שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלפים נפרדו מקצ'ה: "רצינו להיות אגדה כמוך"

  אלפים הגיעו להלווייתו של שמעון כהנר (קצ'ה), לוחם יחידת 101, שנטמן בקיבוץ נווה איתן. בנו ספד: "למרות שהיה נכה, מעולם לא התלונן ולא הרגשנו אצלו קושי". חברו ליחידה: "אדם ערכי בכל מובן"

   

   

  הלוויתו של שמעון (קצ'ה) כהנר    (צילום: עידו ארז)

  הלוויתו של שמעון (קצ'ה) כהנר    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  היום (חמישי) בצהריים התערבב העצב בחיוך כאשר אלפים ליוו למנוחות את שמעון (קצ'ה) כהנר, גיבור ישראל, לוחם לשעבר ביחידה 101 ובחטיבת הצנחנים, שהלך לעולמו בגיל 85. בית העלמין הקטן בקיבוץ נווה איתן היה צר מלהכיל את ההמונים, שלצד הכאב והבכי לא שכחו להזכיר את החיוך וההומור של קצ'ה, וליוו את ההספדים באנקדוטות משעשעות מחייו הסוערים.

   

  היה זה בנו אלון שסיפר בהומור ובאהבה על הרגלי האכילה של אביו: "אבא חי חיים צנועים. ביצת עין של אמא, בשר של רמי, ויסקי עם שלמה ותירס עם יעקב היו שקולים מול כל מסעדת יוקרה. אגב, אוכל היה מאהבותיו הגדולות, כפי שהוא אמר: 'איתי כדאי לאכול חרא כי אני אוכל הרבה ומהר'".

   

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: עידו ארז)
  הלווייתו של שמעון כהנר (קצ'ה)(צילום: עידו ארז)

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

  שמעון כהנר (צילום: גיל נחושתן)
  שמעון כהנר (קצ'ה) ז"ל (צילום: גיל נחושתן)

   


  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  דרור, נכדו של קצ'ה(צילום: יאיר שגיא)

  הבן תיאר את החיים לצד האב, שנפצע אנושות עוד לפני לידת בנו הבכור: "מיום שנולדנו ידענו שאבא נכה, אבל מעולם לא הרגשנו אצלו קושי, לעולם לא ויתר על פעילות ולא התלונן על כאבים וחולשה. עוד לפני שבועות מספר, כשרופא המשפחה שאל לשלומו, התשובה 'אם יהיה יותר טוב אני אשתגע' נשלפה ונשמעה טבעית".

   

  דוד בן עוזיאל (טרזן), חברו ל-101, סיפר על ייחודה של היחידה שהייתה לאגדה: "נשאלנו פעמים רבות מה היה מיוחד כל כך ב-101, שפעלה רק חמישה חודשים. בצה"ל של 1953, הכוח המבצעי מנה רק 35 לוחמים. בניסוח הפשוט ביותר אומר כך: יחידה 101 הראתה שאפשר לחצות גבול ולבצע גם כאשר הביצוע נעשה על ידי חוליה קטנה, ללא קשר וחילוץ. קצ'ה, הייתי רוצה שאדם כמוך יחיה ללא הגבלה של זמן כדי שאפשר יהיה להימצא בחברת אדם ערכי בכל מובן", ספד.

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  מפקד חטיבת הצחנים יובל גז(צילום: יאיר שגיא)

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  (צילום: יאיר שגיא)
  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  דוד בן עוזיאל (טרזן) (צילום: יאיר שגיא)

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  (צילום: יאיר שגיא)

  הלוויתו של שמעון כהנר (קצ'ה) (צילום: יאיר שגיא)
  (צילום: יאיר שגיא)

  את צה"ל ייצג האלוף איתי וירוב: "ידענו שכמותו רצינו להיות, אגדה שאפשר לגעת בה, אפשר לשתות איתה כוס קפה, לשמוע, לספר, לקבל קנה מידה. רק מי שליחכה אותו האש, רק מי שנשא בזיכרונו ומצפונו את מחירה, רק מי שעזב את כבש המטוס אל הלילה השחור, אסף חגור וציוד, יודע מה היה קצ'ה עבורנו. זה שהולך בראש הטור".

   

  אל"מ יובל גז, מפקד חטיבת הצנחנים, ספד גם הוא: "השבוע ביצענו תרגילים גדודיים, תרגילים שהסתיימו לא הרחק מכאן בבקעת הירדן. אתמול בכותל המערבי נשבעו אמונים למדינת ישראל ולצה"ל מאות צנחנים שזה עתה נכנסו בשערי החטיבה. קצ'ה, כה סמלי שבשבוע שבו הלכת לעולמך - החטיבה בפעולות היומיומיות שלה נוגעת במקצת מתחנות חייך... אנו הצנחנים הצעירים פוסעים יום-יום באותם מקומות שאתה קצ'ה ובני דורך פסעתם, הולכים על אותם שבילי מורשת שהשארתם לנו ולומדים ומלמדים את הערכים שאותם מסרתם לנו", הוסיף.  

   

  בין הסופדים היו גם נכדים, חברי ילדות וחוה אלמו, תושבת בית שאן שהקימה את מיזם "החוויה האתיופית" בשטח שהיה שייך לקצ'ה, שאותו כינתה "אבי השני". דנדי, חברו ליחידה, חתם את פרק ההספדים בשיר "חברים".

   

  שמעון כהנר יחידה 101 קצ'ה (צילום: אורי דן )
  שמעון כהנר במלחמת יום כיפור(צילום: אורי דן )

  מלבד בני המשפחה והחברים הרבים הגיעו להלוויה גם ראשי מערכת הביטחון בעבר, בהם שרי הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון ואיציק מרדכי, הרמטכ"ל לשעבר ח"כ בני גנץ, האלופים במיל' אורי שגיא, טל רוסו, מתן וילנאי, יורם יאיר (יאיא), עוזי דיין, אלעזר שטרן ואחרים. כמו כן הגיעו בניו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, גלעד ועמרי, וראש לשכתו לשעבר של יצחק רבין, שמעון שבס. 

   

  נלחם ממבצע קדש ועד לבנון הראשונה

  אלוף-משנה במיל' שמעון כהנר (קָצָ'ה), לוחם יחידה 101 המיתולוגית של צה"ל, נולד ברשפון והתחנך בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. את שירותו הצבאי הוא החל בנח"ל, אולם בהמשך גויס ליחידה 101 שהקים ראש הממשלה המנוח אריאל שרון.

   

  כהנר השתתף בפעולות תגמול שערכה היחידה, עבר קורס קצינים ובשנת 1955 נפצע קשה באחת הפעולות כמפקד מחלקה בצנחנים. למרות הפציעה הקשה והשיקום, הוא השתתף בכל המלחמות - ממבצע קדש ועד מלחמת לבנון הראשונה. כהנר השתתחרר מהצבא בדרגת אלוף-משנה, ואף שימש סגן מפקד אוגדה במילואים.

   

  במקביל היה כהנר חקלאי מצליח. הוא ניהל את הרפת בקיבוצו ואף הקים חוות בקר משלו. כהנר נשא בתפקיד מזכיר מועצת מגדלי הבקר, וכיהן גם כמנכ"ל אתר גבעת התחמושת ובהמשך כיו"ר עמותת האתר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים