שתף קטע נבחר

חוששים מסקס בגלל קמטים, קפלים ושיפולים? ההפסד שלכם

מירב שרון, מטפלת מינית מוסמכת, מודעת לירידה בביטחון העצמי ולחששות, שמלווים בני 50+ בחיי המין שלהם. "המוח הוא איבר המין הגדול ביותר", היא מסבירה, ממליצה לנשים על חנויות ואתרי סקס, ולגברים מספרת על הקשר בין עבודה בגינה לעוררות מינית

יום אחד, את או אתה נעמדים מול המראה. אתם מבחינים בקמט חדש שצץ, מביטים על העור שאיבד עוד קצת מהחיוניות שלו ואל עוד שיפול בבטן. אחר־כך עולים על המשקל, ולא ממש אוהבים את התוצאה. להוסיף את העובדה, שגם כשמשקיעים במראה החיצוני, כבר לא שורקים אחרינו ברחוב כמו פעם, וחששות כמו "אני לא אטרקטיבי יותר", "אף אחד לא ירצה אותי ככה", משפיעים על הדימוי העצמי והביטחון העצמי. מכאן – הדרך לאיבוד החשק המיני והחלטה לוותר על סקס - קצרה.

 

מירב שרון, מטפלת מינית מוסמכת באיט"ם (האגודה הישראלית לטיפול מיני), נוהגת בהקשר זה לצטט שורה משיר, שכתבה מארג' פירסי: "פגשתי אישה שכבר איננה שם", ומסבירה: "נשים רבות חוות את המעבר מנראות לחוסר נראות, תחושה שבעיקר מתעצמת בקרב נשים, שבעבר הוגדרו יפות. אומנם, יש נשים שמבחינתן זו הקלה, כי הן כבר לא צריכות לעשות הרבה מאמצים כדי לעשות רושם על אחרים, אלא פשוט להיות הן עצמן. עם זאת, יש נשים שנכנסות ללחץ, שרצות מיד לטיפולי בוטוקס וניתוחים פלסטיים, ויש כאלו שנכנסות בעקבות זה למצב רוח קודר עד דכאוני. כמובן שהתופעה מאפיינת גם גברים, אבל במינון הרבה יותר קטן".

 

הסרט
הסרט "באהבה אין חוקים"(צילום: באדיבות yes)

 

עד כמה ירידה בדימוי העצמי ובביטחון העצמי משפיעה על חיי המין?

"נשים, שתחושה כזו תכבה אותן, יוותרו על חיי מין פעילים, ויש שיפעלו הפוך, כדי להעלות לעצמן מחדש את הדימוי והביטחון. להרבה נשים, שמגיעות לגיל 50, יש טריגר של שעון מעורר מבחינה מינית, שמייצר חיי מין טובים יותר מאי פעם. הן מצליחות להשתחרר מכבלים ומיתוסים, שרדפו אחריהן במשך כל חייהן. משתחררות מעכבות של דימוי גופני נמוך, טראומות, צלקות שנשארו מלב שבור או ממערכת יחסים כושלת, כמו גם מהפחד של גיל המעבר ודעות קדומות, ויוצאות לשטח: הן מוכנות לנסות משהו שונה בחיי המין שלהן, עושות ונהנות".

 

מה לגבי גברים?

"חששות בנושא קיימים גם אצל לא מעט גברים, שחצו את ה־50. הם עדיין רוצים שיגדירו אותם כסקסיים וכ'תותחים במיטה'. באתר של bostonmedicalgroup.com התפרסם מחקר, שהתקיים בקרב כ־700 גברים בגילאי 45-60, ומצא, שעבודה בגינה במשך כחצי שעה ביום, יכולה לעורר אצלם את הדחף המיני. פעולות כמו לזרוע, לחפור ולכסח דשא באופן שגרתי, מפחיתות סיכון לאימפוטנציה. החוקרים גם גילו, שאצל גברים, ששורפים 4,000 קלוריות בשבוע, מופחת הסיכון לאין אונות. גם אצל נשים יש קשר בין חיי מין פעילים וטובים לפעילות גופנית סדירה ותזונה נכונה".

 

הסרט
הסרט "זה מסובך"(צילום: באדיבות yes)

 

סקס זה לא רק אירוח (מילה נרדפת לחדירה)

אנחנו ב־2020, ועדיין חלק לא מבוטל מבני ה־50+ שבויים בדעות קדומות בנושא סקס בגיל מבוגר, ולא מוכנים לחשוב על שימוש בתחליפים למין הקונבנציונלי.

 

"נכון. נשים וגברים סופגים מסרים מיניים עוד משחר ילדותם. למשל, בעוד שגבר ששוכב עם הרבה נשים הוא 'כלי' ו'תותח', אישה ששוכבת עם הרבה גברים היא 'שרמוטה'. כך גם לגבי נושא האוננות, שהוא יותר לגיטימי ומקובל כשמדובר בגברים, ואצל נשים נתפס בצורה שלילית. לא מזמן העברתי הרצאה לנשים דתיות בנושא מיניות, וסיפרתי להן שעובר מאונן ברחם. הן ענו לי 'טוב, זה בטח עובר בן'. הסברתי להן, שברחם, לבנים ולבנות עדיין אין ברקסים חברתיים. מסקנה: זה תלוי רק בנו עד כמה נרשה לעצמנו להיות משוחררות וחופשיות מכבלים חברתיים, והצלחה בשחרור כזה - תוביל לחיי מין טובים יותר. אנחנו חיים בדור, שיש בו אחוזי גירושין גבוהים, וזוגות בפרק ב' וגם ג'. יש זוגות שהפרק החדש בחיים שלהם יהיה חוויה מתקנת מבחינת הפן המיני. אגב, גם זוגות שנשארים בפרק א' שלהם יכולים להחליט, דווקא בגיל זה, לתקן את חיי המין שלהם לעומת מה שחוו בעבר".

 

הגשרים של מחוז מדיסון  (צילום: באדיבות yes)
הגשרים של מחוז מדיסון (צילום: באדיבות yes)

 

מה ההמלצות שלך לגילאי 50+, כדי שייהנו מחיי מין טובים, ולא רק קונבנציונליים?

1. להבין: סקס זה לא רק אירוח (מילה נרדפת לחדירה, שעדיפה על מטפלים מיניים. י.ו.). אפשר להחליף את האירוח במסאז'ים חושניים, אוננות הדדית, מין אוראלי הדדי. לזכור שהמוח הוא איבר המין הגדול ביותר.

2. לשחרר: נשים צריכות להשתחרר מהרעיון שאחרי גיל 50, בגלל תופעות גיל המעבר וירידה בחשק, אז הכול נגמר. למשל, יובש בנרתיק הוא לא עובדה מוגמרת. אפשר להיעזר בסיליקון ג'ל, ואם חומר סיכה על בסיס מים לא מספיק, אפשר להיעזר בטיפול הורמונלי מקומי (באמצעות מרשם מרופא/ת נשים). גברים יכולים להיעזר בכדורי ויאגרה ודומיהם, בג'ל טסטוסטרון, במשאבות ואקום ובהזרקות לפין (גם כאן צריך להיוועץ ברופא).

3. לקחת בעלות: קחו בעלות על החשק שלכם. זה הזמן להתחבר לגוף ולמיניות שלכם עם עצמכם. אפשר להיעזר לצורך "תדלוק" בספרות אירוטית, בפודקאסטים אירוטיים, בסדרות סקסיות. גם כדאי להסיר חשש מלחוות הרפתקנות עם

בן/בת הזוג, ביחד או בנפרד, בתנאי כמובן שזה בהסכמה ובתקשורת טובה.

4. להיכנס לחנויות סקס: יש הרבה צעצועי מין, שהולכים ומשתכללים, ואל תחששו מ"מה יגידו". לנשים יש צעצועים כגון

ה־Satisfier Pro, אחד הצעצועים הפופולריים והמומלצים, שעושה פעולת יניקה לדגדגן. יש צעצוע, שנועד רק לגירוי חיצוני, ויש שהוא גם לאירוח.

5. לגלוש באתרי סקס: יש אתרים בהם מסבירים על אביזרים שונים, על תנוחות שונות, וגם איך אפשר לאונן וליהנות מזה. כנסו אליהם, גם אם אתם בזוגיות וגם אם לא. למשל, לאתר שמדריך איך לאונן במרחב של סייבר בעזרת משקפי VIRTUAL REALITY.

 

מירב שרון. מטפלת מינית מוסמכת  (צילום: אריה שרון)
מירב שרון. מטפלת מינית מוסמכת (צילום: אריה שרון)

 

הסקס מנצח את הגיל סצינות הסקס בשלושה סרטי קאלט:

 

הגשרים של מחוז מדיסון (1995)

הדרמה הרומנטית האמריקאית, בכיכובם של קלינט איסטווד ומריל סטריפ, שמבוסס על הספר רב המכר, שכתב רוברט ג'יימס וולר. שני ילדיה של פרנצ'סקה (סטריפ) שנפטרה, מגיעים לחוות משפחתם באיווה שבארה"ב, לקיים את צוואתה, ומוצאים מפתח לקופסה, בה יש מכתבים ויומן אישי. הם מגלים, שאמם, שנשארה נשואה עד סוף ימיה לאביהם, ריצ'רד, הכירה ביום אחד, בו הם ואביהם לא היו בבית, את רוברט קינקייד (איסטווד), צלם עיתונות, שנשלח לצלם את גשרי העץ של מחוז מדיסון. בין השניים התפתח סיפור אהבה, שנמשך רק ארבעה ימים. הפחד מלפגוע בבעלה ובילדיה מנע מפרנצ'סקה המאוהבת לעזוב את הבית, ולהעביר את שארית חייה עם קינקייד, שמתאהב בה בכל כולו, והיא נשארת עם זכרונות ומכתבים. הצופים לא יודעים שובע מרגעי האינטימיות וסצינות הסקס הרומנטיות, שאיסטווד (היום בן 89 ואז 64) וסטריפ (היום בת 70 ואז 45), העבירו בהיחבא. השניים אומנם שיחררו מחסומים באמצע החיים, אבל במקרה זה הפחד ניצח את האהבה.

 

באהבה אין חוקים (2003)

המטרה של הארי סנבורן (ג'ק ניקולסון), פלייבוי מזדקן, בחיים, היא לכבוש כמה שיותר נשים, שיהיו צעירות ממנו בעשרות שנים. אלא שתוכניות לחוד ומציאות לחוד, וסופ"ש רומנטי עם מרלין (אמנדה פיט) בבית החוף של אמה – אריקה ברי (דיאן קיטון) מסתיים, כשהארי מוצא את עצמו מרותק למיטה, נתון לחסדי טיפולה של מרלין. לאט לאט הם מתקרבים זו לזה, וסצינת הסקס הראשונה ביניהם מתמקדת בהתגברות שלהם על החשש מסקס בגיל מבוגר. ההנאה של ניקולסון (היום 82, אז בן 65), וקיטון (היום 74 ואז בת 57) מושלמת עד כדי כך, שהוא פורץ בבכי לאחריה, והיא נאנחת כלא מאמינה, שעשתה זאת וגם נהנתה בגדול. במקרה זה הסקס הביא את האהבה.

 

זה מסובך (2009)

מעשה בזוג גרוש: ג'יין (מריל סטריפ) וג'ייק (אלק בולדווין), שהתגרשו לאחר 20 שנות נישואין. ג'ייק כבר נשוי לאישה אחרת, צעירה ממנו בהרבה, אבל הגלגל מתהפך, כשהזוג הגרוש נפגש בשנית לאחר עשר שנות גירושין. ג'ייק משכנע את ג'יין לפתוח את הסיפור שלהם מחדש. באחת מסצינות הסקס ביניהם נראית ג'יין בודקת את גופה, חוששת מה יגיד עליו בעלה לשעבר, שהכיר אותה צעירה ומתוחה במקומות הנכונים. היא מתגברת על החשש, גם הוא לא מתייחס לשיפולי בטנו, וההנאה מושלמת, ומנצחת גם את החשש מהסיטואציה המוזרה אליה נקלעו. סצינות הסקס בין סטריפ (אז בת 59) ובולדווין (אז 52) שובות לב באמינותן. במקרה זה ה"טעם האסור" הוסיף לסקס.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות yes
הסרט "זה מסובך"
צילום: באדיבות yes
מומלצים