה היא לא עניין של מזל, אלא של בחירה", או "בחיים יש או תירוצים טובים או תוצאות מדהימות". שמעתי את המשפטים האלה ופשוט רציתי להאמין שהם נכונים. נכנסתי למיזם העסקי ההוא, הלכתי לעוד הרצאות וסדנאות שלו ולמדתי ממנו הרבה. ככל שלמדתי הרגשתי שאני מתחזק, שאני מאמין בעצמי יותר, שהדברים השליליים שעשיתי מתחילים להיעלם מעצמם. הפסקתי בכוחות עצמי לעשן סיגריות וסמים ולשתות אלכוהול, הזמנתי את עצמי לדברים טובים בסביבה טובה וכל הרע שהיה בתוכי נעלם. הזכרונות הלא טובים, הפחדים, הדימוי העצמי הנמוך וההרגלים הגרועים — כולם יצאו החוצה לבד, מעצמם, כתוצר לוואי של הטוב שנכנס.

 

משם התחלתי לפתח את זה בעצמי. למדתי בארץ וגם מטובי המנטורים בעולם היום, כולל טוני רובינס, ביירון קייטי, ג'ו דיספנזה ועוד, עד שהגעתי לנקודה שבה הייתי משתף פוסטים בפייסבוק ואנשים שאלו אותי למה אני לא קואוצ'ר או מנטור, אבל היה נראה לי מוזר לקבל כסף על לדבר עם אנשים. זה משהו שבן אדם עושה גם ככה. עבדתי ביותר מ־50 עבודות בחיים ולשבת לדבר עם מישהו כדי לעזור לו לפתור בעיות ולקבל על זה כסף היה נראה לי כמו הזיה. לא הצלחתי להבין את זה. היום אני מבין שיש אנשים רבים שהמתנה שלהם או הערך הכי גבוה שלהם כבני אדם זה בעצם הדברים שהם לוקחים כמובן מאליו, עושים בצורה טבעית ועם אפס מאמץ. מרוב שהם עושים את זה כל כך הרבה זמן, הם לא מעריכים את זה ולא מבינים שעבור אנשים אחרים המתנה שלהם שווה מיליונים. אנחנו מלמדים אנשים לזהות מה החוזקות הטבעיות שלהם ולרוץ איתן קדימה.

 

בתשע השנים האחרונות זה הפך למקצוע שלי. היום יש לנו מעל 11 אלף מנויים ביוטיוב וכמה עשרות אלפי עוקבים במדיה החברתית, ואנחנו מלווים אלפי אנשים בשנה בתהליכים עוצמתיים של שינוי והעצמה, עד למציאת הייעוד שלהם דרך בניית ביטחון עצמי וערך עצמי גבוה והפיכתם לגרסה הטובה ביותר של עצמם. יש אנשים שעושים שינוי משמעותי רק מלראות את הסרטונים. כל יום אני מקבל הודעה על מישהו שירד 25 קילו רק מלראות את הסרטונים, אנשים מחליפים מקומות עבודה, פותחים עסק, מקבלים כוחות לעשות דברים. בתהליכים שלנו אנשים נכנסים לזוגיות, מתחתנים, פותחים עסקים, מכפילים ומשלשים את ההכנסה שלהם, מייצבים את הרגשות שלהם ובונים חוסן נפשי לחיות בצורה הרבה יותר איכותית ומאושרת. אני חושב שהדרך שעברתי פלוס הידע שיש לי זה מה שמייצר לאנשים ששומעים אותי להגיע התוצאות ברמה הזאת לא ממקום של תאוריות, אלא כי גם אני אכלתי הרבה פיצוצים בחיים והרמתי את עצמי מהמקום הכי נמוך, ככה שאני יכול להראות את הדרך להגיע לאן שרוצים להגיע.

 

הרבה אנשים מאוד מוכשרים לא יודעים איפה לשים את עצמם, כי הם מיד מרגישים מפוספסים במקום אחר ושואלים את עצמם איך אני יודע שזה הייעוד שלי ולא משהו אחר. התשובה היא שבן אדם לא יכול לדעת, כי אם אנחנו מדברים על למצוא את הייעוד, הדרך הראשונה והמשמעותית ביותר והראשונה היא להשקיע בערך של עצמך. בן אדם חייב לבנות לעצמו את הערך העצמי שלו ולא לצפות שמישהו יעשה את זה עבורו. אף אחד לא אמור לבנות לי ערך עצמי ואם לא אבנה אותו, קודם כל על ידי השקעה בעצמי, לא אדע מה הערך שהעולם צריך ממני.

 

שלושת הדברים בעלי הערך הם הזמן, הכסף והאנרגיה שלנו. רוב האנשים שמים את הדברים האלה על מישהו אחר, בעיקר כי הם יותר מעריכים את האחרים ורוצים אהבה בחזרה. אבל אנשים לא מתייחסים אלינו כמו שאנחנו מתייחסים אליהם, אלא כמו שאנחנו מתייחסים לעצמנו. היחס שאנחנו מקבלים מבחוץ תואם את היחס שאנחנו נותנים לעצמנו, אז אנחנו צריכים לתת לעצמנו את הטוב ביותר. אנשים מעריכים את מה שהם עובדים קשה כדי להשיג, אבל אף אחד לא עבד קשה כדי להשיג את החיים שלו, הם משהו שניתן לנו במתנה. כשאדם לא עובד קשה על עצמו הוא לא מעריך את הזמן והחיים שלו, דוחה דברים, לא עושה מספיק ולא מוציא לפועל רעיונות, כי הוא לא מעריך את הדברים שנובעים מהעצמי שלו.

 

5 כללי ברזל שכל מי שרוצה להגשים את עצמו ולמצוא את הייעוד שלו בשנת 2020 חייב לדעת

 

1) צור לעצמך ערך עצמי גבוה כדרך חיים. תשקיע בעצמך זמן, אנרגיה וכסף, כי אתה הנכס הכי חשוב בעולם.

 

2) למד להניע את עצמך לפעולה. דע לבצע את הדברים שחשובים לך בזמן שאתה רוצה לבצע אותם.

 

3) דע להישאר כשקשה - בעבודה, בזוגיות, בחיים עצמם. זה כלל מפתח, לא עוזבים כשקשה.

 

4) אין חכם בעל ניסיון. למד מאנשים שמגשימים את עצמם, זה קיצור דרך אדיר.

 

5) סביבה, סביבה, סביבה. אתה הופך להיות האנשים שאתה נמצא איתם, בחר את הסביבה שלך בפינצטה .

 

עו"ד שירן גולברי. איפור: סיון זויסה (צילום: טל שחר)
עו"ד שירן גולברי. איפור: סיון זויסה(צילום: טל שחר)

 

"הייצוג בתיקים פליליים עשה אותי אדם אנושי יותר"

  אחרי ששירתה במוסד במשך שבע שנים, שירן גולברי בת ה־33 בחרה להיות אישה בעולם גברי ולעבוד כעורכת דין המתמחה בפלילים ובצווארון לבן. כמי שייצגה גם בתיקים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה וגם רוצחים ואנסים, היא יודעת שמאחורי כל כתב אישום עומדים בני אדם ועושה הכל עבור מי ששמים את עתידם בידיה

 

הייתי במוסד ונהניתי מהעבודה שם, אבל בשלב מסוים הרגשתי שהגיע הזמן להפסיק לחיות בצללים ולצאת לפרונט. כשיצאתי הרגשתי שהכרתי את העולם מחדש. כעורכת דין פלילית הרגשתי בהתחלה שעברתי לצד האפל, אבל אז גיליתי שמדובר באנשים אמיתיים, עם מורכבויות קשות לעתים, וזה הרבה יותר מעניין בעיניי. העיסוק במקצוע עשה אותי אדם אנושי יותר.

 

בחמש השנים הראשונות אחרי העבודה במוסד עבדתי במשרד של ששי גז, אחד מעורכי הדין המובילים בארץ. לעבוד לצד אדם כזה זה בית ספר, אבל בלי כיתה, מחברות או גלגלי עזר, והכי חשוב בלי הסברים. או שתשחה עם הזרם — או שתטבע. מהר מאוד הופעתי בדיונים שעד אותו רגע שמעתי עליהם רק בתקשורת. במסגרת העבודה במשרד ייצגתי ביחד עם עו"ד גז בתיקים מפורסמים ומטורפים, למשל בתיק הרצח של הילי סובול, בתיק של לה פמיליה ובתיק של פואד בן אליעזר ז"ל, שבו ייצגנו את איש העסקים רוי מוצפי. כמה חודשים לפני שפואד נפטר הוא היה אמור לעבור ניתוח קשה נוסף וביקש שאבוא לפגוש אותו. כשהגעתי הוא הסתכל לי בעיניים וביקש שאבטיח לו שנעשה הכל להוציא את האמת עבור מוצפי, כך שהזיכוי המוחלט של רוי — מעבר לכך שהיה רגע שיא בקריירה שלי — היה גם סגירת מעגל משמעותית.

 

ייצגתי אנסים, רוצחים, שודדי זקנות וסוחרי סמים, וגיליתי שברוב המקרים הסיפור האנושי מאחורי כתב האישום הוא אחר לגמרי ממה שמוצג. לקח לי הרבה זמן להבין שהעבודה שאני עושה היא שליחות ואני מודה לאלוהים שנתן לי לחוש את התחושות האלה. כמובן שלא אייצג בכל תיק. אני חושבת שכל עורך דין בוחר לעצמו את הדברים שמבחינתו הם קו אדום ואני די בטוחה שבחלוף הזמן במקצוע הקווים האדומים משתנים ומתעדכנים, אם כי בגדול אמות המידה והערכים של כל אחד ממשיכים להשפיע תמיד.

 

פעם גם אני ראיתי את הכל מאוד בשחור־לבן, כאילו יש אמת אחת, יש מי שטוב ומי שרע, וזהו. אבל כשאתה עוסק בתחום הזה — ולאנשים יש סטיגמה קשה על עורכי דין פליליים, לפעמים זה מרגיש שהם מתייחסים אלינו כאילו אנחנו אלה שביצעו את העבירות — אתה מגלה שהאמת אחרת לחלוטין. בהרבה מקרים יש צד שנעשה לו עוול מטורף, שלא רואים בכלל את הסיפור שלו כמו שהוא. יש תיקים שמגלים בהם אדם שסובל מבעיות מאז הילדות, אנשים עם בעיות נפשיות המגיעים ממשפחות מדהימות, כאלה שננטשו בילדותם ובקושי הצליחו להגיע לאן שהגיעו.

