שתף קטע נבחר

עריקאת על עסקת המאה: "תנאים של כניעה"

מזכ"ל הוועד הפועל באש"ף תקף את עסקת המאה של טראמפ: "האור הירוק שארה"ב נתנה לסיפוח - סוגר כל דלת למו"מ". בריאיון לאולפן ynet קרא עריקאת למו"מ על בסיס גבולות 1967, וכשירושלים שייכת גם לפלסטינים, והבהיר: "לא רוצה שהמצב יגלוש לאלימות"

 

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, תקף היום (חמישי) את "עסקת המאה" לשלום, שהציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "זו הונאה. מה יש כאן מלבד הפסדים עבורנו? אלו תנאים של כניעה". עם זאת, עריקאת הדגיש כי הוא לא מעוניין שהמצב בגדה יגלוש לאלימות.

 

סאיב עריקאת  (צילום: AFP)
"זו הונאה". סאיב עריקאת (צילום: AFP)

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף תקף בחריפות את הכוונה לספח שטחים ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. "העובדה שהאמריקנים נותנים להם את האור הירוק לבצע סיפוח, סוגרת כל דלת לביצוע מו"מ. דמיינו סצנה שבה אמריקה וישראל דנות בעתיד, העתיד של הילדים שלכם, של הנכדים שלכם, של האישה שלכם, המשפחה שלכם, השכונה שלכם - ואתם צופה בזה בטלוויזיה".  

 

 

- אולי זו לא תכנית מדהימה, אבל היא לא מהווה לפחות בסיס למשא ומתן?

"איזה משא ומתן? מה נשאר למשא ומתן? אם אני חייב להכיר בירושלים כבירה הנצחית שלכם, אם בקעת הירדן תהיה שלכם, אם המדינה שלי תהיה תחת הריבונות שלכם, מה יש כאן מלבד הפסדים עבורנו? אלו תנאים של כניעה".

 

עריקאת סיפר כי תוכנית השלום של טראמפ כבר הוצעה לו בעבר על ידי נתניהו: "שמעתי את כל זה במו"מ ב-2012. זו הייתה בדיוק התכנית של נתניהו ושל ממשלתו. קושניר וברקוביץ' פשוט העתיקו כל משפט מהתוכנית הזאת".

 

עריקאת דחה כל אפשרות לקיים מו"מ על בסיס "עסקת המאה" וקרא לקיים מו"מ על בסיס ההסכמים הקודמים: "המשא ומתן הוא בין שני צדדים - הישראלים והפלסטינים. מטרתו להגיע למכנה משותף, לחזק את הקשר בין הצדדים, לענות על שאלות מהותיות, זה מה שצריך לקרות אם אתה רוצה לסיים קונפליקט מסובך. המחשבה של 'הפלסטינים לא לוקחים הזדמנויות' היא לא נכונה.

 

"צריכים לשבת ולחשוב יחד על העתיד שלנו. אני חושב שהתוכנית הזאת שמה את עתיד ילדיכם ואת עתיד ילדינו בסכנה. אנחנו לא צריכים את זה, אנחנו יכולים לנהל משא ומתן ישירות על בסיס ההסכמים הקודמים שהגענו אליהם בנוגע לירושלים וההתנחלויות, במקום לעשות צעדים שיכולים לסכן את הדבר הזה".

 

לדבריו, "כאשר טראמפ ונתניהו הודיעו על ירושלים, בקעת הירדן ושאר הדברים זה נגד החוק הבינלאומי. אתם אומרים לנו שניצחתם אותנו. אף אחד לא ניצח אותנו. זה 52 שנים של כיבוש, זה קורה בכל יום, בכל שעה. הם יודעים בוודאות שהשלום היחיד יהיה כשנשב יחד ונדון על הסכם בבסיס גבולות 1967 וירושלים שגם שלנו. זה אפרטהייד, פשוט ככה. נתניהו אומר מצד אחד שהוא מעוניין בשתי מדינות, ואז רוצה לספח את בקעת הירדן".

 

- בוא נדבר על האלימות שאולי תגיע, הפלסטינים הצעירים ייצאו לרחובות?

"אני לא רוצה שזה יגלוש לאלימות, כי אלימות תפגע בי, בילדיי ובנכדיי וגם בילדים ובנכדים שלכם. העבודה שלי זה להבטיח עתיד טוב יותר לישראלים ולפלסטינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים