שתף קטע נבחר

צילום: AP

גורם בכיר בפמליית רה"מ על התנגדות האמריקנים לסיפוח: "בעיה טכנית"

בסביבתו של ראש הממשלה דוחים את הטענות על העיכוב בסיפוח יהודה ושומרון ומסבירים כי האמריקנים דורשים "מפה על המילימטר". גורם בכיר בפמליית נתניהו: "אין ויכוח על המהות". על דבריו נגד תוכניות מדיניות ערב בחירות: "רה"מ לא מוסר שטחים"

 

גורם בכיר בפמלייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחזר הערב (חמישי) מביקור בוושינגטון, דחה את הטענות למחלוקות עם האמריקנים סביב סוגיית הסיפוח. "אין ויכוח. אנו עובדים על זה שלוש שנים עם צוות מצומצם", אמר הגורם. "נעשתה עבודה על האינטרסים הביטחוניים, מאות שעות שבהן ניסינו להגיע להסכם המיטבי שאפשר להוציא לישראל. מה שהושג זה דבר ענק".

 

הגורם הוסיף כי "הכרה של נשיא אמריקני שמכיר בכך שישראל תחיל את החוק על הבקעה, צפון ים המלח וכל היישובים הישראלים והשטחים שמקיפים אותם זה פי 10 ממה שהיה בתוכניות אחרות. זה שינוי עצום והדבר הזה הושג. על זה אין ויכוח וזה יהיה".

 

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בחשיפת תוכנית המאה  (צילום: קובי גדעון, לע
"הושג דבר ענק". נתניהו עם טראמפ בבית הלבן (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

 

 

 

 

 

על דבריו של נתניהו מביקורו בברזיל בשנה שעברה, שם ציין כי להניח תוכנית מדינית ערב בחירות זה דבר פסול, אמר הגורם הבכיר כי "יש הבדל גדול. כאן זה בקונצנזוס רחב. ראש הממשלה לא בא למסור שטחים ולגרש אנשים. כשהוא בא לפני בחירות כדי 'להתאתרג' ומוסר מה שמוסר, זה לא ראוי. מה גם שזה נגד המנדט. האמריקנים כבר רצו להביא את זה שלוש פעמים, ויש להם לו"ז משלהם, גם להם יש מגבלת זמן. זה לא שראש הממשלה הלך לקמפ דייוויד כדי לעשות ויתורים מפליגים, כאן באים כדי לקבל שטח, יש כאן דבר ענק".

 

לדבריו, הטענה האמריקנית נגד סיפוח מיידי היא "בעיה טכנית פשוטה". הוא אמר כי "האמריקנים אומרים שהנשיא הכיר בהחלת החוק בחוק הישראלי, אך זה צריך לעשות באקט אחד. הם לא רוצים שזה יהיה בשלבים. זה דבר שמצריך שרטוט מפות ומעבר מדויק על הקו. ישראל רוצה לחלק את החלת הריבונות לשני שלבים על מנת שנוכל להתקדם, וזו שאלה טכנית שאותה צריך להסדיר, אין פה ויכוח על המהות".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, בוושינגטון (צילום: קובי גדעון, לע
"בעיה טכנית פשוטה". נתניהו ופומפאו (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא פוסל שבסופו של דבר יהיו הסכמות עם האמריקנים, כך שיאפשרו להחיל את הריבונות. "תהיו סבלנים", אמר הגורם. בסביבת נתניהו אמרו כי ישנם חלקים מוכנים במתווה, וכי הם מקווים שאפשר יהיה להעביר אותם לפני הבחירות. "לא תהיה החלת חוק ישראלי מבלי שהאמריקנים יראו את המפה", אמרו. "הם רוצים שנביא מפה מלאה על המילימטר. איפה שתהיה הסכמה נעביר להם את המפה והם יראו שלא סטינו ולא לקחנו שטחים שאנו לא אמורים לגעת".

 

סביבת רה"מ הבהירה כי היו פריצות דרך "פנטסטיות", אך "כל שורה בתוכנית היתה בעייתית, לא רצינו לעשות את זה מיד. ברור שנראה להם מפה, חלק לוקח יותר זמן. לא רצינו לעשות את זה מיד".

 

לפיד: "לא תהיה העברה של ואדי ערה לפלסטינים"

 

חברת הכנסת איילת שקד קראה בצהריים לנתניהו שלא לדחות את החלת הריבונות. "זו הזדמנות של פעם ב-52 שנה. אם נדחה את זה עכשיו, מי יודע מתי תהיה הזדמנות נוספת?", שאלה שקד. "מפלגת ימינה תנעשה כל מה שתוכל כדי שההחלטה תעלה בשבוע הבא לממשלה".

 

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון העלה היום ספקות לגבי הסיכוי של פתרון שתי המדינות, ואף הטיל ספק בכך שתוכנית השלום של טראמפ תצליח. "אני מאמין בשתי ריבוניות", השיב מקרון כשנשאל על כך בריאיון ל"לה פיגארו". מקרון גם אמר כי לא יציג תוכנית שלום משלו, והוסיף על תוכנית טראמפ: "אתה צריך שניים כדי לעשות שלום. אתה לא יכול להגיע לשם רק עם צד אחד".

 

גם חבר הכנסת יאיר לפיד (כחול לבן) התייחס בכנס inss לתוכנית השלום האמריקנית ואמר כי "התוכנית מוגדרת כבסיס למשא ומתן. יש בה חלק שאני פחות אוהב, או חלקים שבהם היא טיפה מעורפלת, כמו למשל העברת ואדי ערה לידי הפלסטינים. לא תהיה העברה כזו, כמו שלא תהיה העברה של רמת גן. הם אזרחים ישראלים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ
צילום: AP
מומלצים