 

הליך פלילי הוא אירוע משנה חיים העלול לפגוע בשם הטוב או במקום העבודה, גם אם האדם חף מפשע. לכן, בטרם חקירה חייבים להתייעץ עם עו"ד. לפעמים התנהגות מסוימת, גם אם היא נראית לכאורה גבולית או אפורה, עלולה להוביל אדם להתמודדות עם תיק פלילי של עבירות חמורות. לא כולם מכירים את החוק ואת הפרשנות שלו, ולכן חשוב להתייעץ עם עו"ד פלילי טוב שידע לנהל אסטרטגיה משפטית מנצחת מהרגע הראשון. לפעמים, ההשקעה בעו"ד כבר בשלב הראשוני, יכולה לחסוך הרבה מאד כסף, זמן, משאבים ושברון לב בהמשך.

 

כמעט שלא היו לי תיקים שבהם לא התחברתי רגשית ללקוח, לסיפור, למשפחה. בגלל שאתה מתחבר רגשית, העבודה הזו מלווה אותך כל היום. אני לא מגיעה הביתה ומתנתקת, אין דבר כזה. אנשים תלויים בי, שמים את העתיד, החירות והשם שלהם בידיים שלי ויודעים שהם יכולים לישון בשקט, כי העבודה תיעשה ואני אלווה אותם לאורך כל התהליך.


 

 

נטע מילשטיין  (צילום: טל שחר)
נטע מילשטיין (צילום: טל שחר)

 

"כדי למכור בית צריכה להיות אסטרטגיה"

נטע מילשטיין עדולמי, בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול, היא יועצת נדל"ן במשרד "אדוה תיווך עם חיוך" בגבעתיים. כמי שמלווה אנשים בעסקאות הגדולות בחייהם, היא יודעת לענות על כל השאלות החשובות שלפני קניית או מכירת דירה ולסגור את כל הפינות הקריטיות שלא ידעתם שקיימות

 

אני אוהבת את העבודה שלי ויודעת שאני מלווה אנשים בעסקאות הכי גדולות בחייהם. לכן חשוב לי לעבוד עם הלקוחות בגובה העיניים והשאלה שתמיד מנחה אותי היא "מה אני הייתי עושה אם הייתי במצב שלהם?" אנשים חושבים שלהיות מתווך זה לפתוח את הדלת, להגיד "כאן זה הסלון, פה המטבח" ואז לגזור קופון. אבל זה לא סתם שהדירות הכי טובות בשוק נמצאות במשרדי התיווך. יש המון עבודה מאחורי הקלעים. פונים אליי אנשים כדי שאתמחר להם את הבית, אני עושה ניתוחי שוק ומכירה כל דירה שנמכרה או מוצעת למכירה בסביבה שבה אני עובדת.

 

לפני שמוכרים דירה יש כמה דברים שחשוב מאוד לדעת. כמה הדירה שלי שווה? עם איזה מחיר כדאי להתחיל? אילו נכסים נמכרו בסביבה בשנה האחרונה? מה המפרט שלהם? מי המתחרים שלי? אילו דירות מוצעות בשוק שדומות לשלי? כל אלה שאלות שהמתווך בודק עבורך. לפני קניית דירה מומלץ קודם כל לבדוק אישור משכנתא עקרוני ולאחר מכן להבין מה המטרות שלנו — למשל באיזה אזור לקנות ועל מה מוכנים להתפשר. חשוב לקחת בחשבון הוצאות נלוות כמו מס רכישה (דירה יחידה או לא), עו"ד, תיווך ושיפוץ, ולהחליט עד כמה אנחנו מוכנים להשקיע בזה זמן ותקציב.

 

בשאלה האם לשפץ נכס לפני מכירה, בעיניי כדאי לעשות את המינימום האפשרי על מנת להביא את הנכס לרמה סבירה שיהיה אפשר לגור בו בכיף. כל השקעה מעבר לכך לא תחזיר את עצמה, כי לכל קונה יש טעם שונה, שלא בהכרח דומה לשלכם. לפני המכירה חשוב לברר האם יש מס שבח והיטל השבחה ולשקלל אותם בשיקולים הכלכליים שלכם. גם מנסח הטאבו אפשר ללמוד לא מעט, למשל האם הדירה על שמכם. אני ממליצה להיות מסודרים ולתייק את כל המסמכים שברשותכם. בנוסף, חשוב להתייעץ עם עו"ד טוב למקרקעין על הנכס הספציפי, כדי שלא תהיינה הפתעות.

 

אני מאוד מאמינה בגבעתיים כמקום ששווה להשקיע בו. זו עיר מצוינת עם חינוך ברמה גבוהה, חיי לילה שמתפתחים בקצב שיא ואופי חילוני שמתבטא, למשל, בקווי "נוע תנוע" בשבת. זה לא זול, אבל הערך רק עולה ואני מאמינה שבעשור הקרוב העיר תתפתח אפילו יותר.

 

תיווך חוסך זמן יקר, כי המתווך ממקד ומראה לכם דירות ספציפיות שמתאימות לדרישות שלכם. כדי למכור בית צריכה להיות אסטרטגיה שיווקית, לא רק פרסום ביד2. המשא ומתן מתחיל עוד בשיחת הטלפון הראשונה וממשיך בשפת הגוף בזמן הצגת הדירה ובכל מילה שיוצאת לכם מהפה. יכול להגיע אליכם קונה שאין לכם מושג מה התקציב שלו או מה הוא מחפש, אתם תעבירו איתו ערב שלם ולמחרת הוא ייעלם ולא תשמעו ממנו יותר. עם מתווך, אין קונה מתאים שלא ידע על הדירה ואתם תמיד תהיו מעודכנים במחשבות של הקונים.

עינב הירשהורן (צילום: טל שחר)
עינב הירשהורן(צילום: טל שחר)

 

"מנהל חשבונות צריך להיות אדם של אנשים"

עינב הירשהורן היא בעלת "הירשהורן פיננסים", חברה המעניקה שירותי הנהלת חשבונות, שכר, ייעוץ מס וראיית חשבון לחברות גדולות וקטנות ולעוסקים מורשים. אחרי שבנתה עסק בעשר אצבעות היא חולמת להקים מכללה למקצוע החשבונאות ומבהירה: "הנהלת חשבונות זה לא רק מספרים, צריך להיות מקצוען עם רגישות"

 

כשפותחים עסק עצמאי לאחר שהיית שכיר שנים רבות, לפעמים טוב להתחיל כשאתה עדיין עם משכורת קבועה ולקחת מעט עבודות מהצד. אני למשל הייתי מנהלת כספים במשך הרבה שנים. עבדתי בכל מיני חברות, סטארטאפ, קמעונאות, הקמתי מחלקות כספים גדולות ובאיזשהו שלב החלטתי שאני יכולה לעשות יותר עבור עצמי. החלטתי שאקח חצי משרה בהייטק ואקים עסק בקטנה. ה"בקטנה" גדל מהר מאוד והעסק הפך לפול טיים ג'וב. הוא קיים כבר שלוש שנים והיום החברה מעסיקה עובדים והיא כבר אופרציה שלמה.

 

רוב האנשים שמקימים עסקים מבינים בתחום שלהם והם אפילו תותחים במה שהם עושים, אבל אין להם מושג בניהול פיננסי של עסק. אם אתה מנהל עסק, חשוב שתדע לקרוא דו"ח רווח והפסד, תבין איפה העלויות חורגות ממה שצריך ואיך להגדיל הכנסות. אנשים לא יודעים שהם יכולים לחסוך בתשלומי המסים שלהם בכל מיני פרמטרים, אז הם בכלל לא משתמשים בזה. הם פשוט מגישים דו"ח הכנסות והוצאות ומגלים שיכלו לקזז הוצאות נוספות ששירתו את העסק ואת הלקוחות, או לנצל נקודות זכות שהם לא יודעים על קיומן. יש פרמטרים רבים שעוזרים להקל במיסוי ואם אדם רוצה לנהל לעצמו את התיק כדאי שיידע על זה דבר או שניים. אם הוא לא יודע, כדאי להחזיק משרד שמנהל את החשבונות והתיקים. לפעמים הכסף הקטן יחסית שתשלמו כל חודש יחסוך לכם אלפי שקלים בסוף השנה.

 

אתם לא יכולים לתמחר מוצר בהפסד. נניח שאתם מוכרים חלוקי נחל, וכל חלוק נחל עולה חצי שקל. אתם תמכרו בשקל, כדי להרוויח 100% — אבל מה עם ההוצאות על המשרד, החשמל, הדלק, השילוח וכל העלויות שמסביב? ככה הרבה עסקים מוצאים את עצמם מוכרים במחירי הפסד או במחירים שרק מגלגלים את העסק, ובסוף השנה מופתעים לראות שהם במינוס או על אפס רווחים, למרות שהם עושים כביכול 100% רווח על כל מכירה, רק בגלל שלא לקחו בחשבון את כל ההוצאות הנלוות ולא הוסיפו אותן למחיר. לתפעל עסק עולה כסף עוד לפני שמכרת ולו מוצר או שירות אחד.

 

אני רוצה לפתוח מכללה למקצועות החשבונאות. כבר היום אני מרצה לחשבי שכר ולתוכנת פריורטי ובקבוצות חזקות בפייסבוק ובווטסאפ, אבל לפתוח מכללה זה לא דבר של מה בכך. החלום שלי הוא לתת לאנשים את הכלים הנכונים לפרקטיקה, כדי שמי שרוצה יוכל ללמוד בתוכנית מקצועית ורלוונטית וייצא החוצה מקצוען בתחומי ניהול החשבונות והכספים.

 

מי שמביא אליי את התיק יודע שכשהוא צריך משהו הוא יקבל אותו מיידית, לזמינות ושירות יש ערך עליון. יש אצלי חברות בסדר גודל גדול, שלפני עשור לא הייתי מאמינה שייקחו מישהו חיצוני לנהל להן את החשבונות, אבל היום אני מבינה שהן לא צריכות הנהלת חשבונות שתשב להם בעסק סתם, אלא הנהלת החשבונות שתהיה עם יד על הדופק, מדויקת מבחינת בנקים, משכורות, הוצאות והתאמות, וכמובן שתהיה תקתקנית — וזה מה שאנחנו מספקים בעצם. זה מקצוע שדורש גם רגישות, הוא לא מורכב רק ממספרים קרים. צריך לדעת לדבר עם המנכ"ל, עם הספקים ועם הלקוחות, להיות אדם של אנשים.

אלעד ודניאל זקצר (צילום: טל שחר)
אלעד ודניאל זקצר(צילום: טל שחר)

 

"מלווים אותך לעתיד כלכלי נכון"

האחים אלעד (38) ודניאל (31) זקצר, הראשון בעל BA בביטוח והשני בעל BA בכלכלה ומוסמך תכנון פיננסי בינלאומי CFP, הם סוכני ביטוח מורשים מטעם משרד האוצר ובעלי "זקצר ביטוח ושוק ההון". ככאלה, הם דואגים שתחסכו כסף בכל חודש ועוזרים לכם לנתב את כספכם למוצרי השקעה בעלי תשואה עודפת, אבל הכי חשוב - מוודאים שתהיו מוכנים למצבי קיצון

 

תכנון פיננסי לוקח בחשבון את כל הצדדים של חיי האדם בפן הכלכלי. מחיסכון לפרישה, דרך יעדים בטווח קצר ועד מיסוי. אנשים בדרך כלל יודעים רק חלק מהתחנות בחיים שבהן הם יצטרכו כסף, כמו קניית דירה או חופשה, אך יש עוד מגוון אירועים לאורך חיינו שאנחנו לא לוקחים בחשבון כמו עזרה לילדים, אירוע קיצון כלשהו וכמובן פרישה. כחלק מהתכנון הפיננסי אנחנו מלווים אתכם צעד אחר צעד בכל נקודה שבה מתבצע שינוי מהותי בחייכם ודואגים שברגע האמת לא יחכו לכם הפתעות שלא הייתם מוכנים אליהן.

 

רוב האנשים מהדור הצעיר עובדים, צוברים כסף ולא מגדירים יעד לחיסכון, וזו טעות. לחיסכון חובה להגדיר יעדים וכמובן לדעת מה ההשקעה הצפויה ואיך להערך לכל יעד כזה. אסור להתעורר ביום האירוע ולשבור את הראש "מאיפה להביא 100 או 200 אלף שקלים", ובעקבות כך מקבלים החלטות שגויות כמו לפדות קרנות השתלמות וכספי פיצויים. לצורך זה אנחנו עוטפים את הלקוח בכל מה שצריך, מבינים את המצב האישי, המשפחתי והכלכלי שלו, מגדירים יחד יעדים בחיים ובונים תיק פנסיוני, פיננסי וביטוחי שמותאם לכל לקוח באופן שתואם את מידותיו.

 

המטרה בסופו של דבר היא לא רק למצוא יעד לחיסכון, אלא להיכנס לשגרת חיסכון. הדרך שלנו היא להגדיר מראש סכום שיופקד באופן חודשי לחיסכון מניב. הכנסות מינוס הוצאות, זה הסכום. עצם זה שאתה מושך את הכסף הזה למקום אחר הופך את החיסכון לחלק מההוצאה החודשית ואתה נשאר עם הסכום שמוגדר למחייה. חיסכון יכול להתחיל מ־200 שקלים בחודש ולא צריך להמתין לצבירה משמעותית.

 

כיום, הדור הצעיר פחות מתכנן את צעדיו קדימה אלא חושב בעיקר על הכאן והעכשיו. לדוגמא בעל ואשה שעובדים בהייטק ומרוויחים ביחד 50 אלף שקלים בחודש, מרשים לעצמם לקחת משכנתא מנופחת כי היום יש להם את האפשרות לעמוד בהחזר החודשי. אבל הם לא חושבים מה יקרה אם מפטרים אחד מהם או שחס וחלילה מישהו מהם חולה ולא יכול לעבוד והם נשארים עם משכורת אחת. אנחנו כן רואים את הסיכון ויודעים לתת את הפתרון ולהכין את הלקוח מראש למצבים כאלו.

 

רוב האנשים הם "אנטי ביטוח", בלי להבין את משמעות הביטוח. בחיים מתרחשות לפעמים קטסטרופות רפואיות או כלכליות שאנחנו לא יכולים לצפות מראש. משפחה שלא לוקחת בחשבון את הסיכונים ולא דואגת לרכוש כיסויים יכולה להיגרר מגג העולם לפת לחם, ממש כך. יש דברים שחייבים להיות מוכנים אליהם.

 

אנשים חושבים שמי שמפקיד לפנסיה לא יקבל את הכסף בסופו של דבר, וזו טעות חמורה. חובה להפקיד היום לפנסיה, גם שכירים וגם עצמאיים, כדי לא להגיע למצב שבו חשבנו ש"יהיה בסדר" אבל הנה אנחנו נאלצים לחיות בעת זקנה מ־2,000 שקלים בחודש. בכל פגישה, לא משנה מה רמת ההבנה של מי שמולנו, אנחנו מסבירים הכל לאט ובפירוט. אנחנו רוצים שיבינו למה צריך קרן פנסיה, ומה המשמעות של מסלולי ההשקעה וחשיבות החשיפה לשוק ההון ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר.

 

בשוק ההון ניתן לבצע השקעה גם עם חיסכון של כמה אלפי שקלים. יש מגוון מוצרים כמו קופת גמל להשקעה, חיסכון פיננסי, השקעות אלטרנטיביות וכולי. במגוון התוכניות ניתן להפקיד סכומים חודשיים, החל מכמה מאות שקלים ועד לסכומים חד פעמיים גדולים. בתוכניות האלה ניתן להשיג תשואה עודפת משמעותית לטווח ארוך. הרעיון הוא להשקיע תחת גוף מוסדי כך שאתה נהנה מכוח קניה גדול. לדוגמא, אם יש לנו 50 אלף שקלים בבנק אפשרויות ההשקעה שלנו קטנות יחסית, אך ברגע שנשקיע במוצר מובנה של בית ההשקעות נהיה חלק מהשקעה של כמה מיליארדי שקלים שמאפשרים להיות חשופים להשקעות בנדל"ן, חברות סטרט־אפ ועוד המון ניירות ערך שלא הייתה לנו גישה אליהם בסכום הכסף הנמוך שיש ברשותנו. זו הסיבה שהמוצרים האלה מגיעים לתשואות עודפות על פני שנים.

עו"ד יניב גביש (צילום: טל שחר)
עו"ד יניב גביש(צילום: טל שחר)

 

עברתם תאונה או רשלנות רפואית? אתם לא לבד"

יניב גביש, 46, עו"ד מומחה בנזיקין, בעל משרד בוטיק מוביל העוסק בתביעות בגין תאונות עבודה, תאונות דרכים ורשלנות רפואית, מלווה את לקוחותיו ברגעים לא פשוטים בחייהם ודואג שיקבלו את הפיצוי המגיע להם מכלל הגורמים האחראים לכך

 

על המעביד חלה חובה לדאוג לבטיחות העובד במקום העבודה. מאחר והעובד נתון למרות המעביד, שקובע עבורו מה ואיך לעשות והוא אחראי לכלי העבודה ולאמצעי הבטיחות בעבודה, הרי שחובת הזהירות של המעביד אף גבוהה יותר מאשר חובת זהירות רגילה. לפיכך, ברגע שעובד עובר תאונה בעבודה, בדרך כלל נקבע כי המעביד אחראי לתאונה ולפציעה שנגרמה בעקבותיה. על המעביד חלה החובה לדאוג לבטיחות העובד ועליו להדריך את העובד איך לעבוד נכון, לספק לו כלי עבודה מתאימים, לסדר את מבנה העסק, את הציוד והמכונות באופן אשר יאפשר גישה נוחה ובטוחה, בהרמת, בהזזתן ועוד. בדרך כלל, במקרים של תאונה נמצא שהמעביד לא מילא אחרי כל החובות הללו.

 

במקרה של תאונה יש לעובד שלושה או שני מקורות לתבוע. המקורות הללו הם מעביד וחברת הביטוח שלו, ביטוח לאומי שמבטח מפני תאונות עבודה, ואם יש לעובד פוליסת תאונות אישיות אז ניתן לתבוע גם אותה. כל עובד צריך להתייעץ עם עו"ד, כי כאמור יש את מי לתבוע וממי להיפרע. בגדול, אפשר לתבוע עד שבע שנים מיום התאונה, ושלוש שנים במקרה של פוליסה פרטית, אך ככל שהזמן, ממועד התאונה חולף, הסיכוי לנצח בתביעה הולך ופוחת מסיבות רבות: העדים שוכחים או נעלמים, הראיות לא טריות כשהיו, המסמכים ניזוקים וכולי. בנוסף, איחור בתביעה מלמד גם על חוסר רצינות מצד התובע ולעתים אף חוסר אמינות.

 

אם אתם עצמאיים, חשוב שתבדקו שאתם רשומים בביטוח לאומי כעצמאיים ומבוטחים מפני פגיעה בעבודה. ישנם עצמאיים רבים שקיימת להם תקופה לא מבוטלת שבה טרם נרשמו בביטוח לאומי כעצמאיים, ובמקרה של תאונת עבודה הם לא יהיו מבוטחים.

 

רשלנות רפואית היא תחום שהפך בעשורים האחרונים לנפוץ מאוד. פעם רופאים נחשבו ל"אלוהים חיים עם חלוקים לבנים" ולכן לתבוע אותם היה הס מלזהכיר. אנשים התביישו לתבוע רופאים גם כאשר ידעו שהרופא טעה, כי הם בכל זאת דאגו לבריאותם ואחרי הכל הם אנשים מבורכים שעושים עבודה חשובה למעננו. אך קורים מקרים, כמובן שבלי כוונה, שגם רופאים גורמים נזק ואפילו נזק חמור. אגב, נוכח מצבה העגום של מערכת הבריאות שלנו בשנים האחרונות מקרי הרשלנות הרפואית הפכו לשכיחים הרבה יותר. הרופאים והמוסדות מבוטחים בביטוח אחריות מקצועית וכשאנחנו תובעים אותם או את המוסד וזוכים הם לא משלמים מכיסם. בסופו של יום, זו הסיבה שיש ביטוחים. אם לא נתבע, חברת הביטוח תישאר עם הכסף כי הרופא משלם את דמי הביטוח בכל מקרה.

 

חשוב לדעת - אם אתם לפני ניתוח, חייבים להחתים אתכם על טופס הסכמה מדעת. הטופס הזה מפרט פרטים רבים שחובה על הרופא לפרט, כגון: אופציות אלטרנטיביות להליך הרפואי, הסיכונים והסיכויים שבפרוצדורה הנ"ל, ועוד. אם לא החתימו אתכם על טופס, כאמור, יש לכם עילת תביעה. לדאבוננו, ברוב המקרים הרופא לא פוגש את החולה לפני הניתוח והחולה מוחתם על טופס עם הסברים כלליים בלבד בניגוד לדין, וזה חמור מאוד.

 

תאונות דרכים הן התחום היחיד בנזיקין שבו לא צריך להוכיח שמישהו אשם. גם אם הנפגע אשם הוא זכאי לפיצוי על נזק הגוף שנגרם לו. למה? כי כך המדינה קבעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. למעט חריגים, כל מי שנפגע בתאונות דרכים, זכאי לפיצוי אפילו אם הוא אשם בתאונה.

 

נהוג לחשוב כי עורך דין טוב צריך להיות "רע וקשוח", אך אין תפיסה שגויה מזו! התנהלות כזאת תגרום לעד להיות במגננה, להרגיש מאוים ולעשות דווקא. לעומת זאת, אם תהיה נחמד אליו, אפילו תחמיא לו, הוא יהיה משוחרר ורגוע יותר, ירגיש בנוח לענות וירצה לגמול לך טובה תחת טובה, על שהחווייה שלו לא הייתה כה רעה כפי שחשב. העצה הכי טובה שאוכל לתת הינה להתנהל בצורה אלגנטית באולם גם כלפי יתר השחקנים: בית המשפט ועוה"ד של הצד השני, שכן הדבר מלמד על אינטגריטי ומביא רק לתוצאות טובות. אנחנו מבלים חלק ניכר מחיינו באולמות ולא כיף לחיות בשדה קרב, לא לשופטים ולא לעוה"ד.

עו"ד איתמר לנדאו (צילום: טל שחר)
עו"ד איתמר לנדאו(צילום: טל שחר)

 

"בגירושין: טובת הילד לפני הכל"

איתמר לנדאו בן ה־43, אב לשבעה ועורך דין לענייני משפחה, הגיע למקצוע מתוך רצון לעזור לאנשים. בשנים הרבות שבהן הוא מלווה הליכי גירושין הבין שחשוב לראות את הצד הטוב בכל החלטה ולנסות להנמיך את הלהבות

 

עבדתי במפעל, אבל הבנתי שמה שאני אהיה טוב בו זה להיות שופט. הגעתי לעבודה במפעל כי לא רציתי לעשות פסיכומטרי לקראת תואר אקדמאי, אבל כשרציתי לעזוב את המפעל, הבנתי שאצטרך לעשות פסיכומטרי. כשהייתי צריך לבחור מה ללמוד ידעתי שזה יהיה בתחום המשפטים, כי כדי להיות שופט חובה לעבוד לפחות חמש שנים בתחום כעורך דין. כשהתחלתי ללמוד משפטים, הרגשתי כמו ילד בחנות צעצועים.

 

הייתי עוזר משפטי בתחום האזרחי ולפני כן קלדן של שופטת לענייני משפחה. לקחתי קואצ'ר נפלא מחיפה בשם ניר פרי והבנו ביחד שאני אוהב לעזור לאנשים. כעוזר משפטי אתה נמצא בחדר עם השופט, בלי נגיעה לקהל. לא פותר בעיות, רק עוזר לשופט לכתוב. כשהייתי קלדן ונמצאתי בתוך בית המשפט ראיתי שיש לי הבנה לילדים, שהם "הלקוח הסמוי" בבית המשפט, כי לפעמים הלקוח מגיע ורוצה משהו אחד אבל לא יודע מה טוב לילד שלו. ילד זה ילד, ההתייחסות היא אחרת, וגם דיני משפחה הם אחרים, כי לכל אחד יש את המשפחה שלו ואי אפשר להתעלם מהשונות בין המשפחות.

 

מאז שהתחלתי לעבוד כעורך דין עזרתי להרבה אנשים. למשל לאדם בן 74 שהיה לו חוב מזונות של 130 אלף שקלים לילדים שכבר היו בגירים. הצלחתי להוריד את החוב לקצת יותר מאלף שקלים, כי התברר שהחוב גדל למימדים מפלצתיים בניגוד לחוק. מצאתי את הפתרון הנכון למצב שלו והורידו לו את החוב. עם לקוח אחר, שסבל מהתייחסות לא נעימה של בית הדין כלפיו, הצלחתי להגיע למצב שבו גם נתנו לו משמורת משותפת וגם תשלום מזונות נמוך כשהילד עוד לא בן שש, שזה הגיל המינימלי שעד אליו תשלומי המזונות הם תמיד רק על הגבר, בלי קשר להכנסות שלו ושל האישה ולמרות שהוא משלם אותם בפועל כשהילדים נמצאים אצלו. בימים אלה אני מייצג, בין השאר, את עמותת מל"ה - מלוכדים למען הילדים - בעתירה לבג"צ בנושא הזה.

 

חשוב לזכור שטובת הילד היא העיקרון המנחה תמיד. זה בא לידי ביטוי אצל הרבה זוגות שבהם הגבר הוא זה עם העבודה המכניסה יותר, שמצריכה גם יותר שעות עבודה. כשהם מתגרשים, הגבר לא תמיד יכול להפחית את שעות העבודה ולכן צריך לאזן בין היכולת שלו להתפרנס בעצמו ולשלם מזונות, לבין הרצון שלו להיות עם הילד. לפעמים הגבר לא יכול לטפל בילד, בין אם הוא לא כשיר או לא מוכן לכך, אבל הוא רוצה משמורת משותפת כדי לקבל הפחתה במזונות. במקרים כאלה, שהם נדירים, אני רואה את התפקיד שלי בלשכנע את הגבר לא לרצות משמורת משותפת בכל מחיר, פשוט כי זה לא יעזור לילד.

 

בעולם עדיין רואים את הגבר כלא כשיר לטפל בילדים, בלי קשר לעובדה שהוא עושה את זה לפעמים טוב יותר מהאמא. עם זאת, לאט לאט מתחילים להבין את תפקיד הגבר בבית, במיוחד לאור פסק דין מ־2017 שבו קבע בית המשפט העליון שכשהילד עובר את גיל שש צריך להתחשב גם בהכנסות האמא בקביעת המזונות. כך החלה להיווצר העדפה למשמורת משותפת והיום אנחנו רואים יותר ויותר פסקי דין שקובעים סכום של אפס שקלים למזונות, או הפחתה משמעותית ביחס לסכומים שהיו נהוגים בעבר. אם פעם היה מדובר על מינימום של 1,450 שקל לילד, היום ניתן לראות פסקי דין של 500 ואפילו 300 שקל. זה תלוי כמובן בזמן השהות של הילד אצל כל אחד מההורים, וגם בפער הכלכלי ביניהם. כלומר אם הילד נמצא שווה בשווה אצל שני הורים והוא מעל גיל שש, בתי המשפט לא רוצים יהיה לו בית אחד עשיר ובית אחד עני ויש חיוב מזונות כדי שהוא לא יחווה נפילה קשה באיכות החיים במהלך החודש.

 

אני דוגל בשיטה של להראות תמיד את הדבר הטוב בכל החלטה, גם כשהיא קשה. יש לי תיק שבו אני מייצג גבר שלקח את הרכב מהאישה והיא צריכה לנסוע במוניות וזה מרגיז אותה. אמרתי לה ולעורך הדין שלה שלנסוע במונית זה לא סוף העולם. אלה שאומללים מרעישים יותר מאלו שבסדר להם, ולבן אדם קשה כשלוקחים לו כסף. אם הוא משלם מזונות ופתאום רואה שהגרושה צבעה את השיער, הוא מתעצבן נורא וחושב שזה כסף מהמזונות שהולך אליה ולא לילדים, במקום לראות את העובדה שהאישה חופשייה. במקרים כאלה, התפקיד שלנו כעורכי דין הוא להנמיך את הלהבות.

 

אנשים חושבים שבית הדין הרבני נוטה לפסוק לטובת גברים, אבל זו טעות. המחשבה הנפוצה הזו נובעת מכך שהגבר הוא זה שחייב לתת לאישה גט, כי אחרת היא לא יכולה להיות מגורשת, או מכך שאם הגבר בוגד באשתו הוא עדיין יכול להיות נשוי לה אבל אם אשה בוגדת בבעלה היא חייבת להתגרש. ברמה המעשית, בית הדין הרבני נוטה הרבה יותר לטובת נשים לעומת בתי המשפט. בית הדין הרבני יחרוג מהחלוקה השווה ויפסוק לטובת נשים בהרבה יותר מקרים מאשר בתי המשפט, כי הוא רואה באב את מי שחובה עליו לפרנס את משפחתו. בתי המשפט משתמשים בזה במקרים חריגים ובתי הדין הרבניים דווקא ביד רחבה יותר. למרות שבבסיסו המשפט מובנה לטובת הנשים, בפרקטיקה רוב השופטים והדיינים דואגים הרבה יותר לשוויון ושואפים למשמורת משותפת, מה שלא היה פעם. לכן לא צריך למהר לנבא נבואות שחורות.

 

5 דברים שחשוב לדעת על התנהלות בגירושין

 

1) קודם כל לנשום עמוק. ברוב רובם של התיקים היחסים חוזרים להיות נורמליים כחצי שנה אחרי הגירושין וסיום התביעות בין הצדדים. זה תהליך קשה, אבל אנשים עוברים אותו והוא בטח לא סוף העולם.

 

2) לראות תמיד את התמונה הגדולה. ולדאוג שהילדים לא נפגעים בוויכוחים בין ההורים.

 

3) לקחת עו"ד טוב. בלי עו"ד אפשר ליפול בקלות בגלל כל מיני פרוצדורות, כי לשופט אסור לעזור לא לגבר ולא לאישה. לא להתחייב על דברים בלי להתייעץ עם עו"ד, כי התחייבות מתוך רצון טוב יכולה לפגוע אחר כך. חשוב לדעת על מה להתחייב ומה אפשר לתת באהבה, בלי התחייבות.

 

4) גם אם המזונות גבוהים, לפעמים אפשר להפחית אותם. זה יכול לקחת כמה חודשים, אבל זכרו — כסף זה דבר שתמיד "אין מספיק ממנו". כלכלה היא מדע החיסרון. אין מספיק כסף, זו עובדה — עכשיו צריך לדעת איך להסתדר עם האין מספיק כסף הזה.

 

5) יש חיים אחר כך. לא להתמקד בוויכוחים ובמריבות ולא להיתקע, כי זה יכול לפגוע מאוד ברצון להתקדם בחיים בכלל וברצון להתחיל זוגיות חדשה בפרט.


פורסם לראשונה 30/01/2020 14:15
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים